reklama

Jak opiekować się chorym na Alzheimera?

Opublikowano:
Autor:

Jak opiekować się chorym na Alzheimera? - Zdjęcie główne

Jak opiekować się chorym na Alzheimera?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestylePraca opiekunki w Niemczech to bardzo często praca z osobami chorymi na chorobę Alzheimera. O ile doświadczone opiekunki osób starszych wiedzą już, jak zajmować się taką osobą, o tyle te, które stawiają pierwsze kroki w tym zawodzie mogą mieć problem. Podpowiadamy o czym pamiętać, opiekując się osobą, którą dotknęła ta choroba.

Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera jest chorobą neurodegeneracyjną mózgu. Przyczynia się do obumierania komórek nerwowych, co objawia się szereg zmian w funkcjonowaniu poznawczym chorego. W zdecydowanej większości przypadków choroba postępuje powoli, a wielu chorych od postawienia diagnozy żyje jeszcze wiele lat. Niestety, wraz z biegiem czasu objawy choroby nasilają się. O ile początkowo może to być z pozoru zwykłe i niegroźne zapominanie o drobiazgach, o tyle po latach od diagnozy może pojawić się nawet trudność z rozpoznawaniem swoich bliskich. Typowe objawy choroby Alzheimera to:
- kłopoty z pamięcią;
- kłopoty z koncentracją;
- postępująca dezorientacja w zakresie otoczeniu oraz własnej osoby.
W konsekwencji pojawiają się problemy z komunikacją ze światem zewnętrznym. Osoba dotknięta choroba wymaga profesjonalnej opieki i wsparcia innych. Sama w pewnym momencie zupełnie przestanie sobie radzić. Co więcej, może nawet stanowić dla siebie i innych poważne zagrożenie.

Jak pracować z osobą chorą w zakresie komunikacji?

Osoba chorująca na Alzheimera może zapominać pojedyncze słowa, ale może również nie pamiętać, co chciała powiedzieć. Pojawia się w niej w związku z tym frustracja, a cierpliwość z dnia na dzień słabnie. Dobrym rozwiązaniem jest podsunięcie choremu notatnika, w którym może on zapisywać najważniejsze informacje. Warto pamiętać, aby podczas rozmowy z taką osobą nawiązywać kontakt wzrokowy i zwracać się do niej bezpośrednio. Nie wolno zapominać o mowie ciała. UWAGA: osoba chora powinna wchodzić w dialog tak długo, jak to tylko możliwe. Nigdy nie należy zostawiać jej samej sobie. To tylko pogorszy jej stan. Jeśli ma ochotę opowiadać o dawnych czasach i latach młodości, warto jej na to pozwolić.

Jak reagować na zmiany osobowości i zachowania?

Choroba Alzheimera wiąże się również z szeregiem zmian w zakresie osobowości oraz zachowania. Osoby, które dotychczas były pogodne, uśmiechnięte i pozytywnie nastawione do otoczenia stają się marudne, złośliwe, a nierzadko również agresywne. Wynika to w dużej mierze z utraty poczucia bezpieczeństwa. Aby poprawić samopoczucie chorego i sprawić, że poczuje się bezpiecznie, warto przede wszystkim zatroszczyć się o codzienną rutynę. Osoba chora powinna wiedzieć, że pewne rzeczy są powtarzalne, dzieją się zawsze i o tej samej porze.

Jak pomóc podopiecznemu w przypadku problemów ze snem?

Problemem, który również dotyka chorujących na Alzheimera są kłopoty ze snem. Wiele osób dotkniętych tą chorobą jest niespokojnych, drażliwych, nie może zasnąć albo wybudza się w nocy. Aby wyeliminować te problemy, należy zacząć przede wszystkim od wyeliminowania drzemek w ciągu dnia. Warto tak planować dzień, aby chory musiał spożytkować więcej energii. Z kolei wieczór to czas, kiedy choremu należy zapewnić ciszę i spokój. Jeśli muzyka, to tylko relaksująca i kojąca. Wieczorem absolutnie nie należy podawać napojów zawierających kofeinę bądź inne substancje o działaniu stymulującym.

Choroba Alzheimera u podopiecznego to duże wyzwanie dla opiekunki osób starszych. Na szczęście wystarczy stosować się do naszych wskazówek, aby praca z taką osobą była prostsza, a jej samopoczucie zdecydowanie lepsze.

 

Przeczytaj więcej na stronie ATERIMA MED - https://www.aterima-med.pl/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE