Współcześnie niełatwo jest o znalezienie osoby w pełni zdrowej. Dzisiejszy tryb życia nie każdemu pozostawia okazję do zadbania o swój dobrostan; warunki środowiskowe oraz czynniki genetyczne również często mają swój udział w pogłębianiu się chorób atakujących nasze organizmy. Kiedy równowaga ciała oraz umysłu zostanie zachwiana, wszystko wali się jak domek z kart - każde schorzenie pociąga za sobą kolejne i kolejne... Nie jesteśmy jednak skazani na wieczny ból i cierpienie. Aby im zapobiegać, powinniśmy udać się na konsultację i badanie do specjalisty, który będzie w stanie nam pomóc. Dobrym rozwiązaniem będzie skierowanie naszych kroków do osteopaty. Czym jednak dokładnie jest osteopatia? Kto może skorzystać z usług osteopaty i z jakich technik on korzysta, aby pomóc pacjentowi? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości związane z osteopatią.
Czym jest osteopatia?
Twórcą osteopatii był Andrew Taylor Still, założyciel Baker University, najstarszej uczelni w Kansas, oraz American School of Osteopathy, funkcjonującej do dzisiaj pod nazwą A.T. Still University w Kirksville (Missouri), która jako pierwsza kształciła specjalistów w owej dziedzinie.
Czym jednak dokładnie jest osteopatia? Zasięgając informacji, można nieźle się wystraszyć - istnieją bowiem opinie krytyków, odnoszących się do osteopatii jako szarlatanerii czy przesądów. Spieszymy z zapewnieniem, że nie ma to nic wspólnego z tym, jak w rzeczywistości działa owa dziedzina. Osteopatia opiera się na wiedzy naukowej, wymaga od kandydata do praktykowania lat przygotowań i doświadczenia. Nie ma tu mowy o żadnych zabobonach.
Osteopatia jest działem nauki, który dotyczy diagnozowania oraz leczenia zaburzeń związanych z układem współczulnym, ruchu oraz narządami wewnętrznymi. Specjaliści stosują holistyczne podejście, łącząc wiedzę o fizjologii i anatomii z psychiką ludzką. Wiedzą bowiem, że w kompleksowym zdiagnozowaniu źródła choroby ważny jest nie tylko fizyczny, ale również umysłowy wpływ na ciało. Zachwianie równowagi ciała i umysłu może doprowadzić do schorzeń i różnego rodzaju dolegliwości. Osteopatia pomaga zdiagnozować i, przy pomocy specjalistycznych technik manualnych, które działają na kości, stawy i organy wewnętrzne, pobudzić organizm do regeneracji.
Co robi osteopata?
Osteopata, czyli lekarz specjalizujący się w osteopatii, początkowo przeprowadza pełen wywiad z pacjentem. Konieczne będzie okazanie także pełnej dokumentacji medycznej. Wstępne manualne badania oraz, jeśli to konieczne, rezonans magnetyczny i prześwietlenie, pomogą ustalić, z jakim problemem boryka się pacjent. W przypadku wątpliwości, konieczne mogą się oczywiście okazać dalsze badania obrazowe i laboratoryjne. Dopiero mając całkowitą pewność co do źródła choroby, osteopata będzie w stanie właściwie zdiagnozować przypadłość oraz zalecić terapię, celem wyleczenia pacjenta. Technik wykorzystywanych przez osteopatów jest wiele. Ponieważ patrzą oni na ludzki organizm z holistycznej perspektywy, możemy przygotować się na to, że również zastosowane leczenie będzie bardzo kompleksowe.
Jakie to techniki? Wszystko zależy od schorzenia. Bardzo popularna jest manipulacja powięzi. Ich dysfunkcje mogą mieć bowiem niebagatelny skutek na działanie całego układu nerwowego oraz prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych. Kiedy problem dotyczy bólu mięśni, często polecane są manipulacje mięśniowo-powięziowe, terapia tzw. punktów spustowych oraz energetyzacja mięśni. Zastosowane techniki będą w dużej mierze uzależnione od wieku, kondycji oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Osteopata może zalecić także terapię mającą zrównoważyć pracę autonomicznego układu nerwowego. Dzisiejsze czasy sprzyjają zapadalności na różnego rodzaju zaburzenia o podłożu nerwicowym - w celu pozbycia się ich stosuje się terapię krzyżowo-czaszkową. Bardzo efektywna okazują się także techniki wisceralne. Osteopaci zalecają je np. w przypadku schorzeń w obrębie głowy, jak szumy uszne, bóle migrenowe, ale także na problem refluksu, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Oprócz wymienionych technik, specjalista może zlecić także wprowadzenie zmian w diecie oraz ogólnym trybie życia, celem szybszego dochodzenia do zdrowia oraz utrzymania go.
Po doborze właściwego leczenia, nadchodzi moment wprowadzenia terapii w życie. Tzw. odpowiedź tkankowa da nam pojęcie o tym, czy zabiegi przynoszą przewidziany skutek. Pojedynczy zabieg trwa średnio godzinę, jednak wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta, jego wieku i zdolności organizmu na regenerację.
Czego możemy oczekiwać po przeprowadzeniu zabiegu? U wielu osób pojawia się ból, uczucie znużenia i objawy podobne do gryp. Wszystkie one mają związek z dochodzeniem organizmu do zdrowia i nie należy się ich obawiać - ustępują po kilku dniach.
Wizyta u osteopaty - dla kogo?
Kto może, a wręcz powinien odwiedzić specjalistę od osteopatii? Prawda jest taka, że na wizytę może udać się każdy, kto odczuwa dyskomfort związany z wieloma przypadłościami. Do objawów, z którymi można udać się do osteopaty należą:
- zaburzenia związane z obrębem czaszki, jak szumy uszne, migreny, zawroty głowy, ból stawów skroniowo-żuchwowych, bóle głowy pochodzenia szyjnego, ból karku;
- schorzenia natury psychiczno-nerwowej, jak depresja poporodowa, czy nerwica;
- zaburzenia o podłożu hormonalnym;
- astma;
- lumbago;
- bolesne miesiączki;
- endometrioza;
- plagiocefalia - symetryczna kraniosynostoza, którą powoduje jednostronne, przedwczesne zarośnięcie szwów czaszkowych;
- dyskopatia,
- rwa kulszowa,
- nietrzymanie moczu,
- schorzenia u niemowląt, jak asymetria ciała, zaparcia, czy bardzo bolesne kolki;
- urazy różnego pochodzenia;
- zaburzenia rytmu okołodobowego - trusności z zasypianiem, bądź nadmierna senność;
- wszelkie zaburzenia pracy narządów wewnętrznych.
Jak widać osteopata jest w stanie pomóc w bardzo wielu schodzeniach oraz zaburzeniach. Wdrożona terapia będzie zależna od ogólnej kondycji pacjenta, wieku, stylu życia oraz podatności organizmu na poszczególne zabiegi.
Istnieje kilka przeciwwskazań, które nie pozwalają poddać się terapiom osteopatycznym. Z ich powodów specjalista, w pierwszym etapie zapoznawania się z pacjentem, zleca szczegółowy wywiad; może być konieczne również dostarczenie kompletu dokumentacji medycznej, celem zweryfikowania, czy zabiegi nie zaszkodzą pacjentowi. Do przeciwwskazań należeć będą np. początkowy okres ciąży i choroby psychiczne w bardzo zaawansowanym stadium. Również w przypadku stanu zdrowia, który zagraża życiu i podlega natychmiastowej pomocy lekarskiej, przeprowadzenie większości terapii będzie niemożliwe.
Jak przygotować się do wizyty i jak wyglądać może jej przebieg?
Na spotkanie warto ubrać się w coś wygodnego. Luźny strój i bielizna, w której nie będziemy mieli oporów przed pokazaniem się lekarzowi podczas badania, to podstawa. Niemal przy każdej wizycie u osteopaty bada on bowiem całe ciało, celem rozpoznania ewentualnych zmian tkankowych oraz oceny postury, a do tego potrzebne jest pozbycie się większości ubrań. Ponadto, już przy pierwszej wizycie warto mieć przy sobie komplet przeprowadzonych wcześniej badań, takich jak wyniki rezonansu, USG czy tomografii. Nie są one konieczne, ale z pewnością ułatwią dalszą pracę specjaliście. Wiele osób zastanawia się, czy podczas zabiegu trzeba być na czczo. Spieszymy z informacją, że nie jest to wymóg. Warto jednakże pokusić się o lżejszy posiłek, bowiem przepełniony żołądek może skutkować dyskomfortem i nieprzyjemnymi odczuciami podczas badania i terapii. Po szczegółowym wywiadzie, dotyczących m.in. przebiegu chorób pacjenta, osteopata przechodzi do przeprowadzania badań. Należą do nich np. ocena postury, powłok skórnych, badania palpacyjne tkanek oraz badania neurologiczne. Bardzo ważną częścią wizyty jest przeprowadzenie tzw. testu Zinka. Specjalista kładzie rękę na głowie pacjenta; następnie prosi o zamknięcie oczu. Osteopata może sprawdzić również czaszkę, miednicę, przejście szyjno-piersiowe czy piersiowo-lędźwiowe. Tuż po przeprowadzeniu badań, specjalista wykonuje terapię, odpowiednio dostosowaną do schorzenia, po kolei tłumacząc każdy jej krok. Po wszystkim osteopata może zalecić dodatkowe czynności do wykonania w warunkach domowych (ćwiczenia fizyczne, odpoczynek) i ewentualne zmiany w żywieniu. Wizyty trwają, jak już wspominaliśmy, około jednej godziny i ograniczają się do jednej tygodniowo; z czasem, kiedy stan zdrowia się poprawia, możemy liczyć na zmniejszenie ich ilości, do jednej wizyty na trzy-cztery tygodnie.
Jak widać osteopatia należy do bardzo kompleksowej dziedziny medycyny, która wykorzystuje różnego rodzaju badania i techniki, celem ustalenia źródła dolegliwości pacjenta i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Osoby specjalizujące się w osteopatii to pełni pasji i cierpliwości lekarze, o ogromnej wiedzy oraz latach doświadczenia. Wiele osób chwali sobie owe działania i pracę, jaką wkładają osteopaci w pomoc każdemu pacjentowi. Usługi oferowane w klinice Osteomedyk w Olsztynie gwarantują najwyższą efektywność oraz profesjonalne i przyjazne podejście do każdego pacjenta.
Jeśli szukasz dobrych jakościowo i błyskawicznie wykonanych usług SEO, mamy dla Ciebie propozycję. Firma SEOMANAGMENT oferuje kompleksowe usługi związane z pozycjonowaniem stron internetowych. Zastosowanie odpowiednich technik i narzędzi dobranych specjalnie pod Twoją działalność sprawi, ze już wkrótce zyskasz nowych klientów, a przed Twoją firmą otworzą się zupełnie nowe horyzonty. Firma zadba o wysoką pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania Google i innych platform, a Tobie pozostaje jedynie cieszyć się zyskami.