5 szokujących faktów o twardej wodzie

Opublikowano:
Autor:

5 szokujących faktów o twardej wodzie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Czy kiedyś zastanowiło Cię, skąd na dnie czajnika wziął się osad? Przyczyną jest twarda woda. Tego zjawiska nie warto lekceważyć! Potrafi bardzo utrudnić codzienne życie. Poznaj 5 szokujących faktów na temat twardej wody!

Kiedy mówimy, że woda jest twarda?

Twardość wody to cecha powodowana występowaniem w wodzie wysokiego stężenia soli wapnia i magnezu oraz innych substancji, ale zacznijmy od początku. Woda będąc w obiegu, w przyrodzie przepływa przez skały. Właśnie tam wzbogacana jest między innymi w minerały. W zależności od ilości przyjętych jonów wapnia i magnezu, może mieć różny stopień twardości. A jak twarda woda jest w Twojej okolicy? To sprawdzisz na stronie www.zmiekczacze.com

Warto wspomnieć, że najczęściej mówimy o twardości ogólnej wody, jednak ta dzieli się na twardość przemijającą oraz nieprzemijającą. Twardość przemijającą da się zmniejszyć choćby przez gotowanie wody, jednak właśnie w tym procesie mamy do czynienia z największą ilością wytrącającego się osadu.

5 faktów o twardej wodzie

1. Twarda woda zwiększa domowe wydatki

Czy wiesz, że nawet milimetrowy osad wewnątrz kotła grzewczego może zmniejszyć jego wydajność o 10%? O tyle samo wzrasta zużycie paliwa niezbędnego do działania pieca. Koszty eksploatacji urządzeń grzewczych przy twardej wodzie wzrastają średnio o około 20%. Kamień kotłowy nie należy do najlepszych przewodników ciepła. Po co przepłacać za rachunki? Szacuje się, że na wykorzystywaniu miękkiej wody do ogrzewania zamiast twardej można zaoszczędzić nawet do 600 złotych.

Twarda woda a ogrzewanie

2. Twarda woda utrudnia sprzątanie

Sprzątanie i zmywanie mogłyby trwać znacznie krócej, gdyby nie twarda woda. Duże napięcie powierzchniowe cieczy sprawia, że nie można dokładnie rozprowadzić detergentów. Aby osiągnąć dobry efekt, należy zużyć więcej środków czyszczących, a to znów sprawia, że te kończą się szybciej, jesteśmy zmuszeni, by kupować ich więcej.

Pomimo długich godzin spędzonych na sprzątaniu, na szybach i lustrach mogą pozostawać smugi. Problem pojawia się też w kwestii prania. Na uzyskanie czystych i pachnących ubrań potrzebujemy więcej proszku do prania i płynu do płukania. Po wyciągnięciu z pralki tkaniny często są szorstkie, a w niektórych miejscach pozostaje źle spłukany proszek.

Twarda woda a sprzątanie

3. Twarda woda niszczy sprzęt AGD

Nie można powiedzieć, aby twarda woda była najlepszym przyjacielem pralki, zmywarki, ale też czajnika, żelazka czy nawet parowaru. Wszystkie te sprzęty cierpią przy kontakcie z twardą wodą. Na elementach mających na celu podgrzanie wody odkłada się cała masa osadu.

Przy wciąż narastającej warstwie mineralnej awaria pralki czy zmywarki jest gotowa niemal natychmiast. W wielu przypadkach niezbędna jest też częsta wymiana czajnika lub żelazka, a to generuje wysokie i niepotrzebne koszty.

4. Twarda woda negatywnie działa na skórę i włosy

Przy użytkowaniu twardej wody musisz liczyć się z pogorszeniem stanu skóry oraz włosów. Woda o wysokim stopniu twardości nie spłukuje dokładnie kosmetyków. Te pozostają na ciele tworząc niewidoczną warstwę. Ponadto wzrasta wydzielanie sebum. To wszystko sprawia, że skóra jest przesuszona, zaczerwieniona, mogą pojawiać się na niej niedoskonałości.

Przy twardej wodzie dotkliwym problemem staje się częste przetłuszczanie włosów, łupież, swędzenie i pieczenie skóry głowy, a także suche i matowe włosy, których nie da się ułożyć.

Liczne obserwacje dowiodły, że twardej wody szczególnie powinny unikać alergicy oraz osoby podatne na choroby skóry. Kąpiele w takiej wodzie mogą wzmagać choćby egzemę lub atopowe zapalenie skóry.

Twarda woda a skóra i włosy

5. Twarda woda zatyka instalacje

To niestety przygnębiająca prawda. W ekstremalnych przypadkach światło rur zmniejsza się nawet o połowę. Jak do tego dochodzi? Z wody przepływającej przez instalację wytrącają się jony wapnia i magnezu.

Ich powierzchnia jest bardzo chropowata i charakteryzuje się niemal doskonałą przyczepnością. Przez lata ilość osadu stale narasta, aż ostatecznie dochodzi do niedrożności rur. Taki kamień to ponadto świetne środowisko do rozwoju bakterii niekoniecznie przyjaznych dla człowieka.

Czy twarda woda to konieczność?

Wcale nie musimy być skazani na oddziaływanie twardej wody w domu. Jest kilka sposobów na to, aby złagodzić skutki jej użytkowania lub całkowicie zażegnać problem.

Jak wiadomo, najlepszymi sposobami na odczyszczenie kamiennego osadu z armatury jest kwasek cytrynowy, ocet lub soda oczyszczona. Te domowe sposoby na pewno ułatwią sprzątanie. Jeśli mieszkasz w bloku i chcesz choć częściowo ochronić swoją pralkę oraz złagodzić oddziaływanie twardej wody na skórę, możesz zastosować filtr pralkowy z polifosfatem oraz niewielkich rozmiarów filtr prysznicowy. Oba rozwiązania są dostępne w sklepie internetowym www.krainawody.pl

Obecnie najbardziej skutecznym sposobem na zwalczanie twardej wody w domu jest centralny zmiękczacz wody. Takie urządzenie kupuje się na bardzo długie lata. Plusem jest też fakt, że nie potrzebuje wiele uwagi użytkownika. Wystarczy co jakiś czas dosypać sól tabletkowaną niezbędną do regeneracji.

Centralny zmiękczacz wody jest wyposażony w specjalne złoże, które zatrzymuje jony nadające wodzie twardość. Jednym z najpopularniejszych urządzeń tego typu jest zmiękczacz wody Ecoperla Toro. Ten niewielki produkt zapewni miękką wodę dla 4-5 osobowej rodziny. Oprócz dobrego złoża, Ecoperla Toro posiada specjalnie opracowany Ecoperla Perfect System zapewniający wyjątkowo niskie koszty eksploatacji.

Twarda woda infografika

Nie musisz być skazany na twardą wodę

Jak widać, użytkowanie twardej wody może spowodować wiele nieprzyjemności i utrudnić codzienne obowiązki. Na szczęście wcale nie trzeba się do niej przyzwyczajać. Jest kilka sposobów na skuteczną walkę. Jedno jest pewne – brak twardej wody znacznie poprawia komfort życia w domu, a przy okazji nie nadwyręża domowego budżetu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE