reklama

2. miesiąc życia maluszka w Twoim brzuszku. Sprawdź, co się z nim dzieje

Opublikowano:
Autor:

2. miesiąc życia maluszka w Twoim brzuszku. Sprawdź, co się z nim dzieje - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestylePierwsze tygodnie po zapłodnieniu to okres intensywnych przemian w Twoim organizmie. Prowadzą one do rozwoju dziecka, które – gdy nadejdzie 8. tydzień ciąży – zaczyna powoli się zmieniać. Dowiedz się, jakie zmiany zachodzą na tym etapie.

Chociaż 8. tydzień ciąży to nadal początkowy etap, odgrywa on kluczową rolę – dochodzi bowiem do kształtowania się zawiązków niektórych narządów i rozwoju powstałych już organów.

Wielkość i wygląd płodu

8. tydzień ciąży to moment, w którym płód nadal jest bardzo niewielki: ma zaledwie 15 mm i waży ok. 1 g. Maluch powoli zaczyna przypominać ludzką postać – traci ogonek, przez który do tej pory można go było porównać do konika morskiego.

Na tym etapie dochodzi także do powstawania zawiązków zębów. Formują się stopy i dłonie (pod koniec 2. miesiąca pojawią się małe paluszki), kształtują się również rysy twarzy i nosa. Powieki są widoczne, jednak pozostają cały czas zamknięte – do ich otwarcia dojdzie ok. 27. tygodnia.

Kręgosłup płodu widnieje na ekranie ultrasonografu jako mała i cienka igła. Wyginanie kręgosłupa można uwidocznić podczas USG – są to jednak sporadyczne i pojedyncze ruchy, których kobieta nie może jeszcze wyczuć.

W 8. tygodniu ciąży podczas badania ultrasonograficznego można zobaczyć i usłyszeć bicie serca. Narząd ten jest nieproporcjonalnie duży – może zajmować nawet połowę szerokości klatki piersiowej.

Kształtowanie się płci i układu nerwowego

W tym okresie dochodzi także do różnicowania się narządów płciowych, jednak na możliwość określenia płci płodu trzeba jeszcze poczekać. Będzie to możliwe dopiero po 14. tygodniu ciąży, ale im później, tym większa wiarygodność informacji.

Rozwija się również układ nerwowy. Wykształca się błędnik – część ucha wewnętrznego, której rolą jest utrzymanie równowagi.

Jak dbać o prawidłowy rozwój płodu na początku ciąży?

Prawidłowy rozwój płodu w początkowych tygodniach ciąży w dużej mierze zależy od samej kobiety. Ważne jest m.in.:

  • zdrowe odżywianie – rozumiane jako spożywanie dobrze zbilansowanych posiłków, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych;
  • przyjmowanie suplementów diety – to istotne, ponieważ niektóre witaminy i sole mineralne występują w pożywieniu w niedostatecznej ilości, np. foliany, witamina D3, cholina;
  • oszczędzanie się – nie chodzi jednak o to, aby zrezygnować z jakiejkolwiek aktywności, ale o to, by nie przemęczać się i nie dźwigać ciężarów;
  • unikanie niedozwolonych produktów – mowa m.in. o paleniu papierosów i piciu alkoholu (pod każdą postacią i nawet w niewielkiej ilości).
Warto także pamiętać o regularnym zgłaszaniu się na wskazane przez ginekologa badania. Pozwolą one ocenić nie tylko Twój stan zdrowia, ale i prawidłowość rozwoju płodu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE