reklama

Długotrwałe leczenie po wypadku? Możesz występować o odszkodowanie w każdym momencie

Opublikowano:
Autor:

Długotrwałe leczenie po wypadku? Możesz występować o odszkodowanie w każdym momencie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Długotrwałe leczenie po wypadku? Możesz występować o odszkodowanie w każdym momencie

Wystarczy chwila nieuwagi własnej lub innego użytkownika drogi, by otaczająca nas rzeczywistość zmieniła się diametralnie. Wszystkie pilne sprawy schodzą na dalszy plan, gdy trzeba walczyć o odzyskanie zdrowia co, z uwagi na jakość i ilość świadczeń oferowanych przez publiczny system opieki zdrowotnej, wymaga przede wszystkim pieniędzy. Gdy wina sprawcy nie budzi wątpliwości, ich uzyskanie od towarzystwa ubezpieczeniowego nie musi być jednak większym kłopotem.

Pieniędzy brak, a walka o odzyskanie zdrowia nie może czekać

Jeśli z groźnego wypadku udało nam się ujść z życiem, możemy mówić o szczęściu, nie zmienia to jednak faktu, że często czeka nas jeszcze długi okres leczenia i rehabilitacji, co w naszych warunkach wiąże się z koniecznością korzystania z usług placówek niepublicznych. Niejasna dawniej kwestia pokrywania wynikających z tego kosztów nie powinna dziś budzić najmniejszych wątpliwości. Rozwiała je wszak uchwała Sądu Najwyższego z maja 2016 roku (Sygn. Akt: III CZP 63/15), stwierdzająca, że świadczenie ubezpieczyciela obejmuje także uzasadnione i celowe koszty niefinansowane ze środków publicznych. Jedynym, co nam zatem pozostaje, by uniknąć wszelkich kłopotów jest więc drobiazgowe zbieranie potwierdzających ich ponoszenie faktur i rachunków. Oczywiście, można tu zwrócić uwagę, że obowiązujące w naszym kraju prawo nie uzależnia wypłaty odszkodowania od ich przedstawienia – wystarczy wszak sam fakt zaistnienia szkody, potwierdzony dokumentacją medyczną wskazującą określone metody leczenia. Jednak, jak zauważa specjalista z AIF Kancelaria, zebranie ich pozwala na uniknięcie zbędnych sporów i szybkie otrzymanie pieniędzy. A te są przecież niezbędne, w dodatku nierzadko sięgać będziemy po nie wielokrotnie by móc kontynuować leczenie – mało kto jest przecież przygotowany na tego typu nagłe wydatki.

Składając wniosek odszkodowawczy zaznaczamy więc, że jest to roszczenie częściowe i szczegółowo dokumentujemy wszystkie poniesione dotychczas koszty, a także opisujemy doznane szkody i ich wpływ na nasze życie – by móc skorzystać ze wszystkich przysługujących nam rodzajów świadczeń. Pełna dokumentacja dotycząca postępów i rokowań jest potrzebna także w następnym wniosku i kolejnych, jeśli leczenie się przedłuża.

Nawet szkoda ujawniona po wielu latach wymaga pokrycia

Długofalowe skutki zdrowotne, z jakimi muszą borykać się ofiary wypadków są różne i często niełatwe do przewidzenia. Niekiedy może okazać się, że choć wydawało się, że te przykre doświadczenia mamy już za sobą, przypomną one nam o sobie znów za sprawą kolejnych pojawiających się dolegliwości. Nie ma wówczas znaczenia ile lat minęło od zdarzenia – zgodnie z Kodeksem cywilnym, przedawnienie szkód na osobie nie może nastąpić wcześniej niż po trzech latach od ich ujawnienia. Oznacza to, co potwierdził w tym roku Sąd Najwyższy (Sygn. akt: V CSK 558/17), że roszczenie o uszczerbek na zdrowiu praktycznie temu przedawnieniu nie ulega. Trzeba jedynie wykazać związek przyczynowy zaistniałej właśnie szkody z mającym miejsce wcześniej zdarzeniem.

Jakkolwiek przepisy prawa są w tym zakresie dość jasne, to obrona swojego interesu w starciu z wielkimi firmami ubezpieczeniowymi może okazać się niełatwa. Problemy te są jednak na tyle powszechne, że wyspecjalizowani w nich doświadczeni prawnicy radzą sobie z nimi bez trudu – trzeba jedynie sięgnąć po ich wsparcie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo