reklama

Jak wybrać karmę dla kota?

Opublikowano:
Autor:

Jak wybrać karmę dla kota? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestylePrzyjmując kota pod swój dach stajemy się odpowiedzialni za jego zdrowie i życie. Pragniemy, by nasz pupil jak najdłużej cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, by miał lśniącą sierść, zdrowe zęby.

Koty to z natury drapieżniki, dlatego ich dieta powinna się opierać na mięsie. Zwierzęciu nie należy podawać resztek z naszego stołu. Niektóre produkty spożywane przez człowieka są szkodliwe dla zwierząt, mogą powodować dolegliwości układu pokarmowego.

Żywność spożywana przez człowieka nie dostarczy też zwierzęciu niezbędnych dla niego składników odżywczych. Niewłaściwie dobrane jedzenie prowadzi do nadwagi, otyłości i wielu innych chorób. Aby zadbać o zdrowie mruczka, należy zdecydować się na dobrze zbilansowaną karmę, która zawiera wysokiej jakości składniki odżywcze – witaminy i minerały, a nie puste kalorie, wypełniacze i ulepszacze smaku.

Karma sucha czy mokra

Sucha karma dla kota jest bardziej pożywna i bardziej kaloryczna niż karma mokra. Jest wygodna w przechowywaniu i w użytkowaniu, jest też tańsza od karmy mokrej.

Karma mokra bardziej przypomina naturalny pokarm, jest chętnie spożywana przez koty. Zawiera w swoim składzie dużo wody. Kot zjada więcej karmy mokrej niż karmy suchej.

Trzeba wziąć pod uwagę preferencje i potrzeby kota

Każdy kot jest inny, każdy ma swoje upodobania i potrzeby oraz wymagania żywieniowe. Wiele zależy od wieku zwierzęcia, jego stanu zdrowia i trybu życia.

Kocięta szybko rosną, rozwijają się mięśnie, kości, zęby, sierść, kociaki są też bardzo energiczne i każdego dnia zużywają trzy razy więcej kalorii niż koty dorosłe.

Karmy dla kociąt powinny zawierać dodatkową porcję białka, które wspomaga prawidłowy rozwój narządów i tkanek. Powinny zawierać też większe ilości składników mineralnych takich, jak wapń, magnez, fosfor, żelazo, cynk. Składniki te wspierają rozwój mocnych kości i zębów.

Kocięta mają małe pyszczki, dlatego karmy dla kociąt produkowane są w postaci mniejszych rozmiarów granulek i kawałków. To ułatwia zwierzętom gryzienie.

Starsze koty prowadzą bardziej spokojny tryb życia, są zdecydowanie mniej aktywne, więcej odpoczywają. Karmy dla starszych kotów powinny być więc mniej kaloryczne.

Na rynku znajdziemy też karmy przeznaczone dla kotów po sterylizacji, dla kotów alergików, dla kotów po przebytych chorobach, będących w okresie rekonwalescencji. Dostępne są również produkty poprawiające apetyt, produkty pomagające zwalczać otyłość i nadwagę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo