Oczekiwania kobiet w stosunku do mężczyzn, stanowią dla nich istny labirynt. Mężczyźni zazwyczaj zwracają uwagę na wygląd zewnętrzny, co z kolei zdaniem kobiet, wcale najważniejsze nie jest. Sportowa uroda i siła fizyczna, według pań, nie czyni z faceta - faceta. Chodzi o pewne ściśle określone cechy. Ich brak w aktualnych czasach, w których żyjemy, doprowadził do wystąpienia kryzysu męskości.
Zdaniem socjologów około czterdzieści procent zarówno kobiet jak i mężczyzn jest zdania, że w Polsce nastąpił kryzys męskości. Dla panów brak rywalizacji oraz konkretnych osiągnięć jest typowo niemęski. Z kolei panie, problem związany z kryzysem męskości, dostrzegają w egoizmie a także tym, że panowie przerzucają na nie odpowiedzialność za własne czyny. Trzydzieści sześć procent kobiet wskazało najbardziej, ich zdaniem, niemęskie zachowanie wśród mężczyzn, którym jest obarczanie ich (pań) obowiązkami, które społecznie przydzielone są właśnie facetom.
Trzydzieści cztery procent Polek, uważa, że mężczyźni to egoiści, którzy koncentrują się głównie na sobie i swoich potrzebach. Trzydzieści procent pań oskarża panów o to, że ci przesadnie dbają o swój zewnętrzny wygląd. Mówiąc kolokwialnie, spędzają przed lustrem więcej czasu niż powinni. Socjologowie podkreślają, iż kobietom chodzi współcześnie nadal o to, by otaczający ich panowie byli rycerzami - odpowiedzialnymi, z zahartowanym duchem i umiejętnością ich adorowania.
Mimo, że kobiety porzuciły role księżniczek to nadal wypatrują swoich rycerzy, choć można powiedzieć, że już dawno same stały się bardziej rycerskie. Lojalność, honor i odwaga to cechy, których, według badań, szuka u mężczyzn aż 90 procent przedstawicielek płci przeciwnej. Ich zdaniem to właśnie tych cech najbardziej brakuje we współczesnym męskim świecie. Ponadto najbardziej komfortowo, bezpiecznie, kobiety czują się przy mężczyznach, których charakteryzuje odpowiedzialność, stanowczość i umiejętność zadbania o rodzinę. Tak naprawdę ile kobiet i ilu mężczyzn, tyle samo definicji związanych z pojęciem męskości.
W kwestię męskości, która przyciąga kobiety wpisują się także pasja, inteligencja, poczucie humoru. Poza szarmancją i odwagą, czterdzieści trzy procent pań uważa, że mężczyzna powinien być nadto sprawny i silny. Znaczenie ma także odpowiednie owłosienie, m. in. zarost na twarzy. Świadczy on o wysokim poziomie testosteronu. W tej kwestii kobiety odstrasza przesadna depilacja a także zbyt duża dbałość panów o paznokcie. Tak wynika, z przeprowadzonych kilka lat temu badań nad tym, czego brakuje współczesnym mężczyznom.
Kryzys męskości, jak udowadnia nam socjologia, to nie tylko zmiany w postawie mężczyzn to także zmiana modelu w relacjach partnerskich. Prawda jest taka, iż kobiety, które wywalczyły dla siebie i innych, równouprawnienie oraz poszerzyły zakres w polu swoich działań, mają coraz większe oczekiwania względem mężczyzn. Kobiety, które są matkami, powinny zwrócić uwagę, czy spod swoich skrzydeł nie wypuszczają aby maminsynków, którzy dla kobiet tracą na atrakcyjności czy zainteresowaniu.
Planeta Kobiet - serwis kobiecy (FB: https://www.facebook.com/planetakobieteu/)