Reklama

Dostałeś pozew lub nakaz zapłaty z sądu? Zobacz jak się odwołać.

Opublikowano:
Autor:

Dostałeś pozew lub nakaz zapłaty z sądu? Zobacz jak się odwołać. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Liczba osób pozwanych do sądu o zapłatę przez banki, firmy pożyczkowe i windykacyjne rośnie z każdym miesiącem. Polacy nie radzą sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań i muszą co raz częściej walczyć w sądach. Dlatego jeżeli sąd wydał wobec twojej osoby nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym albo nakazowym powinieneś się bronić! Jak to zrobić? Wyjaśniamy w niniejszym poradniku.

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić otrzymując nakaz zapłaty z sądu, to uspokoić nerwy oraz zanotować datę odbioru przesyłki sądowej. Możesz to uczynić poprzez zapisanie daty odbioru w prawym górnym rogu nakazu zapłaty albo na kopercie adresowanej z sądu. Pamiętaj, aby nie wyrzucać koperty, w której znajdował się nakaz zapłaty wraz z pozwem oraz załącznikami.

Nie zwlekaj! Termin na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty jest krótki.

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego masz tylko 2 tygodnie na odwołanie się od sądowego nakazu zapłaty. Odwołanie takie to: sprzeciw od nakazu zapłaty albo zarzuty od nakazu zapłaty. Jeśli nie zrobisz tego w powyższym terminie, to sąd stwierdzi prawomocność takiego nakazu zapłaty, a następnie zostanie wszczęte wobec ciebie postępowanie komornicze. Komornik będzie mógł zająć twoje wynagrodzenie za pracę, rentę, emeryturę, pieniądze na rachunku bankowym, ruchomości, a nawet nieruchomości (np. dom, mieszkanie)!

Pamiętaj o formularzu!

Musisz wiedzieć, że aby złożyć sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty konieczne może być skorzystania z urzędowego formularza. Kiedy tak się stanie? Wówczas, jeśli powód złożył pozew na urzędowym formularzu. Jeśli nie zachowasz formy urzędowego formularza to ryzykujesz, że sąd odrzuci Twój sprzeciw i nawet nie zajmie się czytaniem tego, co tam zostało napisane!

Jak wynika z doświadczenia Fundacji Pomocy Zadłużonym EUROLEGE firmy windykacyjne, firmy pożyczkowe oraz banki często korzystają z formularzy przy wnoszeniu pozwów.

Pamiętaj o wnioskach i zarzutach.

Składając do sądu sprzeciw bądź zarzuty od nakazu zapłaty należy odpowiednio sformułować wnioski. Chodzi mianowicie o to, aby wskazać sądowi czy odwołujący się zaskarża wydany nakaz zapłaty w całości czy też w części, a jeśli w części to w jakiej.

Co do treści samych zarzutów, to niewątpliwie postawienie ich w początkowej części sprzeciwu albo zarzutów oraz stosowne uzasadnienie wymaga odpowiedniej wiedzy prawniczej. Po pierwsze należy ustalić jaki zarzut pasuje do konkretnej sprawy, a po drugie zarzut ten trzeba należycie uzasadnić. Z jednym i drugim niestety wielu pozwanych ma kłopoty, bowiem sądy w procesie kontradyktoryjnym zasadniczo pozwanych nie wyręczają. Z resztą nie powinny tego robić, ani w jedną ani też w drugą stronę, aby nie narazić się na zarzut stronniczości. Dlatego każda ze stron powinna uzasadnić i udowodnić swoje stanowisko tak dobrze, jak to tylko możliwe. Z tych względów niezwykle ważne jest korzystanie z pomocy prawnika, który ma duże doświadczenie w sprawach oddłużeniowych.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty z sądu i masz wątpliwości w jaki sposób sporządzić odwołanie, nie ryzykuj, ale zawsze korzystaj z pomocy prawnej specjalistów! Niewielka pomyłka może narazić Cię na przegraną w procesie. Unikniesz przegranej, jeżeli twoją sprawę poprowadzi doświadczony prawnik - adwokat lub radca prawny - znający się na sprawach związanych z antywindykacją. Taką pomoc znajdziesz m.in. w Fundacji EUROLEGE.

Jak się zgłosić do Fundacji:
Zadzwoń, tel.: 530 333 130
Wyślij zgłoszenie na stronie: www.darmowyprawnik.eu/anuluj-dlug/

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE