Czym jest obróbka CNC?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czym jest obróbka CNC? - Zdjęcie główne

Obróbka CNC

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Wydajność, nowoczesność i ponadprzeciętna precyzja to cechy charakterystyczne obróbki CNC gwarantującej uzyskanie produktu zgodnego z największą dokładnością z projektem. Ten rodzaj obróbki ubytkowej to przyszłość przemysłu, a przede wszystkim możliwość perfekcyjnego odwzorowania projektu. Tam, gdzie konwencjonalna okazuje się niewystarczająca, z przychodzą przychodzi nowoczesna obróbka CNC. Dowiedz się, na czym polega technologia wytwarzania precyzyjnych detali.

Dlaczego potrzebujemy obróbki CNC?

Trudno wyobrazić sobie współcześnie prosperujące przedsiębiorstwo produkcyjne bez maszyny CNC - z angielskiego Computerized Numerical Control - czyli komputerowego sterowania urządzeń numerycznych. Ten rodzaj obróbki polega na usuwaniu poszczególnych warstw materiału dzięki powierzchniom narzędzia skrawającego. W zależności od przyjętych kryteriów obróbki CNC, rodzaju materiału, stopnia skomplikowania projektu i oczekiwań dobierana jest odpowiednia metoda obróbki skrawaniem - frezowanie lub toczenie.

Produkcja pojedynczych elementów metalowych i większych serii produkcyjnych jest możliwa dzięki trzem kluczowym etapom pracy:

      projektowaniu w programie komputerowym,

      przetwarzaniu danych i parametrów na plan sterowania narzędziami

      oraz właściwej obróbce materiału.

Zakres zastosowania obróbki CNC obejmuje m.in. branżę transportową, lotniczą, motoryzacyjną czy produkcyjną (w tym produkcję maszyn rolniczych i budowlanych).

Toczenie a frezowanie - na czym polega różnica?

Obróbka CNC obejmuje dwa podstawowe procesy - toczenie i frezowanie różniące się charakterystyką metody skrawania powierzchni. Jak to wygląda w praktyce?

      toczenie, czyli kształtowanie brył obrotowych poprzez wprawiane w ruch obrabianego materiału, który skrawany jest poprzez ruch prostoliniowy posuwisty,

      frezowanie polega na wprawieniu w ruch narzędzie w ruch obrotowy obrabia materiał - a dokładniej jego płaszczyzny, rowki, kanaliki itp.

Zbliżone do siebie techniki obróbki CNC umożliwiają precyzyjną obróbkę materiałów, jednak pomimo podobnego i niezwykle dokładnego efektu, technologie pracy frezowania i toczenia różnią się od siebie.

Zalety i wady obróbki CNC

Obróbka CNC oznacza możliwość otrzymania różnorodnych detali konstrukcyjnych powstających z aptekarską precyzją. Komputer maszyny służącej do obróbki CNC pozwalają na idealne odwzorowanie nawet najbardziej skomplikowanego projektu. Zastosowanie nowoczesnej technologii prowadzi do znaczącego skrócenia czasu procesu produkcyjnego. Obróbka CNC oznacza zoptymalizowanie całego procesu również pod kątem wydajności - w porównaniu do konwencjonalnych metod.

W związku z koniecznością amortyzacji urządzeń do obróbki CNC i ich zaawansowaną technologią, cena obrabiarek niekonwencjonalnych jest z pewnością wyższa. Jednak za ceną tej usługi kryje się wysoka jakość, pewność co do efektu i ponadprzeciętna precyzja. Szukasz miejsca, które przedstawi Ci atrakcyjną ofertę obróbki CNC na Śląsku https://lomapolska.pl/obrobka-i-toczenie-cnc-na-slasku ? Firma LOMA Polska jest tak blisko klienta, jak to tylko możliwe - zobacz sam.

 

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE