reklama

Czy leczenie kanałowe boli? Rodzaje znieczulenia podczas zabiegu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy leczenie kanałowe boli? Rodzaje znieczulenia podczas zabiegu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestylePerspektywa leczenia kanałowego to jedna z największych obaw pacjentów zgłaszających się do kliniki stomatologicznej z bólem zęba. I choć czasem kończy się tylko na strachu, to w niektórych przypadkach przeprowadzenie leczenie kanałowego jest po prostu niezbędne, by uratować chory ząb przed ekstrakcją. Czy leczenie kanałowe boli? Uspokajamy: zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dokuczliwych dolegliwości bólowych. Oto, jakie rodzaje znieczulenia stosuje się podczas endodoncji.

Ból zęba przy leczeniu kanałowym to mit

Powszechnie przyjęło się, że leczenie kanałowe wiąże się z ogromnym bólem, który towarzyszy procesowi usuwania miazgi, a następnie oczyszczania i wypełniania kanałów. Jest to jednak mit bazujący na stosowanej niegdyś metodzie zatrucia (uśmiercania) zęba. Procedura ta, polegająca na aplikacji specjalnego środka zatruwającego, który następnie przenikał do miazgi zęba, w istocie wywoływała ogromny ból i dyskomfort u pacjenta. Współczesne metody endodoncji pozwalają ominąć ten proces, a dodatkowo przy zastosowaniu odpowiedniego rodzaju znieczulenia całkowicie wyeliminować ryzyko odczuwanego bólu.

Rodzaje znieczulenia podczas zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu stomatolog przeprowadza z pacjentem obszerny wywiad w celu dobrania najbezpieczniejszej i najskuteczniejszej metody znieczulenia. Zazwyczaj znieczulenie ma postać miejscową i podaje się je powierzchniowo lub przy pomocy iniekcji. Znieczulenie powierzchniowe polega na aplikacji specjalnego żelu lub środka w aerozolu z dodatkiem lidokainy na powierzchni śluzówki. Natomiast iniekcja, czyli potocznie zastrzyk, polega na wstrzyknięciu preparatu znieczulającego bezpośrednio w dziąsło w okolicy wierzchołka korzenia zęba. Obydwa rodzaje znieczulenia eliminują nie tylko ból związany z procedurą leczenia kanałowego, ale też samą infekcją i rozległym stanem zapalnym w jamie ustnej.

Ból po zakończeniu leczenia kanałowego

Znieczulenie stomatologiczne przynosi ulgę w bólu nie tylko w trakcie zabiegu, ale nawet kilka godzin po jego zakończeniu - czas utrzymywania się znieczulenia uzależniony jest od dawki podanego środka znieczulającego. Może jednak zdarzyć się, że gdy środek znieczulający przestanie działać, dolegliwości bólowe powrócą. Pamiętajmy jednak, że leczenie kanałowe to poważny zabieg stomatologiczny naruszający tkanki okołozębowe, które potrzebują czasu, by się zregenerować. Ból pozabiegowy może nasilać się szczególnie podczas nacisku np. w trakcie jedzenia, dlatego w pierwszych dniach po zabiegu należy zachować ostrożność i w miarę możliwości unikać pokarmów wymagających silnego przeżuwania. Dolegliwości bólowe możemy też z powodzeniem uśmierzyć przy pomocy dostępnych bez recepty środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych lub zimnych okładów. W razie wątpliwości, czy odczuwane dolegliwości są naturalną reakcją organizmu, warto skontaktować się z kliniką stomatologiczną, w której został przeprowadzony zabieg.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy