Reklama

Ile kosztuje OC dla seniora?

Opublikowano:
Autor:

Ile kosztuje OC dla seniora? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Ceny za ubezpieczenie OC, które jest obowiązkiem każdego kierowcy, nierzadko spędzają sen z powiek. Właściciele pojazdów co roku muszę przeznaczyć na zakup polisy niemałą sumę lub rozłożyć zapłatę na raty, co wiąże się z oprocentowaniem. Jednak cena ubezpieczenia zależy od bardzo wielu czynników, między innymi wieku kierowcy. Jak głęboko do portfela zmuszeni są sięgać seniorzy?

"Niepewny" jak senior za kierownicą? To mit!

Uczestników ruchu drogowego nie warto oceniać stereotypowo. Niejednej młodszej osobie wydaje się, że senior za kierownicą to potencjalny sprawca wypadku, choćby ze względu na spowolnioną reakcję. Statystyki prowadzone przez policję i towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzą jednak do zgoła odmiennych wniosków. Najczęstszymi sprawcami wypadków drogowych są młodzi kierowcy poniżej 26. roku życia. Z kolei osoby po 60. roku życia, w tym seniorzy, uczestniczą w takich zdarzeniach najrzadziej!

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych nie są przypadkowe. Towarzystwa według własnych algorytmów oceniają ryzyko tego, że będą zmuszone do wypłaty odszkodowania. Ukończenie 60. roku życia to spory atut, jeśli chodzi o cenę ubezpieczenia OC. Zazwyczaj to właśnie seniorzy płacą za polisy komunikacyjne najmniej!

Czynniki działające na korzyść seniorów

Na korzyść tych najbardziej doświadczonych kierowców przemawia właśnie staż za kierownicą. Cena ubezpieczenia OC jest uzależniona również od daty wydania prawa jazdy. Ubezpieczyciele uważają, że więcej lat spędzonych na prowadzeniu pojazdów przekłada się na bezcenne doświadczenie, które pozwala unikać wypadków drogowych. Ponadto, seniorzy to grupa kierowców, którzy są z reguły mniej skłonni do drogowej brawury i większą uwagę przykładają do bezpieczeństwa.

O ile młodym kierowcom często zależy na wysokiej mocy i dużych prędkościach, o tyle osoby starsze pragną raczej dość wygodnie i bezpiecznie przedostać się z punktu A do punktu B. Dlatego chętnie kupują bardziej popularne, mniej zaawansowane technologicznie auta o mniejszej pojemności silnika, których ubezpieczenie jest oczywiście tańsze. W grupie najstarszych kierowców bardzo wielu legitymuje się także latami bezszkodowej jazdy, co jest najmocniej premiowane przez ubezpieczycieli. Zniżki na składkę OC sięgają 60%, a niekiedy nawet 70%.

Z tych właśnie względów nikogo nie dziwi, że senior będący właścicielem pojazdu, szczególnie jeśli mieszka w mniejszej miejscowości, może liczyć na OC w cenie nawet poniżej 400 zł w skali roku. To wręcz symboliczna opłata.

Sprawdzone sposoby na tanie OC dla seniora

Tanie ubezpieczenie OC dla seniorów nie oznacza, że warto skorzystać z pierwszej znalezionej oferty. Wystarczy dokładnie przejrzeć dostępne propozycje bez wychodzenia z domu, najlepiej korzystając z internetowej porównywarki, na przykład popularnej KioskPolis, gdzie swoje propozycje prezentują wiodące towarzystwa ubezpieczeniowe działające w Polsce. Kalkulator jest dostępny pod adresem: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/?stepKey=1-model.

Chociaż zakres polisy jest zawsze identyczny, w tej samej cenie można znaleźć dodatkowe usługi, na przykład podstawowy pakiet Assistance lub po prostu wybrać ofertę najkorzystniejszą finansowo.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE