reklama

Białko serwatkowe - źródło protein wysokiej jakości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Białko serwatkowe - źródło protein wysokiej jakości - Zdjęcie główne

Białko serwatkowe - źródło protein wysokiej jakości

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleBiałko serwatkowe to preparat doskonale znany zarówno wśród początkujących pasjonatów zdrowego stylu życia, jak i w gronie doświadczonych zawodników. To produkt, który wykorzystywany jest jako naturalny suplement diety, który może wspierać rozbudowę masy mięśniowej, a także może pozytywnie oddziaływać na powysiłkową regenerację mięśni.

Czym jest białko serwatkowe?

Białko serwatkowe to produkt uboczny powstający w trakcie produkcji sera. To substancja bez specyficznego zapachu czy smaku, która wyróżnia się bogatym profilem aminokwasowym, dostarczając do organizmu człowieka wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli związki, których organizm nie potrafi samodzielnie syntetyzować, dlatego też muszą być dostarczane do ustroju z zewnątrz - wraz z codziennym jadłospisem lub, w razie konieczności, w formie suplementów diety. Białko serwatkowe stanowi mieszaninę różnych, wyizolowanych z serwatki, protein. W produkcie można znaleźć przede wszystkim alfa-laktoalbuminy (alfa-LA) oraz beta-laktoglobuliny (beta-LG).

Białko serwatki cieszy się dużą popularnością wśród sportowców jako naturalny składnik suplementów diety. Najczęściej występuje w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie lub mleku, które zgodnie z wytycznymi Australijskiego Instytutu Sportu (AIS), uznawane jest za bezpieczny preparat o potwierdzonym naukowo działaniu, zaliczany do suplementów diety kategorii A.

Jakie są rodzaje białka serwatkowego?

Wśród białek serwatkowych najczęściej wyróżnić można trzy rodzaje preparatów, takich jak koncentrat białka serwatkowego (WPC), izolat białka serwatkowego (WPI) oraz hydrolizat białka serwatkowego (WPH). Czym różnią się poszczególne rodzaje białek serwatki i po który z nich warto sięgnąć?

Koncentrat białka serwatkowego to najtańsza i najpopularniejsza wersja suplementu diety, która zawiera ok. 80% czystego białka, a także niewielkie ilości tłuszczu i węglowodanów. Z kolei izolat białka serwatkowego to preparat, który dostarcza do organizmu ok. 90% czystego białka i w porównaniu do koncentratu WPC, zawiera więcej białka, a jednocześnie mniejsze ilości tłuszczu i węglowodanów. Z kolei hydrolizat białka serwatkowego to najlepiej wchłanialne źródło białka serwatki, które może zawierać nawet 100% czystego białka i być niemal natychmiastowo wykorzystywane przez organizm.

Który rodzaj białka serwatkowego zatem wybrać? Tak naprawdę dobór właściwego preparatu to kwestia indywidualna, zależna od osobistych preferencji i upodobań. Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy powinny zrezygnować z WPC, czyli suplementu, który może zawierać niewielkie ilości laktozy i sięgnąć po izolat białka serwatkowego lub hydrolizat, czyli suplementy, które nie zawierają niepożądanego związku. Z kolei sportowcy, którym zależy na szybkim wchłanianiu i jak najszybszym wykorzystywaniu białka serwatki przez organizm, powinni rozważyć stosowanie hydrolizatu białka serwatkowego WPH.

Wpływ białek serwatkowych na organizm człowieka

Białko serwatkowe to bezpieczny i dobrze przebadany produkt, który może korzystnie oddziaływać na proces syntezy białek w ustroju. Ponadto, ze względu na wysoką zawartość aminokwasu, jakim jest leucyna oraz obecność pozostałych aminokwasów rozgałęzionych BCAA, białka serwatkowe mogą pozytywnie wpływać na proces rozbudowy masy mięśniowej, a tym samym mogą sprzyjać zwiększeniu siły i wytrzymałości mięśni.

Dodatkowo białko serwatki może przyspieszać proces regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym i korzystnie wpływać na tempo naprawy mikrouszkodzeń powstałych w ustroju na skutek intensywnych treningów. Białka serwatkowe mogą nasilać anabolizm i hamować procesy anaboliczne w organizmie człowieka, a co więcej, mogą okazać się cennym wsparciem wśród osób, którym zależy na redukcji masy ciała - białko serwatki może bowiem zwiększać uczucie sytości i hamować apetyt, a także może pozytywnie oddziaływać na poposiłkową glikemię.

Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości białku serwatkowym, dostępnym w wielu różnych smakach i gramaturach, koniecznie sprawdź ofertę OstroVit https://ostrovit.com/pl/menu/bialka-serwatkowe-18907.html.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE