reklama

Holowanie samochodu – ile kosztuje i jak to zrobić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Holowanie samochodu – ile kosztuje i jak to zrobić? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleJesteś w drodze, masz listę rzeczy do zrobienia, a samochód nagle odmawia posłuszeństwa. W obliczu stresu trudniej jest myśleć racjonalnie. Dlatego warto wcześniej zadbać o odpowiednie wsparcie – w tym przypadku usługę holowania, dzięki której samochód szybko trafi do warsztatu. Dowiedz się, jak odholować auto i ile to kosztuje.

Jak holować auto? Poprosić o pomoc kogoś bliskiego!

Doszło do awarii samochodu? Nie trzeba od razu wzywać firmy holowniczej. Warto zastanowić się, czy ktoś bliski mógłby pomóc przetransportować pojazd do warsztatu albo do garażu – dzięki temu można sporo zaoszczędzić. Potrzebna będzie tylko linka holownicza.

Najważniejsze zasady holowania i niezbędne narzędzia

Jak holować auto na lince? Oto kilka kluczowych zasad:

  • Sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu, czy auto można holować lub jakie samochody można nim holować.
  • Prędkość holowania pojazdu nie może być większa niż 60 km/h poza obszarem zabudowanym i 30 km/h na obszarze zabudowanym.
  • Nie wolno holować auta w przypadku awarii na autostradzie.
  • Holowane auto musi mieć sprawny układ hamulcowy i kierowniczy.
  • Nie należy holować auta bez ważnego badania technicznego czy aktualnych tablic rejestracyjnych.
  • W holowanym pojeździe za kierownicą musi siedzieć osoba, która ma prawo jazdy.
  • Odległość między pojazdami w czasie holowania musi wynosić od 4 do 6 m przy połączeniu giętkim lub nie więcej niż 3 m przy połączeniu sztywnym. Chodzi tutaj o naprężenie linki.
  • Na tyle holowanego auta, po lewej stronie, musi się znajdować odblaskowy trójkąt ostrzegawczy. Gdy widoczność jest słaba, samochód powinien mieć włączone światła pozycyjne.
Koniecznie należy przestrzegać tych zasad. Inaczej holowanie samochodu może się zakończyć uszkodzeniem pojazdów, wypadkiem, kolizją, mandatem czy punktami karnymi.

Ile kosztuje holowanie auta?

Bywa i tak, że nikt nie jest w stanie pomóc w holowaniu auta. Wtedy należy zadzwonić po firmę holowniczą. Usługa wiąże się z kosztami, które zależą od kilku czynników:

  • Pora dnia – holowanie w nocy jest droższe.
  • Dzień tygodnia – firmy mają wyższe stawki w weekendy i święta.
  • Lokalizacja – chodzi o holowanie w mieście, poza miastem czy za granicą?
  • Kraj – wycena w każdym państwie może się odbywać na innych zasadach.
  • Firma – liczy się doświadczenie, konkurencja w okolicy i obszar działania.
Oto ceny jednej z firm z Warszawy:

  • holowanie auta osobowego w Warszawie – od 120 zł,
  • holowanie auta osobowego poza miastem – od 1,8 zł/km,
  • holowanie auta dostawczego w Warszawie – od 160 zł,
  • holowanie auta dostawczego poza miastem – od 2,0 zł/km.
Tych kosztów można uniknąć, jeśli ma się odpowiednie ubezpieczenie. Jakie?

Holowanie w ramach ubezpieczenia assistance

Pakiet OC i AC to ochrona, która chroni przed wieloma wydatkami. Jeśli spowodowano szkodę, a auto posiada ochronę OC, ubezpieczyciel wypłaci środki poszkodowanym. Natomiast jeśli dojdzie np. do uszkodzenia w wyniku pożaru, działania sił przyrody czy z winy osób trzecich, ubezpieczenie pozwoli pokryć koszty naprawy auta.  

W Allianz w ramach umowy ubezpieczenia OC i OC/AC można otrzymać ubezpieczenie assistance w wariancie podstawowym. W tej opcji oferowana jest pomoc w razie wypadku, kradzieży i awarii pojazdu. Można skorzystać z usługi holowania do najbliższego warsztatu naprawczego w Polsce i za granicą. Chroni to przed wysokimi kosztami. W przypadku holowania np. w Niemczech to nawet kilka tysięcy złotych.

Warto rozważyć też inne warianty assistance w Allianz. W wariancie maksymalnym  można skorzystać z holowania w Polsce bez limitu odległości, a za granicą do 750 kilometrów. To tylko jedna z usług zapewnianych w ramach ubezpieczenia assistance. Inne to m.in. pojazd zastępczy, a także nocleg dla kierowcy i pasażerów. Sprawdź zakres ochrony w poszczególnych pakietach i wybierz taki, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy