Jak powinna wyglądać pielęgnacja świeżego tatuażu?
Pierwszym, a zarazem najważniejszym, krokiem jest wybór odpowiedniego tatuażysty. Należy wybierać tylko sprawdzone studio tatuażu, w którym zachowane są najwyższe standardy higieny. Najlepiej obejrzeć także wcześniejsze prace wybranego artysty – tak, aby odpowiadały twoim oczekiwaniom.Po skończonej pracy tatuażysta przekaże ci wskazówki odnośnie do gojenia tatuażu i jego pielęgnacji. Prawdopodobnie otrzymasz ulotkę, na której wypisane są wszelkie zalecenia. Jeśli nie – poproś o spisanie najważniejszych zasad, aby na spokojnie zapoznać się z nimi w domu
Specjalista poleci również odpowiedni krem do tatuażu. Pamiętaj, aby nie lekceważyć pielęgnacji. Tatuaż jest tak naprawdę raną, która musi się wygoić. Konieczne jest dbanie o higienę oraz odpowiednie nawilżenie tatuażu.
Gojenie tatuażu – kiedy zdjąć opatrunek?
Tatuażysta założy ci opatrunek – tak zwany second skin. Folię ochronną należy trzymać na skórze nie dłużej niż 24 h. Po upływie tego czasu trzeba zdjąć opatrunek. Należy to robić delikatnie, zaczynając od krawędzi i powoli rolując folię (najlepiej pod wodą). Po zdjęciu opatrunku należy przemyć tatuaż wodą i osuszyć papierowym ręcznikiem.
Pielęgnacja tatuażu – najważniejsze jest nawilżanie
Tatuaż nie może ulec przesuszeniu. Należy smarować go przynajmniej 2 razy dziennie specjalnie przeznaczonym do tego celu preparatem. Do pielęgnacji tatuażu doskonale sprawdza się krem Neba. Jest to preparat, który można zacząć stosować od razu po zrobieniu tatuażu – już na etapie regeneracji naskórka.
Formuła kremu została opracowana w taki sposób, aby kompleksowo zadbać o podrażnioną skórę i wspomóc gojenie tatuażu. Kompozycja obejmuje naturalnie występujące w przyrodzie witaminy i oleje:
· D-panthenol
· Witamina E
· Ceramidy
· Olej z ogórecznika
· Olej z konopi
· Masło shea
· Wyciąg z aloesu
Pielęgnację kremem można kontynuować, gdy proces gojenia dobiegnie końca (czyli po kilku tygodniach, w zależności od wielkości tatuażu i predyspozycji). Krem nawilżający przyspiesza proces gojenia i zabezpiecza tatuaż przed czynnikami zewnętrznymi. Po zagojeniu chroni natomiast wzór przed blaknięciem.
Świeży tatuaż – co zrobić, aby prawidłowo się zagoił?
Bardzo ważne są pierwsze dni i tygodnie po wykonaniu tatuażu. Ostateczny efekt wizualny zależy nie tylko od talentu i precyzji tatuatora, ale także od pielęgnacji świeżego tatuażu. Można wyróżnić 3 etapy gojenia tatuażu:
1. Etap 1 (1-5 dni) – świeżo zrobiony tatuaż przypomina otwartą ranę. W tym czasie należy unikać aktywności fizycznej i urazów mechanicznych. Ponadto nie należy spożywać alkoholu (rozrzedza on krew i tatuaż może się „rozlać”). Po zdjęciu opatrunku należy zacząć pielęgnować tatuaż za pomocą specjalistycznego kremu.
2. Etap 2 (6-14 dni) – w tym czasie skóra intensywnie się regeneruje. Na powierzchni mogą pojawić się strupki, których nie wolno zdrapywać. Kilkukrotnie w ciągu dnia należy nakładać cienką warstwę kremu na skórę. Przed nałożeniem kremu należy za każdym razem przemyć tatuaż i przetrzeć skórę ręcznikiem papierowym. W tym czasie można odczuwać swędzenie.
3. Etap 3 (15 dni – kilka miesięcy) – złuszczają się resztki naskórka, nadal mogą powstawać strupki. Pod żadnym pozorem nie można drapać skóry. W dalszym ciągu należy natomiast nawilżać skórę (1-2 razy dziennie, w zależności od potrzeb). Na każdym etapie należy unikać ekspozycji na słońce.
Nowy tatuaż to wielka radość, ale w ferworze ekscytacji należy pamiętać przede wszystkim o higienie i nawilżaniu skóry. Odpowiednia pielęgnacja tatuażu jest niezwykle ważna. Zapewnia bezpieczne gojenie tatuażu, bez powikłań. Pozwala także uzyskać zachwycający efekt końcowy, czyli nasycony kolorami tatuaż.