Porównuj oferty i sprawdzaj okazje
Masz zamiar po prostu skorzystać z oferty swojego poprzedniego ubezpieczyciela? Uważaj – wbrew pozorom lojalność wobec jednego towarzystwa nie zawsze przyniesie Ci korzyść. Czasem wręcza zamiast otrzymać dodatkowe benefity, zapłacisz… więcej. Zamiast więc stawiać na coś, co już znasz, lepiej porównać różne oferty i to, co zawierają.
Jak to zrobić? Doskonałym sposobem jest skorzystanie z internetowej porównywarki ubezpieczeń, czyli jednego z powszechnie dostępnych narzędzi, dzięki którym można łatwo zestawić ze sobą kilka różnych ofert ubezpieczeniowych. W przejrzystej tabelce wyświetlą się wszystkie informacje o danej polisie – jej cena, zakres obowiązywania i inne szczegóły mające wpływ na cenę. Wszystko jasno i w jednym miejscu – a dzięki temu dokonanie dobrego wyboru od razu staje się prostsze!
Wszystko zależy od samochodu
Z pewnością jesteś świadomy tego, że na ogólną cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC z największym stopniu wpływa to, jaki samochód chcesz ubezpieczyć. Im nowszy i szybszy model, tym więcej zapłacisz – w końcu w tym przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że ewentualna naprawa będzie sporo korzystać. Większa liczba koni mechanicznych czy pojemność silnika mogą również sugerować, że zamierzasz jeździć bardziej ryzykownie – a zatem stanowisz zagrożenie dla ubezpieczyciela. Jeśli więc chcesz zapłacić mniej, wybierz niewielki, rodzinny model i zrezygnuj ze sportowego samochodu.
Zrezygnuj z rat
Pewnie wiesz, że rozkładając każdą płatność na raty, w ogólnym rachunku płacisz więcej – w końcu do podstawowej kwoty dochodzi jeszcze dodatek w postaci odsetek lub ewentualnej marży. Jeśli więc chcesz zapłacić jak za ubezpieczenie swojego auta, postaraj się zapłacić za nie w jednej racie.
Oczywiście nie zawsze można sobie na to pozwolić – w końcu wszystko zależy od zasobności portfela. Okazuje się jednak, że istnieje całkiem sporo takich towarzystw ubezpieczeniowych, które rezygnują z pobierania odsetek za rozłożenie płatności na raty – poszukaj ich, a z pewnością odczujesz różnicę w cenie!
Współwłasność samochodu a cena OC
Jesteś młodym kierowcą i nie masz własnych zniżek ubezpieczeniowych? Zdobądź je, dopisując do dowodu rejestracyjnego auta drugiego współwłaściciela, który już ma trochę zniżek – a będziesz mógł z nich korzystać. Uważaj tylko na prawne aspekty takiej sytuacji – a przede wszystkim na to, że w razie sprzedaży samochodu zarówno Ty, jak i drugi współwłaściciel musicie wyrazić na to zgodę. Istotne jest również to, że jeśli spowodujesz wypadek i trzeba będzie skorzystać z ubezpieczenia, ewentualne zniżki zostaną odebrane także drugiemu współwłaścicielowi pojazdu – choć to nie od prowadził samochód.