reklama

Dlaczego nie warto jeździć bez polisy OC?

Opublikowano:
Autor:

Dlaczego nie warto jeździć bez polisy OC? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Jazda bez ubezpieczenia nie świadczy o oszczędności, a wręcz przeciwnie. Nie jest też przejawem mądrości i świadomości kierowcy. Poruszanie się autem bez ważnej polisy to szereg konsekwencji, z których kara nałożona przez UFG czy mandat otrzymany podczas kontroli drogowej, są tymi najdelikatniejszymi. Ile możesz stracić nie wywiązując się z obowiązku ubezpieczenia? Ile wynosi kara za brak OC?

Głośno mówi się o tym, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a jeszcze głośniej o karach za jego brak. Może się wydawać, że tych można uniknąć. Aktualnie każdy kierowca, który nie dopełni swojego obowiązku poniesie konsekwencje. Jak dotkliwe? To zależy…

Jazda bez OC - kiedy wyjdzie na jaw?

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest regulowany Ustawą o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W świetle dokumentu, każdy właściciel auta jest zobligowany do jego ubezpieczenia, a od tej reguły nie ma absolutnie żadnych odstępstw. Odstępstw nie przewiduje się też od procedury wykrycia przypadków bez ważnego OC. Ten na jaw wyjdzie zawsze! Eksperci Beesafe zauważają, że wśród kierowców panuje przekonanie, że brak ubezpieczenia OC może wyjść na jaw jedynie podczas kontroli drogowej.

Dlatego wielu wierzy, że uda im się uniknąć odpowiedzialności. W rzeczywistości jednak większość przypadków braku polisy wychodzi na jaw bez udziału policji, a co najciekawsze - samego zainteresowanego. UFG notuje coraz to większe sukcesy w namierzaniu nieubezpieczonych pojazdów i egzekwowaniu kar od ich właścicieli. Namierzanie są oni za pomocą ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych i Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Kary za brak OC - ile zapłaci kierowca bez OC w 2020 roku?

Głośno i dosadnie mówi się o karach za brak OC, jakie na właścicieli nieubezpieczonych pojazdów nakłada UFG. Wysokość tych kar ustalana jest corocznie, a uzależniona jest od wysokości płacy minimalnej, rodzaju pojazdu oraz od tego, przez jaki czas dany pojazd pozostawał bez ważnej ochrony. Już jeden dzień bez OC dla właściciela samochodu osobowego to 1040 złotych kary. Stawka ta rośnie wraz ze wzrostem długości przerwy w ubezpieczeniu - jeśli auto nie posiada ważnej polisy od 3 do 14 dni, wówczas kara wynosi już 2600 złotych. Niespełnienie obowiązku ubezpieczenia uderzy po kieszeni najbardziej tych, którzy z ubezpieczeniem spóźnią się powyżej 14 dni - z ich portfela upłynni się aż 5200 złotych.

Jeszcze więcej konsekwencji dla nieubezpieczonych kierowców

Kara za brak OC jaką nałoży na nas UFG może być dotkliwa. O wiele bardziej dotkliwe będą jednak konsekwencje spowodowania wypadku nieubezpieczonym autem. Pokrycie kosztów szkód materialnych to dopiero początek… Jeśli w zdarzeniu poszkodowane zostaną osoby trzecie, to właśnie na sprawcy wypadku spoczywa obowiązek pokrycia wszelkich kosztów związanych z ich leczeniem, rehabilitacją czy nawet rentą wypłacaną przez wiele lat. Aktualne stawki kar za brak OC dostępne są na stronie https://beesafe.pl/porady/kary-za-brak-oc/

Eksperci Beesafe zwracają uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię - jeśli sprawca wypadku nie posiada ważnej polisy, to UFG wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej. W końcu jest to jedno z zadań Funduszu. Co jednak najistotniejsze - Fundusz ten wystąpi do sprawcy zdarzenia z tak zwanym regresem ubezpieczeniowym, czyli zażąda zwrotu wypłaconych środków.

Czy kary za brak OC można uniknąć?

Co do zasady, nie ma możliwości anulowania kar za brak OC. Każdy nieubezpieczony kierowca musi ponieść tego konsekwencje. Co prawda prawo przewiduje jednak sytuacje, w których poszkodowany może zostać potraktowany polubownie. UFG może zwolnić właściciela auta z opłaty kary za brak ubezpieczenia wówczas, gdy ten wykaże trudną sytuację życiową i materialną, która nie pozwoliła mu na zachowanie ciągłości ubezpieczenia. W takiej sytuacji Fundusz może całkowicie zrezygnować z kary lub też odroczyć termin jej płatności. Dopuszczalne jest także zmniejszenie jej wysokości czy rozłożenie płatności kary na raty. Zauważmy jednak, że nie są tu sytuacje powszechne…

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE