Co to jest transport ponadgabarytowy?

Opublikowano:
Autor:

Co to jest transport ponadgabarytowy? - Zdjęcie główne

Transport ponadgabarytowy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Transport towarów oraz jego logistyka stanowią nieodłączną część funkcjonowania każdej firmy handlowej lub produkcyjnej. To podstawowy proces logistyczny realizowany w wielu przedsiębiorstwach, bez którego trudno wyobrazić sobie działanie sklepu albo produkcję w zakładzie. Poza tradycyjnym transportem wyróżniamy także transport ponadgabarytowy. Co to jest? Na jakich zasadach odbywa się taki transport? Więcej na ten temat w dalszej części artykułu. Zapraszamy do czytania.

Transport ponadgabarytowy - czym dokładnie jest?

Transport ponadgabarytowy (inaczej nienormatywny lub ponadnormatywny) dotyczy, jak sama nazwa wskazuje, przewozu towarów, które ze względu na swoją masę i gabaryty nie są prawnie dopuszczone do poruszania się po międzynarodowych oraz krajowych drogach. Informacje o tym, jakie obecnie dozwolone są parametry, można znaleźć w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku „Prawo o ruchu drogowym”. Zgodnie z tymi przepisami o transporcie ponadgabarytowym mówimy w sytuacji, w której długość pojazdu wraz z towarem przekracza 16,5 metra całkowitej długości, 2,5 metra szerokości, 4 metry wysokości oraz 42 tony całkowitej wagi, wliczając w to także wagę paliwa oraz kierowcy.

 

Które ładunki uznawane są za ponadgabarytowe?

Ładunki ponadgabarytowe przekraczają wyżej wspomniane normy. Najczęściej do tej kategorii zalicza się:

      elementy konstrukcji przemysłowych,

      elementy infrastruktury (m.in. przęsła mostów, wiatraki),

      zbiorniki,

      maszyny budowlane,

      sprzęt rolniczy,

      urządzenia przemysłowe,

      linie produkcyjne.

 

Transport ponadgabarytowy w świetle prawa

Przepisy regulują nie tylko normy transportu ponadnormatywnego, ale również określają, do kogo należy skierować się po specjalne zezwolenie. W przypadku transportu międzynarodowego dokument upoważniający na przemieszczanie się po danym państwie musi zostać wydany przez każdy kraj, przez który dany ładunek będzie transportowany. Zazwyczaj pozwolenie wydawane jest przez określone jednostki administracji publicznej. Na terenie Polski - w zależności od rodzaju, a także czasu zezwolenia - taki dokument może wydać starosta właściwy dla danego obszaru, narzędnik urzędu celnego lub dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

 

W zależności od tego, gdzie złożyłeś dokumenty, upoważniony do wydania dokumentu organ ma czas na wydanie decyzji w ciągu 14 dni. Bardzo podobny czas na przyjęcie lub oddalenie wniosku mają także inne kraje europejskie. Z tego powodu z firmą transportową, która będzie odpowiedzialna za transport ponadgabarytowy, warto kontaktować się co najmniej 3 tygodnie przed wytyczonym terminem przejazdu.

 

Co musi znaleźć się we wniosku? Najważniejsze informacje, które musi zamieścić wnioskodawca to: swoje dane, dane przewoźnika i nadawcy, termin transportu, datę przejazdu oraz szczegółowe informacje dotyczące pojazdu, który będzie przewożony towar.

 

Pamiętaj, że uzyskanie zezwolenia nie zamyka tematu transportu ponadgabarytowego. Należy również odpowiednio przygotować się do całego przedsięwzięcia - między innymi trzeba poprawnie oznakować pojazd, czy zaplanować trasę. W tych szczegółach warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, jakimi są pracownicy Inter-Logistic Polska. Więcej informacji o ich ofercie i o tym, co mogą dla Ciebie zrobić, przeczytasz na ich stronie https://inter-logistic.pl/oferta/transport-ponadnormatywny/

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE