reklama

Bezpieczeństwo podczas pracy ze spawarką inwertorową – kluczowe zasady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bezpieczeństwo podczas pracy ze spawarką inwertorową – kluczowe zasady - Zdjęcie główne

Bezpieczeństwo podczas pracy ze spawarką inwertorową – kluczowe zasady

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

 Praca ze spawarką inwertorową (  https://voltpolska.pl/dom-i-ogrod/mma-300-pro-spawarka-inwertorowa.html) choć wydajna i efektywna niesie za sobą szereg zagrożeń. Aby uniknąć poważnych wypadków i problemów zdrowotnych, każdy spawacz – zarówno profesjonalista, jak i amator – powinien znać zasady bezpieczeństwa i ściśle się ich trzymać. Na co należy zwrócić uwagę?  

1. Jak działa spawarka inwertorowa?

Spawarka inwertorowa różni się od tradycyjnych transformatorowych mniejszą wagą i większą efektywnością energetyczną. Dzięki zaawansowanej elektronice inwertory są zdolne do precyzyjniejszej regulacji prądu spawania, co wpływa na m.in. lepszą jakość spoiny oraz mniejsze zużycie energii. Bez względu jednak na nowoczesne rozwiązania, spawanie wciąż wymaga przestrzegania określonych zasad bezpieczeństwa, ponieważ ryzyko m.in. porażenia prądem, oparzeń czy uszkodzenia wzroku pozostaje niezmienne.  

2. Odzież ochronna – klucz do bezpieczeństwa!

Podczas spawania generowane są niebezpieczne promieniowanie ultrafioletowe (UV) oraz intensywne ciepło, które mogą powodować uszkodzenia lub poparzenia skóry i oczu. Dlatego pierwszym krokiem do bezpiecznej pracy jest odpowiednia odzież ochronna:

• Maska spawalnicza – absolutnie niezbędna. Chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV, czy odpryskami roztopionego metalu. Nowoczesne maski wyposażone są w automatycznie przyciemniające się filtry, które zwiększają wygodę i bezpieczeństwo.

• Rękawice spawalnicze – powinny być wykonane z ognioodpornej skóry, aby chronić dłonie przed wysokimi temperaturami, iskrami oraz odpryskami metalu. Dobrze również, żeby rękawice były odporne na wycieranie, przebicie, czy rozdarcie.

• Odzież ochronna – powinna być wykonana z niepalnych materiałów, a jednocześnie wygodna i niekrępująca ruchy.

• Obuwie ochronne – specjalne buty z metalowym noskiem i podeszwą antypoślizgową ochronią stopy przed ciężkimi przedmiotami oraz roztopionymi elementami.

Należy pamiętać, że żadne części ciała nie mogą być odsłonięte – nawet niewielkie odpryski metalu mogą powodować bolesne oparzenia.  

3. Przygotowanie miejsca pracy

Przed przystąpieniem do spawania należy upewnić się, że miejsce pracy jest odpowiednio przygotowane. To podstawowy element bezpieczeństwa, który minimalizuje ryzyko wypadków. Należy zadbać m.in. o dobrą wentylację w pomieszczeniu, suchą oraz stabilną podłogę oraz brak materiałów łatwopalnych w pobliżu.  

4. Bezpieczeństwo elektryczne – jak uniknąć porażenia prądem?

Spawarki inwertorowe są urządzeniami elektrycznymi, co oznacza, że podczas ich użytkowania zawsze istnieje ryzyko porażenia prądem. Należy zatem regularnie kontrolować urządzenie. Przed rozpoczęciem pracy zawsze sprawdzić, czy przewody i kable spawalnicze są w dobrym stanie technicznym. Jakiekolwiek uszkodzenia izolacji mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Jeśli w  spawarce pojawi się usterka należy ją zanieść do profesjonalnego serwisu. Samodzielne próby naprawy szczególnie jeśli nie posiada się fachowej wiedzy mogą pogłębić problem lub nawet doprowadzić do wypadku podczas pracy.  

5. Hałas – jedno z większych zagrożeń dla słuchu spawacza!

Spawanie to czynność, która generuje hałas o dużej intensywności. Jest bardzo szkodliwy dla naszych komórek nerwowych i może prowadzić do niedosłuchu. Jeśli hałas przekracza  80 dB, należy bezwzględnie zaopatrzyć się zatyczki do uszu lub ochronniki słuchu innego rodzaju.  

6. Przestrzeganie zasad BHP

Choć większość z wyżej wymienionych zasad opiera się na zdrowym rozsądku, warto pamiętać, że w wielu zakładach przemysłowych istnieją określone procedury związane z pracą przy spawaniu. Zasady BHP powinny być bezwzględnie przestrzegane, a także regularnie przypominane podczas szkoleń. W przypadku spawania na większą skalę, warto również rozważyć regularne badania medyczne pod kątem narażenia na szkodliwe substancje, takie jak dymy spawalnicze. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE