reklama

Jak przygotować transport łodzi w Polsce i za granicą?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak przygotować transport łodzi w Polsce i za granicą? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleChcesz przewieźć łódź na rejs w Polsce lub w innym kraju? W takim przypadku konieczne jest właściwe zaplanowanie transportu. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas relokacji łodzi – jachtów, łodzi motorowych, skuterów wodnych i innych sprzętów wodnych.

Coraz więcej Polaków kupuje własne łodzie. Posiadanie takiego sprzętu na własność ma wiele zalet – eliminuje stałe koszty wynajmu oraz pozwala na planowanie wyjątkowych rejsów bez ograniczeń. Przy zakupie jachtu warto także pamiętać o tym, że wyposażanie tego rodzaju wymaga właściwego transportu. Jak planować transport jachtów tak, by odbywał się bez ryzyka? 

Relokacja jachtu – samodzielnie czy z firmą?

Właściciele jachtów mają do dyspozycji dwa rozwiązania – pierwsze z nich to zakupienie sprzętu transportowego na własność i organizowanie go we własnym zakresie, natomiast drugie to skorzystanie z usług firm, które działają tej właśnie branży.

Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, dlatego warto przeanalizować je przed podjęciem ostatecznej decyzji, jak wykonać transport jachtu to Polski czy też za granicę. 

Samodzielny transport jachtu

To wygodna opcja, podobnie jak posiadanie własnego sprzętu wodnego, lecz ma ona też określone minusy, o których warto wtedy pamiętać.

Przede wszystkim przewóz jachtów, a także transport łodzi motorowych i innego sprzętu jest możliwy wtedy, gdy spełnione będą właściwe wymagania pod kątem formalnym. Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B mogą prowadzić zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony lub też do 4,25 tony wtedy, gdy przyczepa waży nie więcej niż 750 kg. Warto pamiętać, że dotyczy to całego ciężaru pojazdu z ładunkiem i wyposażeniem.

Również konieczne jest zakupienie wtedy właściwej przyczepy dedykowanej do przewozu jachtów. To wydatek ponad tysiąca złotych, ale sprzęt kupuje się raz i można potem korzystać z niego przez wiele lat.

Samodzielny transport jachtu to także wymagania organizacyjne. Podczas gdy przewóz odbywający się na terenie kraju jest relatywnie prosty, schody mogą zacząć się wtedy, gdy planuje się wyjazd za granicę. Przykładowo, transport jachtu z Chorwacji będzie wymagał spełnienia wymogów obowiązujących w tym kraju oraz we wszystkich krajach na trasie.

Niezaprzeczalnym atutem tej opcji jest jednak wolność, ponieważ transport może odbyć się właśnie wtedy, gdy go planujemy, ale też nic nie stanie się w sytuacji, gdy będziemy chcieli wykonać go w innym terminie. Minusem jest jednak mniejszy komfort – samodzielny przewóz zajmuje sporo czasu i może być męczący.

Transport jachtu z firmą

Druga opcja to transport jachtów odbywający się wraz z firmą posiadającą odpowiednie wyposażenie do tego celu. W taki sposób można zlecić transport różnych sprzętów wodnych – także tych gabarytowych, do których potrzebne jest odpowiednie prawo jazdy innej kategorii niż B. 

Gdy zlecany jest taki transport jachtów Mazury czy też polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego to tylko początek możliwości – firmy mogą bez problemu zaplanować dojazd także na dalsze odległości – również za granicę, co jest dużym udogodnieniem ze względu na spore odległości.

Koszt związany ze zleceniem transportu jest wtedy zależny od wielu czynników, w tym między innymi od gabarytów ładunku, od trasy, a nawet od sezonu, w którym będzie zlecało się usługę. Warto więc zapoznać się z wieloma propozycjami od różnych producentów, aby można było znaleźć dla siebie najkorzystniejsza cenowo ofertę (sprawdź tutaj ofertę firmy Jupiter Gabaryty).

Trudno zatem jednoznacznie wskazać, jaka opcja jest najlepsza, ponieważ każda z nich posiada określone zalety i wady. Najlepiej zatem dopasować sposób przewozu jachtu lub innej łodzi do swoich potrzeb, by rejsy były zawsze udane!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy