Reklama

Czym jest wycenianie nieruchomości i kto zrobi je najlepiej?

Opublikowano: wt, 2 cze 2020 10:35
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Rzeczywista wartość nieruchomości wynika z kilku, konkretnie określonych parametrów. Dzięki nim ceny nakładane przez właścicieli mają solidne oparcie, co każdy zainteresowany kupnem lub wynajmem może sobie z łatwością sprawdzić. Daje to stronom szanse na negocjacje i kompromis. Gdyby nie rzetelne wycenianie nieruchomości, na rynku panowałby zastój. Właściwy punkt odniesienia zdecydowanie ułatwia sprawę.

Czym jest wycenianie nieruchomości?

Aby określić cenę lokalu, bierze się pod uwagę jego lokalizację, powierzchnię, dostęp do komunikacji i atrakcyjność miejsca. Dzięki dostępowi do obszernej bazy danych, w której znajdują się informacje o przeanalizowanych aktach notarialnych i sprawozdaniach rzeczoznawców, można zweryfikować, czy dana cena jest adekwatna. Taką bazę znajdziesz na stronie urban.one. Czynniki takie jak wyposażenie wnętrza, czy odczucia właścicieli nie są oczywiście brane pod uwagę przez program, ale stanowią często fragment ceny. Obie strony mogą ją oczywiście negocjować, co przy znajomości cen na rynku znaczenie ułatwia zadanie.

Cena cenie nierówna

Przeglądając ogłoszenia o sprzedaży i wynajmie lokali można odnieść wrażenie, że niektóre ceny są znacznie przesadzone. Jednak laikowi ciężko stwierdzić, co jest właściwe, a co nie. Dlatego przed zakupem lub sprzedażą warto skonsultować się z profesjonalistą. Wycenianie nieruchomości to zawód jak każdy inny, a profesjonaliście będzie po prostu łatwiej ocenić sytuację. Rzeczoznawcy wiedzą, na co konkretnie należy zwrócić uwagę, by osiągnąć wymarzoną cenę za metr kwadratowy. Poza wspomnianymi parametrami znaczenie ma także odległość od terenów zielonych, sklepów i szkoły, sąsiedztwo zakładów pracy, a nawet sąsiedzi. Z zasady pierwsza cena, którą umieszczono w ogłoszeniu, jest zawyżona. To zabezpieczenie dla każdej ze stron, aby w przypadku negocjacji osiągnąć pożądany poziom.

Wpływ gospodarki na ceny mieszkań

Gdy w kraju panuje sytuacja nadzwyczajna, jak np. w przypadku pandemii coronawirusa, rynek nieruchomości przeżywa gwałtowne zmiany. W zależności od skali problemu ceny mogą albo radykalnie rosnąć lub spadać, dlatego warto trzymać rękę na pulsie. Obserwowanie sytuacji pozwoli wybrać najlepszy moment na zakup lub sprzedaż. Wycenianie nieruchomości w czasie kryzysu podyktowane jest bowiem jeszcze innymi czynnikami. W takich chwilach często górę biorą emocje, co jedną ze stron może sporo kosztować. Szczególnie gdy ktoś musi szybko pozbyć się swojej własności.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE