Reklama

Bas w małym pomieszczeniu - jak go okiełznać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bas w małym pomieszczeniu - jak go okiełznać? - Zdjęcie główne

Bas w małym pomieszczeniu - jak go okiełznać?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Niezależnie od tego, czy chodzi o niewielkie studio muzyczne, czy po prostu pomieszczenie, w którym słuchasz muzyki – każda niewielka przestrzeń wymaga pracy nad opanowaniem niepożądanych, zniekształconych dźwięków. W tym artykule skupiamy się na niskich częstotliwościach – basach. Jak je okiełznać? Są na to skuteczne sposoby.

Niskie częstotliwości – zmora w małych pomieszczeniach

Na wstępie musimy przejść przez małą powtórkę z podstaw fizyki. Być może pamiętasz, że fale dźwiękowe o niskich częstotliwościach, a do takich należą basy, mają sporą długość – nawet kilkunastu m. Wytłumianie ich, choć konieczne, jest po prostu trudne. Dla uzyskania skutecznego efektu sięga się zatem po bass trapy, czyli pułapki basowe.

Pułapki basowe są wykonywane z materiału tłumiącego niskie częstotliwości, a więc o niskiej gęstości, np. jest to wełna mineralna. Na rynku istnieje wiele form tego typu produktów, o kształcie m.in.:

  • cylindrycznym,
  • trójkątnym,
  •  
Najpopularniejsze w domowych i studyjnych zastosowaniach są panele akustyczne przystosowane do dolnego pasma lub szerokopasmowe (w przykładowym zakresie 50-4000 Hz).

Lokalizacja pułapek basowych

Pułapki basowe wymagają montażu w bardzo konkretnym miejscu – najlepiej sprawdzają się w rogach – łączeniach ścian czy ściany z sufitem. Czy konieczne jest pokrycie każdego rogu od podłogi po sufit? Nie, to sprawa indywidualna – basy są bowiem mniejszym lub większym problemem, więc musisz dokładnie ocenić specyfikę swojego problemu. Czasami efekt przynoszą już pojedyncze pułapki, innym razem trzeba zainwestować w dużą liczbę paneli akustycznych, by usłyszeć różnicę w trakcie słuchania muzyki.

Więcej praktycznych informacji na ten temat znajdziesz pod adresem https://www.asound.pl/akustyka-pomieszczen/pulapki-basowe-bass-trap/ – w ofercie sklepu internetowego Addictive Sound z bardzo dobrym wyposażeniem dla pomieszczeń odsłuchowych.

Skuteczna neutralizacja basów w niewielkim pokoju

Koszt pojedynczej, wysokojakościowej pułapki basowej to ok. 300-500 zł. Każdy, kto boryka się z wygłuszeniem pomieszczenia odsłuchowego, wie, że do uzyskania pożądanego efektu potrzeba nakładów energii, ale i pieniędzy.

Standardowe pułapki basowe mają trójkątne i cylindryczne konstrukcje, często o wysokości ok. 1 m i średnicy 30 cm. Im wyższa klasa produktu, tym lepsza jakość zastosowanego materiału, np. wełny mineralnej o optymalnej gęstościm, np. 80 kg/m3 z klasą niepalności A1 i certyfikatem higieniczności. Pułapki basowe mogą być tak stabilną i solidną konstrukcją, że poza swoją podstawową funkcją znajdują zastosowanie np. jako podstawki pod narożne głośniki.

Ważnym aspektem, którym prawdopodobnie kierujesz się przy wyborze i zakupie bass trapu, jest estetyka. Warto, aby ten charakterystyczny element wyposażenia pomieszczenia nie psuł jego wyglądu. Jednak gdy decydujesz się na produkt wygłuszający klasy premium, obawy znikają.

Podsumowanie – koniec z uciążliwymi basami

Przechodząc do podsumowania:

  • dokładnie przeanalizuj specyfikę problemów akustycznych w swoim pomieszczeniu,
  • dobierz wygłuszenie pod kątem dźwięków o konkretnym zakresie częstotliwości, np. niskich i średnich,
  • skonsultuj wybór ze sprzedawcami i ekspertami w dziedzinie wygłuszeń,
  • zainwestuj w produkty o wysokiej jakości – pułapki basowe z wełną mineralną i trwałą konstrukcją.
Zapomnij o piankach, które dają jedynie pozorne efekty wygłuszenia. Okiełznaj bas w małym pomieszczeniu specjalną pułapką w rogu!

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE