Jak holować auto? Poprosić o pomoc kogoś bliskiego!
Doszło do awarii samochodu? Nie trzeba od razu wzywać firmy holowniczej. Warto zastanowić się, czy ktoś bliski mógłby pomóc przetransportować pojazd do warsztatu albo do garażu – dzięki temu można sporo zaoszczędzić. Potrzebna będzie tylko linka holownicza.
Najważniejsze zasady holowania i niezbędne narzędzia
Jak holować auto na lince? Oto kilka kluczowych zasad:
- Sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu, czy auto można holować lub jakie samochody można nim holować.
- Prędkość holowania pojazdu nie może być większa niż 60 km/h poza obszarem zabudowanym i 30 km/h na obszarze zabudowanym.
- Nie wolno holować auta w przypadku awarii na autostradzie.
- Holowane auto musi mieć sprawny układ hamulcowy i kierowniczy.
- Nie należy holować auta bez ważnego badania technicznego czy aktualnych tablic rejestracyjnych.
- W holowanym pojeździe za kierownicą musi siedzieć osoba, która ma prawo jazdy.
- Odległość między pojazdami w czasie holowania musi wynosić od 4 do 6 m przy połączeniu giętkim lub nie więcej niż 3 m przy połączeniu sztywnym. Chodzi tutaj o naprężenie linki.
- Na tyle holowanego auta, po lewej stronie, musi się znajdować odblaskowy trójkąt ostrzegawczy. Gdy widoczność jest słaba, samochód powinien mieć włączone światła pozycyjne.
Ile kosztuje holowanie auta?
Bywa i tak, że nikt nie jest w stanie pomóc w holowaniu auta. Wtedy należy zadzwonić po firmę holowniczą. Usługa wiąże się z kosztami, które zależą od kilku czynników:
- Pora dnia – holowanie w nocy jest droższe.
- Dzień tygodnia – firmy mają wyższe stawki w weekendy i święta.
- Lokalizacja – chodzi o holowanie w mieście, poza miastem czy za granicą?
- Kraj – wycena w każdym państwie może się odbywać na innych zasadach.
- Firma – liczy się doświadczenie, konkurencja w okolicy i obszar działania.
- holowanie auta osobowego w Warszawie – od 120 zł,
- holowanie auta osobowego poza miastem – od 1,8 zł/km,
- holowanie auta dostawczego w Warszawie – od 160 zł,
- holowanie auta dostawczego poza miastem – od 2,0 zł/km.
Holowanie w ramach ubezpieczenia assistance
Pakiet OC i AC to ochrona, która chroni przed wieloma wydatkami. Jeśli spowodowano szkodę, a auto posiada ochronę OC, ubezpieczyciel wypłaci środki poszkodowanym. Natomiast jeśli dojdzie np. do uszkodzenia w wyniku pożaru, działania sił przyrody czy z winy osób trzecich, ubezpieczenie pozwoli pokryć koszty naprawy auta.W Allianz w ramach umowy ubezpieczenia OC i OC/AC można otrzymać ubezpieczenie assistance w wariancie podstawowym. W tej opcji oferowana jest pomoc w razie wypadku, kradzieży i awarii pojazdu. Można skorzystać z usługi holowania do najbliższego warsztatu naprawczego w Polsce i za granicą. Chroni to przed wysokimi kosztami. W przypadku holowania np. w Niemczech to nawet kilka tysięcy złotych.
Warto rozważyć też inne warianty assistance w Allianz. W wariancie maksymalnym można skorzystać z holowania w Polsce bez limitu odległości, a za granicą do 750 kilometrów. To tylko jedna z usług zapewnianych w ramach ubezpieczenia assistance. Inne to m.in. pojazd zastępczy, a także nocleg dla kierowcy i pasażerów. Sprawdź zakres ochrony w poszczególnych pakietach i wybierz taki, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.