Reklama

Reklama

Jak opiekować się chorym na Alzheimera?

Opublikowano: 20 maja 2021 11:33
Autor:

Jak opiekować się chorym na Alzheimera? - Zdjęcie główne

Jak opiekować się chorym na Alzheimera?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Praca opiekunki w Niemczech to bardzo często praca z osobami chorymi na chorobę Alzheimera. O ile doświadczone opiekunki osób starszych wiedzą już, jak zajmować się taką osobą, o tyle te, które stawiają pierwsze kroki w tym zawodzie mogą mieć problem. Podpowiadamy o czym pamiętać, opiekując się osobą, którą dotknęła ta choroba.

Reklama

Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera jest chorobą neurodegeneracyjną mózgu. Przyczynia się do obumierania komórek nerwowych, co objawia się szereg zmian w funkcjonowaniu poznawczym chorego. W zdecydowanej większości przypadków choroba postępuje powoli, a wielu chorych od postawienia diagnozy żyje jeszcze wiele lat. Niestety, wraz z biegiem czasu objawy choroby nasilają się. O ile początkowo może to być z pozoru zwykłe i niegroźne zapominanie o drobiazgach, o tyle po latach od diagnozy może pojawić się nawet trudność z rozpoznawaniem swoich bliskich. Typowe objawy choroby Alzheimera to:
- kłopoty z pamięcią;
- kłopoty z koncentracją;
- postępująca dezorientacja w zakresie otoczeniu oraz własnej osoby.
W konsekwencji pojawiają się problemy z komunikacją ze światem zewnętrznym. Osoba dotknięta choroba wymaga profesjonalnej opieki i wsparcia innych. Sama w pewnym momencie zupełnie przestanie sobie radzić. Co więcej, może nawet stanowić dla siebie i innych poważne zagrożenie.

Jak pracować z osobą chorą w zakresie komunikacji?

Osoba chorująca na Alzheimera może zapominać pojedyncze słowa, ale może również nie pamiętać, co chciała powiedzieć. Pojawia się w niej w związku z tym frustracja, a cierpliwość z dnia na dzień słabnie. Dobrym rozwiązaniem jest podsunięcie choremu notatnika, w którym może on zapisywać najważniejsze informacje. Warto pamiętać, aby podczas rozmowy z taką osobą nawiązywać kontakt wzrokowy i zwracać się do niej bezpośrednio. Nie wolno zapominać o mowie ciała. UWAGA: osoba chora powinna wchodzić w dialog tak długo, jak to tylko możliwe. Nigdy nie należy zostawiać jej samej sobie. To tylko pogorszy jej stan. Jeśli ma ochotę opowiadać o dawnych czasach i latach młodości, warto jej na to pozwolić.

Jak reagować na zmiany osobowości i zachowania?

Choroba Alzheimera wiąże się również z szeregiem zmian w zakresie osobowości oraz zachowania. Osoby, które dotychczas były pogodne, uśmiechnięte i pozytywnie nastawione do otoczenia stają się marudne, złośliwe, a nierzadko również agresywne. Wynika to w dużej mierze z utraty poczucia bezpieczeństwa. Aby poprawić samopoczucie chorego i sprawić, że poczuje się bezpiecznie, warto przede wszystkim zatroszczyć się o codzienną rutynę. Osoba chora powinna wiedzieć, że pewne rzeczy są powtarzalne, dzieją się zawsze i o tej samej porze.

Jak pomóc podopiecznemu w przypadku problemów ze snem?

Problemem, który również dotyka chorujących na Alzheimera są kłopoty ze snem. Wiele osób dotkniętych tą chorobą jest niespokojnych, drażliwych, nie może zasnąć albo wybudza się w nocy. Aby wyeliminować te problemy, należy zacząć przede wszystkim od wyeliminowania drzemek w ciągu dnia. Warto tak planować dzień, aby chory musiał spożytkować więcej energii. Z kolei wieczór to czas, kiedy choremu należy zapewnić ciszę i spokój. Jeśli muzyka, to tylko relaksująca i kojąca. Wieczorem absolutnie nie należy podawać napojów zawierających kofeinę bądź inne substancje o działaniu stymulującym.

Choroba Alzheimera u podopiecznego to duże wyzwanie dla opiekunki osób starszych. Na szczęście wystarczy stosować się do naszych wskazówek, aby praca z taką osobą była prostsza, a jej samopoczucie zdecydowanie lepsze.

 

Przeczytaj więcej na stronie ATERIMA MED - https://www.aterima-med.pl/

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE