Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz: namiot, śpiwór, karimat
Podstawą udanego biwaku jest zawsze odpowiednio przygotowany namiot i miejsce do spania. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli namiotów, które mogą znacząco różnić się wielkością i organizacją przestrzeni. Rozmiar namiotu zawsze powinien być dopasowany do liczby użytkowników wyprawy. Niestety, zazwyczaj duże namioty są stosunkowo ciężkie. W każdym przypadku należy zwracać uwagę na wodoodporność. W polskich warunkach najlepiej wybrać namiot dwupowłokowy, wyposażony w wodoodporny tropik.
Obowiązkowo zabierz ze sobą również śpiwór dostosowany do warunków pogodowych na zewnątrz - dostępne w sklepach podzielone są na letnie, zimowe (ekspedycyjne) i całoroczne (uniwersalne). Pamiętaj o dobrej izolacji od podłoża. Zapewni ją dobrej jakości karimata. Osoby, które cenią sobie komfort i wygodę zamiast karimaty mogą zdecydować się na łóżka dmuchane.
Wyżywienie na biwaku - smaczne i pożywne posiłki w plenerze
Rozważ także kwestię wyżywienia na biwaku. Jeżeli jedziesz na dłużej niż dwa dni i nie będziesz mieć możliwości korzystania z punktów gastronomicznych w okolicy, zabierz ze sobą kuchenkę gazową lub palnik gazowy i niewielką butlę z gazem lub grill i rozpałkę. Przydadzą się również naczynia turystyczne (np. menażki) i sztućce turystyczne, a także termos lub kubek termiczny. Gotowanie na kuchence turystycznej może być dosyć uciążliwe - istnieją jednak sposoby na to, by przy niewielkim wysiłku ugotować smaczne i pożywne posiłki w plenerze. Zamiast zupek chińskich i sucharków dobrze sprawdzi się żywność liofilizowana - to pełnowartościowe posiłki, z których usunięto wodę, dzięki czemu zajmują mało miejsca i długo zachowują świeżość. Wystarczy zalać gorącą wodą, by cieszyć się niemal domowym obiadem.
Odzież i kosmetyczka
Walizka podróżna zazwyczaj podczas wyjazdów na biwak się nie przydaje - chyba, że nocujesz w hotelu i jedynie część wyjazdu przeznaczasz na spanie pod namiotem. W innych wypadkach zdecydowanie lepiej wybrać praktyczny plecak. Jeżeli szykujesz się na długą wędrówkę, nie może być on zbyt ciężki. To powoduje konieczność ograniczenia liczby zabieranych ubrań. Zabierz przede wszystkim to, w czym jest Ci wygodnie - na strojenie się będą inne okazje. Ważne są natomiast dwie pary wygodnych butów (zobacz jak wybrać buty trekkingowe na wyprawę) i stroje przeciwdeszczowe - bądź przygotowany na każdą pogodę.
Podobnie należy ograniczyć się przy pakowaniu kosmetyczki - warto wybierać produkty wielofunkcyjne i w mniejszych opakowaniach. Pamiętaj o szybkoschnącym ręczniku i apteczce z podstawowymi lekami i środkami opatrunkowymi.
"Czy nie zapomniałem o..." Co jeszcze może się przydać?
Na wyjazd zabierz również: telefon i ładowarkę, powerbank, latarkę czołową i lampę obozową, baterie, scyzoryk, zapalniczkę lub zapałki, worki na śmieci by nie zostawiać po sobie bałaganu, sznurek i klamerki do rozwieszania prania. Pamiętaj również o tym, co sprawia Ci przyjemność: na przykład książce lub kartach.