reklama

Czym charakteryzują się dobre gniazdka?

Opublikowano:
Autor:

Czym charakteryzują się dobre gniazdka? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleW każdym domu potrzebne są kontakty elektryczne, dzięki którym można wygodnie korzystać z instalacji elektrycznej i podłączać do niej różnego typu urządzenia zasilane prądem. Wybór gniazdek nie powinien być przypadkowy, gdyż mają one wpływ na funkcjonalność całej sieci elektrycznej w budynku. Dobre gniazdo zapewni bezpieczeństwo i komfort użytkowania, dlatego na tym elemencie nie powinno się zbyt mocno oszczędzać. Tym bardziej, że cena produktu jest ściśle powiązana z jego jakością. Wybór gniazdek jest tak ogromny, że wybór tego odpowiedniego może stać się nie lada wyzwaniem. O rodzaju gniazdka elektrycznego i włącznika decyduje konstrukcja kontaktu. Istotne są także montaż i komfort użytkowania podczas wybierania gniazdek elektrycznych.

Jakie wybrać rodzaje gniazdek elektrycznych?

W przypadku gniazdek elektrycznych znaczenie ma nie tylko ich usytuowanie, ale też odpowiedni dobór, co będzie miało wpływ na kwestie bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kontaktów elektrycznych:

• Wtynkowe,

• Natynkowe,

• Siłowe,

• Hermetyczne,

• Podwójne,

• Pojedyncze,

• Z bolcem,

• Bez bolca.

Gniazdka podtynkowe i natynkowe montowane są w ścianie, a dokładniej w puszce elektrycznej lub na ścianie. Ich zaletą będzie brak konieczności wykuwania czegokolwiek, a przewody można zakamuflować, umieszczając je przykładowo w listwach. Wygląda to wtedy dużo bardziej estetycznie. Po gniazdka wtynkowe i natynkowe sięga się w przypadku pomieszczeń domowych, biurowych i przemysłowych. Dalej mamy gniazdka elektryczne siłowe, które wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie użytkowane mają być urządzenia wymagające dużego poboru energii. Idealne nadają się do kuchni, do podłączenia urządzeń takich jak kuchenka elektryczna czy piecyk. Z kolei do łazienki powszechnie stosowane są gniazdka hermetycznie, określane też mianem bryzgoszczelnych. Wyposażone są one w specjalne osłony, które służą zabezpieczeniu kontaktu przed działaniem wody, wilgoci i różnego typu zanieczyszczeń. Gniazdka elektryczne mogą być w wersji pojedynczej lub podwójnej, w zależności od tego, ile wtyczek ma zostać podłączonych.

Gniazdka bez bolca są coraz bardziej wypierane przez modele z bolcem, które okazują się być dużo bardziej praktyczne. Zadaniem bolca jest uziemienie gniazdka elektrycznego, czyli zabezpieczenie go i zwiększenie ochrony przeciwpożarowej. Należy sięgnąć po nie wszędzie tam, gdzie gniazdko może być narażone na działanie wilgoci. W nowoczesnym budownictwie wymagane jest stosowanie gniazdek elektrycznych z bolcem. Tym bardziej, że spora część urządzeń elektrycznych wymaga takiego zabezpieczenia. Dotyczy to przede wszystkim sprzętu o dużym poborze prądu typu telewizor, monitor, komputer, laptop, pralka, kuchenka mikrofalowa, gazówka i kuchenka elektryczna. Nawet wiele odkurzaczy i szereg drobnego sprzętu AGD musi być podłączonych do kontaktu z uziemieniem.

Jakie jeszcze rozwiązania mamy do wyboru?

Wyróżnić można też wiele mniej standardowych rozwiązań w postaci gniazdek z pokrywą i w szczelnej osłonie, które zostały stworzone z myślą o pomieszczeniach, gdzie panuje większa wilgotność. Praktyczne okazuje się być gniazdko z wyrzutnikiem wtyczki, co zapobiega kontaktu przed wyrywaniem z puszki elektrycznej. Kolejną propozycją jest gniazdko ogranicznikiem przepięć, które idealnie nadaje się do podłączania wrażliwych urządzeń elektronicznych. W starych instalacjach elektrycznych warto zamontować kontakt z wyłącznikiem różnicowoprądowym, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa całego systemu. Najbardziej przydają się one w łazience, kuchni i w garażu, czyli tam gdzie panuje podwyższony poziom wilgotności. Innowacyjnym rozwiązaniem na rynku są gniazdka elektryczne z portem USB, które służą do ładowania urządzeń mobilnych. Nie brakuje też modeli z kluczem, przez co kontakt będzie aktywny dopiero po włożeniu specjalnej nakładki do niego pasującej.

• Bezpieczne rozwiązania dla najmłodszych

W domu z dziećmi bardzo należy uważać na ich kontakt z gniazdkiem elektrycznym, który może zakończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami – trwałym uszczerbkiem na zdrowiu czy nawet utratą życia. Małe i nieświadome zagrożenia dzieci mogą być skłonne do wkładania palców do kontaktu czy jakiegoś przedmiotu. Warto wobec tego zmniejszyć ryzyko takiego zagrożenia i zainstalować gniazdka bezpieczne dla dzieci, czyli takie z zamykaną klapką. Już samo przysłonięcie otworów zwiększy ochronę. Godne polecenia są także gniazdka elektryczne, które działają wyłącznie po włożeniu do nich wtyczki. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli istnieje ryzyko, że dziecko będzie coś majstrowało przy kontaktach. W takich gniazdkach nawet po włożeniu jakiegoś przedmiotu nie nastąpi przepływ prądu, dzięki czemu podopiecznemu nic się nie stanie. Jeszcze inną opcją będzie zastosowanie zaślepek do gniazdek.

Dobre gniazdka cena

Ceny gniazdek elektrycznych są bardzo zróżnicowane i uzależnione od ich rodzaju, przeznaczenia, producenta. Im lepszej jakości będą materiały zastosowane do wykonania kontaktu i bardziej nowoczesne technologie, tym koszt zakupu będzie wyższy. Najpowszechniejsze są gniazdka wykonane z tworzyw sztucznych, które jednocześnie kosztują najmniej. Produkty z wyższej półki cenowej produkowane są z lepszej jakości materiałów. Przekłada się to na ich lepszą trwałość, większą odporność na uszkodzenia mechaniczne i działanie promieniowania słonecznego. Nie trzeba martwić się o nieestetyczne żółknięcie pod wpływem słońca. Gniazdka elektryczne mogą być wykonane z aluminium, stali nierdzewnej, drewna, porcelany, szkła czy nawet skóry. Za zwykły włącznik w ramce wykonanej z tworzywa sztuczne zapłacimy kilkanaście złotych, ale przykładowo za takie w obramowaniu szklanym kilkadziesiąt złotych.

Na cenę kontaktów elektrycznych wpływ to czy są one w całości czy w modułach. Znaczenie ma nie tylko jakość samego gniazdka i zastosowane w jego przypadku rozwiązania technologiczne, ale też kwestia designu, czyli estetyki. Najtańsze są białe gniazdka, ale wybór jest dużo większy – można liczyć na bogatą gamę kolorystyczną i nawet ciekawe wzornictwo. Niektórzy producenci oferują możliwość zmiany wyglądu kontaktu, przykładowo poprzez zmianę ramki czy klawisza. Nowoczesne gniazdka elektryczne mogą być nawet wzbogacone o kolorowe podświetlenie.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Elmar, oferującego osprzęt elektryczny o wysokiej jakości.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo