Potencjalny wykonawca, który chce wziąć udział w przetargu na zamówienie publiczne musi sobie zdawać sprawa, że wymogi formalne, jakie będzie musiał spełnić mogą różnić się od tego, w jakim trybie zamówienie jest udzielane. Ubieganie się o zamówienie publiczne bez znajomości prawa może być więc nieco utrudnione.
- Od czego zacząć?
- Wymagania i negocjacje
Od czego zacząć?
Zamówienia publiczne to bardzo specyficzny obszar możliwej współpracy między podmiotami publicznymi a prywatnymi wykonawcami. Każdy tryb udzielania zamówienia ma swoje regulacje, natomiast najczęściej pojawiające się rozwiązania to przetarg nieograniczony i ograniczony. Tryby te można stosować właściwie do każdego zamówienia, niezależnie od jego wartości, rodzaju czy innych kryteriów oceny. Trzeba jednak zaznaczyć, że te dwa tryby mają wiążą się z największą liczbą wymagań proceduralnych. Tym bardziej więc odpowiednie przygotowanie do przystąpienia do takiego postępowania może wymagać pomocy prawnej, z której zawsze warto skorzystać. Szczególnie, gdy mowa o dużym zamówieniu, związanym z ryzykiem wysokich kar umownych. Więcej o pomocy prawnej przy zamówieniach przeczytasz tutaj: https://jacekkosinski.pl/uslugi/zamowienia-publiczne/
Pomoc kancelarii prawnej przy zamówieniu publicznym może się okazać bezcenna, natomiast zacząć warto od dokładnej lektury ogłoszenia o zamówieniu. Należy zdobyć wszystkie możliwe informacje o wymogach dotyczących potencjalnych wykonawców, procedury, załączników. Wymogi dotyczące wykonawcy mogą być bardzo różne: od kompetencji, przez uprawnienia, sytuację ekonomiczną, finansową, zaplecze techniczne i wiele innych.
Wymagania i negocjacje
Wymagania dotyczące sposobu przedstawienia oferty są z reguły przewidziane w zamówieniu dość precyzyjnie. Z reguły oczekuje się, aby wykonawca pisemnie oświadczył w osobnym dokumencie, iż nie podlega wykluczeniu z postępowania. Ważne jest uzgodnienie terminu złożenia takiego oświadczenia z terminem otwarcia ofert. Wymaga się także oświadczenia, że wybór oferty nie będzie prowadzić do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego. Warto przy okazji zwrócić uwagę, że o ile zamawiający nie żąda z reguły oryginałów dokumentów, o tyle część z nich musi być notarialnie poświadczona za zgodność z oryginałem. Trzeba się liczyć także z tym, że zleceniodawca może poprosić o dodatkowe dokumenty.
Szanse negocjacyjne wykonawcy zależą najczęściej od trybu udzielania zamówienia. Z reguły bowiem warunki przyszłej umowy są z góry narzucane przez zamawiającego, co oznacza, że możliwości negocjacyjne są właściwie żadne. Nieco szersze możliwości negocjacyjne potencjalnemu wykonawcy dają tryby szczególne, przede wszystkim zamówienia z wolnej ręki, negocjacji z i bez ogłoszenia. W tych przypadkach strony mogą dość swobodnie kształtować ostateczny kształt warunków umowy.