reklama
reklama

5 sposobów na zwiększenie motywacji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

5 sposobów na zwiększenie motywacji - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Motywacja bywa też nazywana inspiracją czy siłą do działania. Jej wysoki poziom sprawia, że chcemy sięgać po więcej, jednak obniżona motywacja może skutkować niechęcią do podejmowania dalszych, bardzo istotnych w naszym życiu kroków. Oto 5 sposobów na zwiększenie motywacji, dzięki którym będziemy mogli odnosić sukcesy w życiu – zarówno prywatnym, jak i zawodowym.
reklama

1. Mądre źródła inspiracji

Każdy z nas na co dzień ogląda filmy, seriale, czyta różnego rodzaju książki czy przegląda strony internetowe. Zazwyczaj nieświadomie identyfikujemy się z bohaterami, co w praktyce oznacza, że jeśli oni sięgają po więcej, to my również tego pragniemy. Tymczasem jeśli spoczywają na laurach, my również nie czujemy się natchnieni do działania. Jest to działanie stricte psychologiczne – czytając cytaty motywacyjne, będziemy pełni energii, jednak przeglądając smutne sentencje, zatracimy się w nostalgii i przygnębieniu. Sięgajmy więc wyłącznie po źródła, które są w stanie zainspirować nas do działania. Mogą być to biografie ludzi, którzy w życiu osiągnęli wiele bądź opowieści fikcyjne, pozwalające nam dodatkowo oderwać się od rzeczywistości.

2. Sprawdzony krąg znajomych

Chcąc podtrzymać wysoki poziom motywacji, powinniśmy otaczać się ludźmi, którzy podchodzą do życia zadaniowo i chcą od niego więcej. Obowiązuje tutaj podobna zasada, jak w przypadku książek, filmów czy seriali. Jeśli na co dzień spotykamy się głównie z osobami, które żyją byle jak i zadowalają się wyłącznie tym, co dostają od losu, trudno będzie nam pozostać zmotywowanym. Z czasem próbujemy bowiem wtopić się w tłum, zachowując się podobnie jak inni. Tymczasem w przypadku, gdy otaczamy się ludźmi inspirującymi, otrzymujemy nowe siły do działania. Wymieniamy z nimi swoje poglądy, spostrzeżenia czy doświadczenia, dzięki czemu o wiele łatwej jest nam podejmować się nawet skomplikowanych zadań.

3. Wizualizacja planów

Wykonywanie konkretnych działań zwykle wiąże się z jakimiś planami – bardziej lub mniej określonymi. Przykładowo, jeśli odmawiamy sobie zakupu kolejnej rzeczy, to staramy się zaoszczędzić pieniądze na wymarzone wakacje. Jeżeli natomiast podejmujemy naukę na studiach bądź wybieramy się na specjalistyczny kurs, to po to, aby lepiej zarabiać. W pierwszym przypadku wystarczy wydrukować sobie zdjęcie miejsca, w którym chcemy spędzić wakacje i powiesić je na przykład na lodówce. W drugim przypadku możemy zwizualizować miejsce, w którym chcielibyśmy podjąć nową pracę. Wizualizacja planów działa doskonale na naszą psychikę – dzięki niej jesteśmy w stanie podtrzymywać poziom motywacji, a także zwiększyć go w dowolnym momencie. Warto jednak co jakiś zmieniać obrazy, tak aby nie były one zbyt monotonne.

4. Wyznaczanie realnych celów

W procesie zwiększania motywacji bardzo istotne jest wyznaczanie sobie realnych do osiągnięcia celów. W przeciwnym razie trudno nam będzie wytrwać w swoich postanowieniach. Dobrze, aby miały one charakter krótkoterminowy – im szybciej możemy zbliżyć się do celu, tym większa szansa, że uda nam się go osiągnąć. Realnym założeniem będzie na przykład zgubienie 4 kilogramów w ciągu miesiąca, a nie schudnięcie 10 w określonym, dłuższym czasie. Dzięki temu szybciej zobaczymy efekty naszej pracy, co da nam dodatkową motywację. Oczywiście, niektóre cele z założenia mają charakter długoterminowy i trudno je podzielić na mniejsze. Dobrym przykładem będzie podjęcie nauki na studiach, które trwają minimum rok – mowa o studiach podyplomowych. W tej sytuacji możemy starać się na bieżąco wykorzystywać zdobytą wiedzę, tak aby czuć, że nauka nie idzie na marne.

5. Czerpanie radości z podejmowanych działań

Podejmowane przez nas działania powinny być dla nas źródłem radości, przynajmniej w pewnym stopniu. Jeśli sprzątanie sprawia nam przyjemność, to o wiele łatwiej będzie sobie poradzić z uporządkowaniem nawet i całego mieszkania. Jeżeli znajdziemy pracę, która daje nam satysfakcję, chętniej będziemy zdobywać nowe umiejętności i kompetencje w danej dziedzinie, aby być bardziej konkurencyjnym. Podobnie jest z motywacją – jeśli to, co robimy, sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, o wiele łatwiej wytrwać nam w swoich postanowieniach. Nie podejmujmy więc kolejnych kroków, których wykonanie będzie dla nas źródłem frustracji, zdenerwowania czy nadmiernego stresu. W takim przypadku znacznie trudniej jest utrzymać motywację na wysokim poziomie, choć teoretycznie cel może być szczytny. Umiejętność czerpania radości sprawia, że stajemy się bardziej pogodnymi ludźmi, którym niestraszne są kolejne problemy i trudności.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama