Prawidłowo dobrana proteza
Protezy zębowe zasadniczo podzielić można na protezy całkowite oraz częściowe. W zależności od funduszy jakimi dysponujemy, proteza może być wykonana ze stopów metali takich jak: glin, srebro czy tytan, ale także tworzyw sztucznych (zazwyczaj akrylu) i ceramiki. Protezy ceramiczne są najdroższe i najbardziej odporne, przypominają w użytkowaniu własne zęby. Protezy dobiera się w zależności od zapotrzebowania i powinny być one odpowiednio dopasowane oraz łatwo wyjmowane, tak aby zachować maksymalnie higieniczne użytkowanie.
Sztuczną szczękę wykonuje się na zamówienie, na jedynej w swoim rodzaju formie, która jest stworzona na podstawie uprzednio zdjętego odcisku naszych dziąseł. Proteza musi być idealnie dopasowana, by być jak najbardziej komfortowa i bezpieczna w użytkowaniu. Niedopuszczalne jest zatem używanie szczęki, która była przygotowana dla kogoś innego. W sytuacji posiadania dużych ubytków uzębienia najlepiej nie zwlekać z założeniem protezy - im dłużej gryziemy bez niej, tym bardziej będzie ona przeszkadzała na samym początku i tym dłużej będzie trwało przystosowanie do jej noszenia. Na samym początku może to stanowić spory problem, sprawiać ból lub nieprzyjemne uczucie posiadania ciała obcego. Trzeba jednak dać sobie czas na przyzwyczajenie i odpowiednie ułożenie protezy w ustach. W razie sporych niedogodności, nie należy zwlekać z wizytą u protetyka.
Ryzyko związane z noszeniem protezy
Stosując protezy zębowe musimy być przygotowani na pewne okoliczności, na które dotychczas nie zwracaliśmy uwagi. Używanie nieodpowiedniego kremu mocującego może spowodować, że pod materiał dostaną się resztki jedzenia czy twardsze kawałki, które z pewnością podrażnią a może nawet uszkodzą delikatną strukturę dziąseł. Zanim się obejrzymy będziemy zmuszeni wyleczyć nieprzyjemną ranę, która się tam utworzyła - dlatego higiena i dopasowanie są tu bardzo ważne. Proteza powinna dokładnie układać się na dziąsłach.
Posiadając protezę nie czujmy się zwolnieni z dbania o zęby. Może nie zaatakuje ich próchnica, ale stan zębów, nawet tych sztucznych wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Protezę tak jak i prawdziwe zęby trzeba myć codziennie. Najlepiej też każdego wieczoru wyjąć szczękę i pozwolić jej się zdezynfekować w odpowiednim pojemniku przy użyciu dedykowanych środków. Badania przeprowadzone w Japonii na grupie ponad 500 osób w wieku powyżej 85 lat wskazały, że te osoby, które spały z protezą w ustach był bardziej narażone na zachorowanie na zapalenie płuc. Sztuczne tworzywa stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii i wszelkich drobnoustrojów. Do tego zamiast chorób zębów mogą pojawiać się choroby przyzębia, zanikanie tkanki kostnej czy stany zapalne dziąseł. Stan chorobowy, jaki zaczyna się w jamie ustnej bardzo łatwo przenosi się do innych części organizmu - nie tylko do naszych płuc, ale wraz z krwiobiegiem także do serca. Udowodniono, że próchnica w szczególnych przypadkach miała związek z pojawianiem się stanów zapalnych serca (u cukrzyków), podobnie ma się sprawa, kiedy używamy protezy bez zachowania odpowiednich środków higieny. Drobnoustroje gromadzą się w zakamarkach protezy i rozwijają się w niekontrolowany sposób.
Odpowiednia higiena to podstawa
Mitem jest więc, że skoro już mamy sztuczne zęby, to zwalania nas to z obowiązku dbania o nie. Niestety, jak już się przekonaliśmy, nawet porcelanowe zęby stanowią doskonały inkubator dla patogenów. Kolejną dość powszechną praktyką, zaczerpniętą chyba ze starych filmów czy kreskówek jest długotrwałe trzymanie protezy zębowej w szklance z wodą i preparatem czyszczącym. Szczęka zanurzona w wodzie, szczególnie ciepłej, tworzy jeszcze lepsze warunki do namnażania się bakterii czy pleśni. Bardzo często protezy wykonane są z tańszych materiałów jak akryl i metal. Struktura obu tych tworzyw sprzyja tworzeniu się płytki nazębnej, zupełnie jak przy prawdziwych zębach. Wskazane jest czyszczenie protez po każdym posiłku, zwracając uwagę na usuwanie nagromadzonej matrycy, czyli resztek jedzenia i śliny.
Mycie protezy ułatwi odpowiednia pasta - warto wspomnieć, że do mycia protez nie nadają się zwykłe pasty do zębów. Przy jej wyborze należy kierować się jakością produktu i właściwościami, powinna być antybakteryjna i nie rysować powierzchni, jak na przykład Protefix - pasta do czyszczenia protez zębowych https://www.protefix.pl/produkty/protefix-higiena-pasta-do-czyszczenia-protez/.
Dodatkowo raz w tygodniu zaleca się odkażenie protezy za pomocą specjalnych tabletek lub roztworów. Jednak jak powyżej, nie należy zostawiać jej na całą noc w jednym pojemniku z płynem. Protezę zanurza się zwykle na około 10 minut po czym płucze pod silnym strumieniem bieżącej wody. Dezynfekcja jest tym bardziej konieczna, jeśli w obrębie jamy ustnej pojawiły się zaczerwienienia, rany czy afty. Protezę po takim zabiegu warto trzymać w specjalnym, przewiewnym pojemniku.
Protezy niekiedy ulegają przebarwieniom. Zwykle dzieje się tak po spożyciu kawy czy herbaty, a wtedy czyszczenie nie jest już takie proste. Jeśli faktycznie doświadczymy tego rodzaju sytuacji najlepiej jest się udać do gabinetu stomatologicznego lub kliniki, która na wyposażeniu posiada specjalna, ultradźwiękową myjkę do protez. Nie jesteśmy skazani na noszenie nieestetycznie wyglądającej protezy, kiedy tak łatwo jest o nią zadbać.
Źródła:
- https://www.protefix.pl/produkty/protefix-higiena-pasta-do-czyszczenia-protez/
- http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,107103,15523777,Jak_dbac_o_proteze_zebowa_.html
- https://stomatologia.mp.pl/protetyka-i-implantoprotetyka/104734,jak-dbac-o-protezy-ruchome