Biznes w stronę słońca
Instalacja fotowoltaiczna do efektywnej pracy potrzebuje promieni słonecznych. Im dłużej ogniwa są wystawione na ich ekspozycje, tym produkcja energii jest większa. W związku z tym idealnymi gruntami pod fotowoltaikę będą płaskie tereny, ewentualnie wzniesienia - ale tylko skierowane na południową stronę. Bliskość lasów, a nawet pojedynczych drzew czy innych wysokich obiektów może rzucić cień na pracę paneli fotowoltaicznych, dlatego też przy wyborze działki należy zwrócić uwagę na pobliskie otoczenie.
Grunty pod fotowoltaikę – najlepiej na roli bez roli
Chodzi przede wszystkim o nieużytki, które zlokalizowane są na terenach wiejskich. Nadanie im nowego przeznaczenia pozwoli stworzyć inwestycję, która będzie w stanie współistnieć z przyrodą, rolnictwem i… przepisami prawa. Te ostatnie zabraniają wykorzystywanie gruntów rolnych o wysokiej klasie jakości gleby (I-III) pod instalacje OZE. Niższe klasy oraz wspomniane nieużytki rolne mogą być wykorzystywane do stworzenia farmy fotowoltaicznej pod warunkiem posiadania odpowiedniego zapisu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Obszary inwestycyjne na peryferiach miast
Grunty rolne to nie jedyna atrakcyjna lokalizacja dla instalacji fotowoltaicznej. Równie konkurencyjne są działki inwestycyjne zlokalizowane na peryferiach miast, które nierzadko posiadają odpowiednie warunki do wykonania instalacji – jak dojazd, uzbrojenie terenu lub bliskość sieci elektroenergetycznej (na terenach wiejskich z tym może być różnie). Na portalu Nieruchomości Orange można znaleźć grunty pod fotowoltaikę. Działka pod fotowoltaikę - im więcej m2 tym lepiej
Instalacja fotowoltaiczna wymaga odpowiednio dużej przestrzeni, co wynika z kilku czynników:
- panele nie powinny się wzajemnie zaciemniać,
- potrzebny jest szeroki dojazd do instalacji – w przypadku prac serwisowych i konserwacyjnych,
- należy zachować odpowiedni dystans od granicy sąsiadującej działki.
Grunty pod fotowoltaikę - uzbrojone i z dojazdem
- Idealna działka pod fotowoltaikę powinna posiadać uzbrojenie terenu oraz utwardzony dojazd. To pozwala na sprawny montaż i uruchomienie instalacji, a także na obniżenie kosztów samego przedsięwzięcia. Inwestorowi odchodzą wydatki związane z utwardzeniem drogi dojazdowej oraz wykonanie przyłącza do sieci elektroenergetycznej. Z uzbrojeniem jednak bywa różnie – zdarzają się co prawda na działkach inwestycyjnych, ale na nieużytkach rolnych próżno ich szukać. Jeżeli grunty pod fotowoltaikę nie posiadają przyłącza, to powinny znajdować się w bliskim sąsiedztwie punktu przyłączeniowego do sieci.
To aspekty prawne, na które przyszły inwestor powinien zwrócić uwagę przed zakupem działki. Do kogo należy ziemia, ilu jest współwłaścicieli oraz czy nie ciąży na niej hipoteka – odpowiedź na te pytania uzyskać można z księgi wieczystej (za pośrednictwem portalu rządowego Elektroniczne Księgi Wieczyste).
Z kolei informacje o przeznaczeniu nieruchomości i ewentualnych obostrzeniach budowlanych znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, uchwalanym przez radę danej gminy. W przypadku jego braku należy złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy / miasta o wydanie warunków zabudowy dla danej działki. Te dokumenty są istotne dla całego przedsięwzięcia, ponieważ mogą w nich znajdować się zapisy uniemożliwiające wykonanie instalacji fotowoltaicznej na danej działce.
Powyższe cechy gruntów pod fotowoltaikę zapewnią odpowiednie warunki do pozyskiwania energii słonecznej, a dla nabywcy - obniżenie kosztów inwestycji oraz uniknięcia problemów związanych ze stanem prawnym nieruchomości.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.