reklama

Co musisz wiedzieć o Co musisz wiedzieć o pellecie

Opublikowano:
Autor:

Co musisz wiedzieć o Co musisz wiedzieć o pellecie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Istniejący na rynku paliw od 1993 roku pellet jest paliwem, które stopniowo zdobywa sobie coraz więcej zwolenników. Rosnące ceny innych surowców energetycznych, a także coraz większa świadomość potrzeby ochrony środowiska naturalnego poprzez wtórne wykorzystywanie produktów pochodzenia naturalnego powodują, że palenie pelletem drzewnym jest optymalnym rozwiązaniem dla wielu osób i firm poszukujących sposobu na tanie i ekologiczne ogrzewanie.

Co musisz wiedzieć o pellecie ( http://sprzedaz-pellet.pl/ )

Zastanawiając się nad wyborem pelletu drzewnego lub roślinnego jako surowca grzewczego, warto wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą instalacji oraz eksploatacji urządzenia grzewczego. Coraz więcej osób rozważających obecnie wybór pelletu jako źródła energii dla swojego gospodarstwa domowego lub budynku firmy czy zakładu produkcyjnego bierze też pod uwagę aspekty ekologiczne. Chcemy, aby ogrzewanie było bezpieczne zarówno dla osób mieszkających czy pracujących w ogrzewanym budynku, jak i dla środowiska. Minimalizacja szkodliwych produktów spalania może być bardzo ważnym czynnikiem przesądzającym o wyborze takiej, a nie innej formy ogrzewania. Nie bez znaczenia jest też sposób zakupu oraz uzupełniania surowca, który powinien być jak najprostszy i niewymagający wiele pracy. Przyjrzyjmy się po kolei różnym z tych czynników, zaczynając od podstaw.

Pellet: co to jest?

Pellet to biopaliwo stałe w formie granulatu powstającego z odpadów drzewnych lub odpadów z innych roślin poprzez ich sprasowanie. Jest to paliwo o dużej kaloryczności, a ze względu na stosunkowo niską cenę i łatwość pozyskiwania oraz użytkowania ogrzewanie pelletem jest obecnie bardzo silną konkurencją dla używania takich paliw jak węgiel kamienny, olej opałowy czy ekogroszek. Pellet jest stosowany do ogrzewania prywatnych gospodarstw domowych oraz zbiorowych instalacji grzewczych, np. w budynkach użyteczności publicznej, elektrowniach czy halach produkcyjnych. Może być spalany w specjalnie do tego celu przeznaczonych kominkach lub kotłach. Pellet to paliwo tanie, wygodne w przechowywaniu i użytkowaniu oraz nieszkodliwe dla środowiska, dlatego cieszy się niesłabnącą popularnością.

Czym jest pellet zgodnie z przepisami prawa? Certyfikacja pelletu

Aby uniknąć problemów związanych z używaniem pelletu niskiej jakości, przed zakupem tego biopaliwa należy zawsze upewnić się, że posiada ono odpowiedni certyfikat. Pellet niskiej jakości może bowiem spowodować zbyt niską temperaturę w piecu, zapychanie się podajnika lub generowanie bardzo dużej ilości popiołów. Złej jakości pellet, ze względu na zbyt wysoką zawartość azotu, siarki, chloru, metali ciężkich i popiołu, może zawierać piasek, który stanie się przyczyna szybszej eksploatacji kotła, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jego uszkodzenia.

Pellet drzewny podlega certyfikacji ze względu na sposób produkcji, skład i kaloryczność. Spełnienie parametrów wymaganych do uzyskania certyfikatu gwarantuje, że biopaliwo posiada wszystkie parametry odpowiadające za najwyższą jakość spalania bez szkody dla środowiska, oraz że jest odpowiednio wydajne. Według norm europejskich ustanowionych przez Europejski Komitet Standaryzacji pellet drzewny przeznaczony do celów grzewczych dla klienta detalicznego musi od 2011 roku spełniać wymagania zawarte w normie EN 14961 (w Polsce oznaczanej symbolem PN-EN 14961:2011). Otrzymuje wtedy certyfikat jakości o nazwie DINplus. Innym systemem certyfikacji pelletu jest ENplus: system kontrolowany przez organizację: European Pellet Associations.

Standard ENplus wyróżnia trzy klasy jakości pelletu drzewnego do zastosowań komercyjnych i domowych: A1, A2 i A3, przy czym A1 to pellet o najwyższej jakości, polecany do stosowania w kotłach i piecach ogrzewających gospodarstwa domowe. Dwie pozostałe klasy oznaczają większą zawartość popiołu w stanie suchym. Mogą być używane tylko w większych instalacjach grzewczych.

Warto pamiętać, że każdy certyfikowany pellet powinien posiadać odpowiednie oznaczenie lub logo danego certyfikatu. Można je zobaczyć na worku, w którym zapakowany jest surowiec. Jest to ważny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę, podejmując decyzję o zakupie.

Charakterystyka pelletu

Pellet zaliczamy do biomasy, czyli produktów lub odpadów pochodzenia biologicznego (z produkcji rolnej, hodowli zwierząt lub uprawy roślin, produkcji leśnej), którą w wyniku biodegradacji można wykorzystać powtórnie, np. w celach energetycznych. Najczęściej mówi się o pellecie drzewnym, produkowanym z odpadów drzewnych (są to najczęściej odpady z obróbki drewna, a więc np. trociny, zrębki, wiórki i pył drzewny) bądź pellecie ze specjalnie uprawianych w tym celu roślin energetycznych (takich jak np. kukurydza lub wierzba wiciowa). Powstaje też pellet z odpadów i produktów ubocznych rolnictwa. Można też kupić pellety z roślin egzotycznych (wytworzone np. z drewna palmowego lub skorupek kokosów). Podczas zakupu pelletu zaleca się zwracać uwagę na jego skład, ponieważ wartość opałowa pelletu zależy od surowców, z których go wyprodukowano. I tak kaloryczność certyfikowanego pelletu drzewnego wysokiej jakości może wynosić nawet do 20 MJ/kg, podczas gdy kaloryczność pelletu ze słomy pszennej to średnio około 16 MJ/kg.

Wiele osób budujących dom lub zajmujących się instalacjami grzewczymi dla przemysłu zastanawia się, czy wybrać ogrzewanie pelletem drzewnym czy ekogroszkiem. Koszty ogrzewania obydwoma tymi surowcami są podobne, spala się je też w podobnych kotłach. Natomiast pellet ma niższą wilgotność i mniejszą zawartość popiołu, ponadto popiół powstały ze spalania ekogroszku jest toksyczny i wymaga specjalnej utylizacji, podczas gdy popiół z pelletu można w pełni bezpiecznie i ekologicznie ponownie wykorzystać. Spalanie pelletu jest też czystsze. Wydaje się więc, że bilans zysków i strat wyraźnie wskazuje na wyższość pelletu nad ekogroszkiem jako paliwa opałowego.

Produkcja pelletu

Proces produkcji biopaliwa jest z definicji nieinwazyjny: surowiec do spalania powstaje z odpadków produktów naturalnych. Jednak w jaki sposób trociny, wiórki i pył drzewny zamieniane są w granulat drzewny, który otrzymujemy w workach z pelletem?

Pellet produkowany jest z różnych gatunków drewna, jednak dużo częściej powstaje on z drzew iglastych, niż tych liściastych. Wynika to z zawartości w poszczególnych roślinach ligniny: w pellecie powinna ona być jak największa. Na pellet najlepiej nadaje się więc twarde drewno o niskiej wilgotności. Normy europejskie stanowią, że zawartość wody w pellecie nie powinna przekraczać 10%. Niska wilgotność jest też jednym z warunków otrzymania certyfikatu jakości przez producenta.

Sam proces produkcji pelletu obejmuje najpierw wstępne rozdrabnianie i suszenie, a następne kompresowanie odpadów drzewnych (lub innych materiałów, z których produkowany jest pellet). Potem przeciska się uzyskaną masę przez matrycę z otworami, dzięki którym formują się granulki pelletu. Średnica każdej granulki wynosi średnio od 6 do 8 milimetrów. W trakcie tego procesu pellet nagrzewa się, dlatego po przeciśnięciu przez matrycę granulki poddawane są chodzeniu. Następnie granulat pakuje się w specjalne worki o różnej pojemności: od 15 do nawet 1000 kg do sprzedaży pelletu.

Sprzedaż pelletu

Wyprodukowany już pellet drzewny, poddany w procesie produkcji kompresowaniu, osuszaniu i granulowaniu oraz umieszczony w paczkach można zakupić w hurtowniach i składach pelletu. Sprzedaż pelletu w niewielkich paczkach do celów hodowlanych prowadzą też sklepy zoologiczne.

Najbezpieczniejszą opcją jest jednak zamawianie pelletu bez pośredników, prosto od producenta. Kupujący ma wtedy gwarancję, że zamawia materiał ze sprawdzonych źródeł, a produkt posiada wszystkie wymagane certyfikaty zapewniające bezpieczeństwo stosowania i wysoką jakość surowca. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zamawianie pelletu z dostawą do domu: materiał zapakowany w specjalne worki przyjeżdża wtedy prosto pod drzwi. Sprzedaż pelletu z dostawą prowadzi między innymi sklep sprzedaz-pellet.pl: sprawdź ofertę sklepu online i już dziś zamów pellet o najwyższej jakości prosto od producenta.

Aby rozpocząć ogrzewanie pelletem, trzeba również zakupić kocioł pelletowy: kocioł o mocy 16 kW od znanego producenta to koszt od 13 do 18 tysięcy złotych. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, by kocioł wyposażony był w czujnik temperatury i bufor ciepła, a także czujnik pogodowy albo o programowalny termostat pokojowy: są to elementy niezbędne, aby zapewnić sprawne i bezpieczne działania kotła. Kocioł pelletowy to dość droga inwestycja, ale można mieć pewność, że pieniądze wydane na tą instalację szybko się zwrócą, ponieważ palenie pelletu jest wyjątkowo wydajne i tanie w porównaniu do innych rodzajów ogrzewania.

Pellet jako surowiec opałowy: podsumowanie

Reasumując, pellet to wydajny, bezpieczny i tani w porównaniu do innych surowców opał. Jego używanie jest w pełni ekologiczne i zapewnia czyste otoczenie kotła bez nieprzyjemnych zapachów i niepotrzebnego dymu: jedyny zapach, jaki poczujesz w otoczeniu kotła to przyjemny zapach drewna. Nie musisz też obawiać się żadnych niebezpiecznych substancji ani utylizować popiołu. Potwierdzono, że podczas spalania materiału opałowego nie wytwarzają się żadne niebezpieczne substancje. Pozostałości pelletu drzewnego można wykorzystać do nawożenia pól, co jest wyjątkowo wygodnym, a przy tym ekologicznym rozwiązaniem. Pellet jest też materiałem bardzo wydajnym i o wysokiej kaloryczności. Warto inwestować w pellet, ponieważ coraz więcej osób i firm decyduje się na jego używanie. Podczas gdy paliwa kopalne są coraz droższe, biopaliwa będą coraz szerzej produkowane i lepiej dostępne, a tym samym tańsze. Przyszłość rynku grzewczego należy do biopaliw, które korzystają tylko z naturalnie dostępnych źródeł, wykorzystując odpadki, które w innym wypadku trafiłyby na śmietnik. Dzięki produkcji pelletu mogą dostać „drugie życie”, przy okazji przyczyniając się do zmniejszenia zużycia innych, szybko wyczerpujących się i szkodliwych w eksploatacji surowców jak np. węgiel.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE