Reklama

Jak oświetlić swoje mieszkanie, aby służyło nam jak najlepiej?

Opublikowano:
Autor:

Jak oświetlić swoje mieszkanie, aby służyło nam jak najlepiej? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Oświetlenie domu czy mieszkania jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na nasze samopoczucie, ale także i zdrowie. Jak zatem zrobić to dobrze?

1. Rodzaje oświetlenia do domu

2. Ile lumenów powinno nam przyświecać?

3. Czy oprawa żarówek ma znaczenie?

Rodzaje oświetlenia do domu

Co do zasady w domu możemy zamontować trzy różne rodzaje oświetlenia, z których każdy pełni trochę inną funkcję. Zaliczamy do nich kolejno:

  • oświetlenie główne, czyli takie, które daje światło na cały pokój. Powinno mieć barwę jak najbardziej zbliżoną do naturalnego światła słonecznego, czyli najlepiej ciepłą żółtą. Najczęściej jest to żyrandol lub kilka mniejszych oprawek na suficie;
  • oświetlenie precyzyjne, przy którym pracujemy i wykonujemy bardziej skomplikowane czynności. Dobrym przykładem jest tu lampka na biurko, żarówki w okapie nad kuchnią czy taśma LED okalająca ramę lustra. To źródło światła jest z definicji mocniejsze i bardziej skupione, niż wariant główny;
  • oświetlenie nastrojowe, którego zadaniem nie jest dawanie pełni blasku, a tworzenie atmosfery, która pozwala nam odpocząć czy się zrelaksować. Często oświetlenie nastrojowe przybiera formę wpuszczonych w podwieszany sufit lampek i taśm LED, podświetlenie podłogi, ściany i tak dalej.
Jakość naszego źródła światła będzie zależeć od żarówek, w związku z czym warto wybrać te z lepszej półki. Wiele dobrych propozycji znajdziesz na stronie: https://www.lights.com.pl/Zarowki-LED-265k/.

Ile lumenów powinno nam przyświecać?

Wybierając natężenie oświetlenia warto pamiętać, że źródło źródłu nierówne. W przypadku żyrandolu czy innego sprzętu dającego światło główne powinniśmy oscylować w przedziale zaczynającym się od 500 lumenów - takie natężenie światła w połączeniu z ciepłą barwą najbardziej przypomina naturalne promienie słońca. Warto również pamiętać o tym, aby sam żyrandol nie zasłaniał nam żarówki w przesadny sposób, ponieważ ma to wpływ na to, ile lumenów padnie ostatecznie na oświetlane pomieszczenie. Przykłady ciekawych żyrandoli znajdziesz pod adresem: https://www.lights.com.pl/Lampy-wiszace-zyrandole-244k/.

W przypadku światła precyzyjnego warto jest wybrać żarówki o większej mocy, tak aby wygodnie się nam pracowało. Z kolei światło nastrojowe z definicji jest raczej przygaszone i mało ostre, w związku z czym możemy użyć do niego żarówek o mniejszych możliwościach.

Czy oprawa żarówek ma znaczenie?

Od tego, jak skonstruowana jest oprawa żarówek będzie zależało to, ile światła do nas dotrze. Oczywiście, jeżeli lubimy minimalistyczne podejście i wieszamy żarówki bez praktycznie żadnej osłony, możemy wtedy wybrać te dające delikatniejsze światło. Z drugiej strony jednak, gdy lubimy raczej zamknięte konstrukcje, jak na przykład plafony, warto zastosować do nich nieco mocniejszą żarówkę. Przykłady, jak połączyć to w odpowiedni sposób znajdziesz na stronie: https://www.lights.com.pl/Plafony-251k/.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE