Skup się na swoich umiejętnościach
Nie masz jeszcze doświadczenia, ale z pewnością coś już umiesz. Skup się przede wszystkim na swoich umiejętnościach. Mogą to być zarówno umiejętności twarde, czyli ściśle związane z zawodem, w którym aplikujesz o pracę, albo miękkie, czyli związane z twoim charakterem.Umiejętności miękkie wskazują na to, czy potrafisz się komunikować, pracować w zespole i czy jesteś godną zaufania osobą. Liczy się także ambicja. Coraz więcej pracodawców zwraca uwagę na te kompetencje, ponieważ mają one ogromny wpływ na styl pracy danej osoby. Pracodawcy są skłonni zatrudnić kandydatów bez doświadczenia, jeżeli mają oni odpowiednie umiejętności miękkie.
Pochwal się wykształceniem i ewentualnymi sukcesami w szkole
Niezależnie od tego, czy ukończyłeś szkołę średnią czy uczelnię wyższą, sekcja z wykształceniem musi pojawić się w CV. Pokaż pracodawcy, jaką wiedzę zdobyłeś. Jeżeli byłeś zdolnym uczniem, koniecznie pochwal się swoimi sukcesami. Możesz na przykład wspomnieć o wysokiej średniej, wygranym konkursie, stypendium, a nawet udziale w kołach naukowych i innych organizacjach.Wypisanie osiągnięć szkolnych pokazuje pracodawcy, że jesteś osobą, która lubi działać i jest ambitna. To cechy, które w początkujących kandydatach są naprawdę mile widziane.
Twoje pierwsze doświadczenia mają znaczenie
Wielu początkujących kandydatów myśli, że nie ma nic do zaoferowania. To błąd. Świeża krew i gotowość do działania są coraz częściej doceniane przez firmy. Jednak zanim zupełnie pominiesz sekcję z doświadczeniem w swoim CV, pomyśl, czy rzeczywiście nie masz żadnych praktycznych doświadczeń.Praca na pełnym etacie to nie jedyny sposób na zdobycie doświadczenia. Być może ukończyłeś staż lub praktyki zawodowe albo brałeś udział w wolontariacie lub specjalnym projekcie w szkole? Wszystkie sytuacje, nawet nieformalne, w których miałeś okazję wykorzystać swoje umiejętności w praktyce się liczą!
Opisz swoje cele zawodowe
Na samej górze swojego CV, zaraz pod nagłówkiem, napisz jakie masz cele zawodowe. Możesz też wspomnieć, jak praca w danej firmie pomoże ci je osiągnąć. Wypisz wszystkie informacje, które przekonają rekrutera, że warto poświęcić nieco więcej czasu na przeczytanie twojego całego życiorysu zawodowego.Dobrym celem zawodowym może być na przykład chęć rozwijania swoich umiejętności pod okiem ekspertów w branży. Nie wspominaj tu raczej o tym, że chcesz dużo zarabiać. Choć jest to dobry cel zawodowy, nie będzie on mile widziany w CV, w szczególności u kandydata bez doświadczenia.
Zadbaj o najmniejszy szczegół
Jako początkujący kandydat możesz mieć nieco mniejsze szanse niż osoby, które pracują w danej branży już od jakiegoś czasu. Właśnie dlatego musisz być precyzyjny i zadbać o najmniejszy szczegół swojego CV.Przede wszystkim, zwróć uwagę na ewentualne błędy. Byki ortograficzne, literówki, nieczytelne zdania to coś, co zrobi bardzo złe wrażenie na pracodawcy. Zawsze czytaj swoje podanie przed wysłaniem go do swojego potencjalnego szefa.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie pominąłeś żadnej ważnej kwestii w swoim podaniu, a także że tekst wygląda estetycznie, sięgnij po szablon CV. W ten sposób stworzysz swój życiorys zawodowy szybko i będzie on wyglądał profesjonalnie.