Pomogli rannemu zwierzęciu
Najczęściej wiemy jak zachować się w stosunku do zwierząt, które na co dzień towarzyszą człowiekowi. Sytuacja może wyglądać inaczej w przypadku zwierząt dzikich i wolno żyjących.
- Aby faktycznie im pomóc, a nie zaszkodzić, opiekę nad dzikim zwierzęciem należy powierzyć osobom bądź instytucjom, które posiadają wiedzę i doświadczenie w tej materii, oraz są za nią odpowiedzialne z mocy prawa – podkreśla Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Przykład takiej sytuacji miał miejsce niedawno o czym informuje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Łodzi.
W połowie listopada funkcjonariusze ITD patrolowali jedną z dróg krajowych w województwie łódzkim. Wtedy natknęli się na leżącą w przydrożnym rowie sarnę.
- Jak się okazało była ona ofiarą zdarzenia drogowego i samodzielnie nie była w stanie funkcjonować. We współpracy z Urzędem Gminy w Strykowie oraz pracownikami łódzkiego oddziału GDDKiA, poszkodowanemu zwierzęciu udało się zapewnić właściwą opiekę weterynaryjną – informuje WITD z Łodzi.
Ten przykład może stanowić dla nas podpowiedź jak zareagować jeśli znajdziemy zwierzę, które potrzebuje pomocy.
- Należy zawiadomić o tym odpowiednie służby. Instytucją pierwszego kontaktu” jest gmina. Wójt, burmistrz bądź prezydent miasta to organy, które w zakresie zadań własnych mają sprawy ochrony przyrody, oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Przedstawiciele gminy (np. instytucje, podmioty, z którymi gmina ma zawarte porozumienia) są odpowiedzialni za interwencje oraz transport zwierząt do ośrodków rehabilitacji (jeśli zachodzi taka potrzeba) – zaznacza Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Do czasu przyjazdu osób interweniujących, naszym zadaniem jest - w zależności od gatunku oraz możliwości - zabezpieczenie zwierzęcia, tak by nie stała się mu kolejna krzywda. Wskazane jest również, aby pozostać na miejscu do czasu przyjazdu osób, które udzielą pomocy zwierzętom.
Komentarze (0)