Reklama

Bateria kuchenna - 5 wskazówek jak wybrać idealny model

Opublikowano:
Autor:

Bateria kuchenna - 5 wskazówek jak wybrać idealny model - Zdjęcie główne

Bateria kuchenna

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, dlatego żaden element jej wyposażenia nie może być przypadkowy. Ta zasada dotyczy również wyboru z pozoru błahych akcesoriów, jak bateria kuchenna.

  1. Bateria kuchenna a sposób montażu
  2. Baterie kuchenne jedno i dwuuchwytowe
  3. Tradycyjna czy wyciągana wylewka?
  4. Materiał na baterie zlewozmywakowe
  5. Bateria zlewozmywakowa z dodatkowymi funkcjami
 

Szeroki asortyment baterii kuchennych na rynku sprawia, że wybór jednego modelu nie jest łatwy. Pod uwagę trzeba wziąć zarówno wygląd, jak i funkcjonalność, a także kwestie technologiczne.

 

Bateria kuchenna a sposób montażu

 

Podstawowym kryterium wyboru baterii kuchennej powinien być sposób montażu. Baterie zlewozmywakowe można podzielić na dwie grupy - modele ścienne i stojące. Te pierwsze wybierane są coraz rzadziej, ponieważ ich montaż nastręcza kilku problemów i wymaga bezpośredniego podłączenia do instalacji wodnej oraz precyzyjnego rozmieszczenia rur już podczas budowy. Baterie kuchenne ścienne są wypierane przez baterie stojące, uważane za modniejsze i łatwiejsze w montażu. Co więcej, wpisują się one w aranżację kuchni tradycyjnych, nowoczesnych, w stylu vintage czy industrialnym, a więc pasują do niemal każdej kuchni. O tym, jaka bateria kuchenna sprawdzi się lepiej w danej kuchni, decyduje również rodzaj wybranego zlewozmywaka oraz preferencje użytkowników.

 

Baterie kuchenne jedno i dwuuchwytowe

 

Drugą, ważną cechą baterii jest rodzaj uchwytów, za pomocą których można regulować ciśnienie i temperaturę wody. Jednouchwytowa bateria zlewozmywakowa cieszy się większym powodzeniem niż jej dwuuchwytowa alternatywa. Przede wszystkim, można ją obsługiwać jedną ręką lub nadgarstkiem, kiedy dłoń jest zabrudzona. Można też znacznie łatwiej regulować strumień wody, przez co niemal o połowę zmniejsza się jej zużycie. Baterie dwuuchwytowe wybierane są głównie ze względów estetycznych - idealnie pasują do kuchni w stylu vintage lub retro, a więc tych, które stylistyką odwołują się do rozwiązań modnych w czasach naszych babć.

 

Tradycyjna czy wyciągana wylewka?

 

Krany kuchenne są używane stosunkowo często, dlatego wybierając odpowiedni model, warto skupić się również na cechach, które mają przełożenie na wygodę korzystania z baterii. Ręczne mycie naczyń, płukanie warzyw czy owoców, a także zachowanie podstawowej higieny rąk wymaga, aby między wylewką a dnem zlewozmywaka pozostała odpowiednia odległość. Im będzie ona większa, tym łatwiej można napełnić wysokie naczynie wodą, a jednocześnie duża odległość sprawi, że woda będzie się rozchlapywać na boki, a tym samym chlapać na przyległe meble lub sprzęty kuchenne. Rozwiązaniem jest bateria z wyciąganą wylewką, a więc model, z którego można korzystać zarówno w sposób tradycyjny, jak i z wykorzystaniem wyciąganego z kranu wężyka. Elastyczny wężyk daje możliwość skierowania strumienia wody bezpośrednio w jedno miejsce, znajdujące się w dowolnej części zlewozmywaka. Dzięki temu można go szybko i wygodnie opłukać, nie narażając się na rozchlapanie wody i ograniczając jej zużycie.

 

Jako dodatek do zlewozmywaków dwukomorowych idealnie nadaje się obrotowa bateria kuchenna z wyciąganą wylewką. Możliwość obracania baterią pozwala na wygodniejsze korzystanie z obu komór zlewozmywaka. Jeśli zlewozmywak jest płytki, dobrym rozwiązaniem będzie zakup baterii w kształcie litery f, natomiast do modeli z głębokimi komorami sprawdzą się baterie U-kształtne.

 

Materiał na baterie zlewozmywakowe

 

Przy wyborze baterii kuchennej należy zadbać również o jakość materiałów, z których zostały wykonane. Mają one wpływ na trwałość wybranego rozwiązania, odporność kranu na działanie wilgoci, środków czyszczących i uszkodzenia mechaniczne. Najchętniej kupowane są baterie chromowane. Stal szlachetna wygląda pięknie, ponieważ idealnie się błyszczy. Alternatywą są baterie granitowe, wykonane z materiału imitującego naturalny granit. To częsty wybór do wnętrz industrialnych i minimalistycznych, szczególnie tych, w których dominują elementy wyposażenia z kamienia. Za najtrwalsze, a jednocześnie najdroższe, uważa się ceramiczne baterie kuchenne.

 

Wybierając materiał, należy jednocześnie zdecydować się na dominujący kolor. Bardzo modne są obecnie baterie czarne, idealnie wpisujące się w nowoczesne standardy wykończenia kuchni, a także modele stylizowane, wykorzystywane głównie w kuchniach w stylu retro. Szeroki wybór eleganckich baterii kuchennych można znaleźć w sklepie https://www.castorama.pl.

 

Bateria zlewozmywakowa z dodatkowymi funkcjami

 

Inwestując w baterie kuchenne, warto zdecydować się na model, który posiada dodatkowe funkcje, ułatwiające codzienne korzystanie z wody w przestrzeni kuchennej. Do najbardziej cenionych należą opcja filtrowania wody, dzięki której woda z kranu zostaje oczyszczona i nadaje się do picia bez przegotowania, oraz perlatory, czyli specjalne sitka umieszczane na końcu wylewki. Ich zadaniem jest napowietrzanie wylewającej się wody, przez co znacznie zmniejsza się jej zużycie przy jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkowania.

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE