reklama

Fotowoltaika - na jak długo starczają panele fotowoltaiczne

Opublikowano:
Autor:

Fotowoltaika - na jak długo starczają panele fotowoltaiczne - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleWiększość renomowanych producentów modułów fotowoltaicznych proponuje swoim klientom aż 25-letni okres gwarancyjny na swoje produkty. Dobrej jakości panele PV potrafią efektywnie pracować zdecydowanie dłużej. Nowoczesne systemy fotowoltaiczne charakteryzują się bezawaryjnością i możliwością pracy nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Ile dokładnie wynosi okres eksploatacji?

Zainwestuj i ciesz się z przywilejów

Cechą charakterystyczną dla modułów fotowoltaicznych jest ich całkowita bezobsługowość. O ile instalacja paneli wymaga pomocy specjalistów, tak dalsza eksploatacja nie jest powiązana z ingerencją człowieka. Mimo iż ten segment produktów cechuje się wysoką bezawaryjnością, to warto - dla własnego spokoju i bezpieczeństwa - co jakiś czas sprawdzić stan i poprawność działania inwertera oraz akumulatorów Poprawnie zamontowane panele słoneczne po mniej więcej siedmiu latach użytkowania zwracają z nawiązką pieniądze, które zostały zainwestowane w nowoczesny system zasilania gospodarstwa domowego. Fotowoltaika potrafi zamieniać energię słoneczną na prąd nawet przez 50 lat!

Oprócz tego mocną stroną fotowoltaiki jest jej proekologiczny charakter. Moduły słoneczne są całkowicie bezemisyjne. Nie wytwarzają szkodliwych substancji oraz w żadnym stopniu nie zaszkodzą faunie i florze. To bardzo dobra propozycja dla zwolenników ochrony środowiska i taniego napędzania gospodarki domowej. Taniego niestety tylko w użytkowaniu. Chcąc zamontować panele PV na dachu swojego domu, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 6 tysięcy zł. To bardzo duże pieniądze, jednak z pewnością zwrócą się one po czasie.

Przez jaki czas posłuży nam moduł fotowoltaiczny?

Takie pytanie bardzo często słyszą czołowi producenci paneli słonecznych w Polsce. Pełna świadomość dokonywanej inwestycji pomoże nam w uniknięciu niepotrzebnych rozczarowań. Zainwestowanie tak dużej gotówki w system produkujący prąd do naszego domu jest równoznaczne z oczekiwaniem bezawaryjności i długiego czasu pracy. Faktycznie tak jest. Okres gwarancyjny na panele PV często wynosi 25 lat. Nie oznacza on jednak, że po jego upływie fotowoltaika na dachu naszego domu przestanie działać.

Wręcz przeciwnie. Dobrej jakości panele posłużą nam zdecydowanie dłużej. Szacuje się, że obecna generacja systemów fotowoltaicznych potrafi wydajnie pracować nawet przez 40-50 lat. Co ciekawe, najstarszy panel fotowoltaiczny ma aktualnie ponad 60 lat i nadal działa!

Bardzo mała strata wydajności

Tak długi czas pracy paneli fotowoltaicznych musi oznaczać spadek ich wydajności. Spokojnie, nie jest on drastyczny. Naturalna degradacja mocy modułów słonecznych to naturalne zjawisko, którego nie należy się obawiać. Spowodowane jest ono głównie zużyciem materiału podatnego zarówno na bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury. Użytkownicy fotowoltaiki w Polsce mogą jednak spać spokojnie. Nasz kraj nie jest narażony na wysoką intensywność promieniowania UV i rzadko doświadczamy ekstremalnych warunków pogodowych. Oznacza to, że utrata wydajności panelu w naszym regionie nie powinna wynieść więcej niż 0,5% w skali roku. W niektórych przypadkach spadek jest jeszcze mniejszy. Po 25 latach, czyli po upływie okresu gwarancyjnego, posiadany przez nas panel powinien zachować aż 90% procent fabrycznej mocy.

Bardzo wysoka bezawaryjność i długi szacowany czas pracy to czynniki, które z pewnością zachęcają potencjalnych klientów na zainwestowanie w proekologiczne systemy fotowoltaiczne, pozwalające nam na zaoszczędzenie znacznej części gotówki przeznaczonej na wydatki związane z rachunkami za energię.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE