Reklama

Jak usuwać trudne plamy bez niszczenia ubrań?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak usuwać trudne plamy bez niszczenia ubrań? - Zdjęcie główne

Jak usuwać trudne plamy bez niszczenia ubrań?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Zaschnięte plamy na ubraniach są zmorą rodziców, ale nie tylko. Zdarza się, że nowa bluzka ulegnie zaplamieniu już po pierwszym założeniu, a sukienka po weselu nie chce się doprać. Usuwanie plam niewiadomego pochodzenia lub znajdujących się na odzieży od długiego czasu jest łatwiejsze, jeśli sięgnie się po odpowiednie środki. Sprawdź, jakich preparatów używać do odplamiania.

1. Jak usuwać trudne plamy niewiadomego pochodzenia?

2. Czy da się sprać stare plamy?

Jak usunąć stare plamy? Takie pytanie z pewnością zadał choć raz każdy, kto wyjął z szafy brudną koszulę, jeansy z tłustym śladem lub ulubioną bluzkę z plamą z wina. Tradycyjnym rozwiązaniem jest sięgniecie po szare mydło i namoczenie ubrania, jednak taki zabieg nie zawsze przynosi rezultaty. Co wtedy zrobić? Jak pozbyć się uporczywych plam?

Jak usuwać trudne plamy niewiadomego pochodzenia?

Najłatwiej jest usunąć plamy, których pochodzenie jest znane. Tłuste zabrudzenia skutecznie zwalcza benzyna ekstrakcyjna i wysoka temperatura prania, krew spiera amoniak, a zżółknięcia z dezodorantu pod pachami znikają po potarciu spirytusem lub wodą utlenioną. Niestety, inaczej jest w przypadku plam, których pochodzenie jest niejasne. Usunięcie zabrudzenia tego typu wymaga sięgnięcia po silne środki piorące. 

Do usuwania tłustych plam, starych zabrudzeń z jedzenia i napojów oraz kleju, farb i smarów odpowiednie są środki marek takich jak General Fresh. Zawarte w nich aktywne związki wnikają głęboko we włókna ubrania i umożliwiają usunięcie plamy. Zabrudzone miejsce należy pokryć warstwą wybranego środka piorącego, namoczyć w jego roztworze, a następnie wyprać w pralce. 

Czy da się sprać stare plamy?

Stare plamy zwykle da się usunąć bez zniszczenia ubrania, jednak potrzebna jest do tego cierpliwość. Namaczanie w detergencie powinno trwać dokładnie tyle czasu, ile zaleca producent środka piorącego. W przypadku kolorowych ubrań konieczne jest zastosowanie preparatów, które nie powodują odbarwień. W przeciwnym razie na odzieży powstaną jaśniejsze plamy. 

Podczas usuwania starych plam powinno się określić, czy powstały na skutek zaplamienia tłustą substancją, czy też inną. Tłuszcze, barwniki z jedzenia i napojów, klej, żywice wymagają zwykle zastosowania preparatów o nieco innym działaniu niż np. środki, które spierają plamy z trawy lub błota. Cząsteczki tłuszczu rozpuszczają się pod wpływem innych detergentów, dlatego większość zwykłych proszków sobie z nimi nie radzi. Na szczęście, tłuste plamy są dość łatwe do rozpoznania - tworzą ciemniejsze, błyszczące zabrudzenie na części ubrania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE