Reklama

Ekologiczne opakowania foliowe przyszłością?

Opublikowano:
Autor:

Ekologiczne opakowania foliowe przyszłością?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Temat foliowych toreb co jakiś czas powraca w dyskusji na temat czystości środowiska i dbałości o ograniczenie liczby odpadów. Niekwestionowanym faktem jest, że na całym świecie ilość śmieci rośnie, a szczególnie ważnym problemem są tworzywa sztuczne, które nie są recyklingowane. To właśnie one, ze względu na swoją trwałość, stanowią duże zagrożenie dla środowiska naturalnego. Okazuje się, że jednym z pomysłów na rozwiązanie tej sytuacji są ekologiczne opakowania foliowe.

1. Rodzaje materiałów

2. Ekologiczne opakowania foliowe a środowisko

3. A co z papierem?

Opakowania plastikowe, także ekologiczne worki foliowe to w dzisiejszych czasach całkiem sporo możliwości.

Rodzaje materiałów

Jednym z głównych kryteriów, zgodnie z którymi można wybierać foliowe opakowania jest materiał, z którego zostały one wykonane. Okazuje się bowiem, że plastik plastikowi nierówny. Oto najważniejsze typy:

  • PET - to jedno z najczęściej spotykanych na plastikowych opakowaniach oznaczeń. Rzeczywiście, to tworzywo sztuczne wykorzystywane jest powszechnie, na masową skalę, do produkcji jednorazowych sztućców, opakowań czy butelek. Może być poddawane recyklingowi, jednak nie jest najlepszym wyborem. Sporo mówi się o tym, że zmienia jakość przechowywanych w nim produktów spożywczych.
  • HDPE - jeden z bezpieczniejszych plastików. Nadaje się do przechowywania żywności i może być wykorzystywany wielokrotnie. Znajdziemy go w butelkach na mleko, kontenerach i pojemnikach na jedzenie. Wykonane są z niego także ekologiczne opakowania foliowe Niupak .
  • PVC - szkodliwy dla zdrowia i toksyczny. W tej chwili wykorzystywany jest powszechnie do wyrobu opakowań na produkty niespożywcze.
  • LDPE - stosunkowo bezpieczny i obojętny fizjologicznie. Stosuje się go do produkcji opakowań do żywności, torebek foliowych czy opakowań sosów.
  • PP - obok HDPE jeden z najbezpieczniejszych i obojętnych fizjologicznie, choć tylko pod warunkiem nie podgrzewania go. Znajdziemy go w pudełkach jogurtów czy zakrętkach butelek.
  • PS - może być toksyczny i nie powinien być stosowany do żywności. Ze względu na niską odporność rzadko używany w gastronomii, ale może być obecny w jednorazowych kubkach do napojów lub pojemnikach służących do pakowania na wynos.

Ekologiczne opakowania foliowe a środowisko

W ciągu minionych 50 lat ilość produkowanego plastiku wzrosła 20-krotnie. Aż 90% wszystkich odpadów zakupiona została nie później niż przed 6 miesiącami. W Polsce to ponad 275 tysięcy odpadów z tworzyw sztucznych. Łącznie jeden Polak generuje w skali toku 70 kilogramów zużytych opakowań. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wybierać torby z HDPE czy PP, które można wykorzystywać wielokrotnie.

A co z papierem?

Papierowe torby przez wielu uznawane były za ekologiczną alternatywę, niestety, tak nie jest. Rocznie w Polsce wyrzuca się 530 tysięcy ton papieru i tektury. Ich produkcja generuje o 70% większe zanieczyszczenie atmosfery i pochłania 300% więcej energii niż plastik. Torby papierowe poza tym w wielu przypadkach nie mogą być użyte ponownie, a zamoczone czy zabrudzone rozpadają się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE