Reklama

Jak wybrać klimatyzator przenośny do domu?

Opublikowano:
Autor:

Jak wybrać klimatyzator przenośny do domu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Klimatyzacja jest już nieodłącznym elementem tych czasów. Lata są coraz bardziej upalne, a powietrze zanieczyszczone. Montowana jest w zakładach pracy, sklepach, marketach; znamy ją z samochodów i (przynajmniej w teorii…) komunikacji miejskiej. Coraz częściej wybierana jest także do mieszkań prywatnych i domów w formie przenośnej, a nie stałej instalacji – decydując się na takie rozwiązanie, warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów sprzętu.

Najważniejsze parametry klimatyzatorów przenośnych

Klimatyzatorów mobilnych jest na rynku coraz więcej. Różnią się cenami, producentami, wyglądem – to rzuca się w oczy jako pierwsze. Jeśli zagłębimy się w parametry, to szybko zauważymy, że tutaj różnic jest jeszcze więcej. A więc jak wybrać klimatyzator przenośny, aby sprzęt był wydajny i nieuciążliwy?

Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego moc chłodniczą. To od niej zależy czy klimatyzator odpowiednio obniży temperaturę w pomieszczeniu, a jego podzespoły nie zużyją się za szybko. Dobranie właściwej do naszego metrażu nie jest skomplikowane, ma natomiast największe znaczenie. Aby ustalić jakiej mocy będzie potrzebował klimatyzator, który ustawimy na przykład w sypialni, należy zmierzyć jej powierzchnię; załóżmy 10m2. Na 1 m2 przypada 0,1 kW mocy; na 10m2 potrzebujemy więc 1000 W (100 x powierzchnia sypialni), a więc 1 kW.

Należy także zwrócić uwagę na przepływ powietrza (najwydajniejsze modele: 400m3/h), zakres, w którym możemy regulować temperaturę i poziom intensywności hałasu związanego z pracą urządzenia. Ten ostatni parametr będzie tym, na który z pewnością zwrócimy największą uwagę. Niektóre modele emitują nawet ponad 50 dB, co może wywoływać irytację, zwłaszcza w nocy, wpływając na jakość snu (lub całkowicie go zaburzając). Na rynku są jednak dostępne i takie, które emitują 21 dB, zwłaszcza przy ustawieniu specjalnego, cichszego trybu nocnego.

Warte uwagi dodatkowe funkcje klimatyzatorów mobilnych

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać klimatyzator przenośny, z całą pewnością natrafimy na modele wyposażone w dodatkowe funkcje. Klimatyzator może nie tylko obniżać temperaturę latem, ale dodatkowo posłużyć zimowymi wieczorami jako „grzejnik”, jeśli posiada również funkcję ogrzewacza.

Większość modeli w trakcie pracy również osusza powietrze, wpływając na polepszenie jego jakości. Proces ten nie grozi przesuszeniem pokoju; osuszanie ma na celu obniżenie poziomu wilgotności do właściwego. Sprawdzi się więc doskonale w domach, w których występuje problem z nawracającą wilgocią i grzybami.

Na szczególną uwagę zasługują z pewnością klimatyzatory przenośne wyposażone w funkcję oczyszczania powietrza. Zachwycą alergików i będą idealnym wyborem do pokoju dziecięcego czy sypialni. Przez cały czas pracy dbają o to, by oczyścić powietrze z pyłków kurzu, zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz (mile widziane zwłaszcza w domach znajdujących się przy ruchliwej drodze), grzyby, drobnoustroje czy alergeny. Wpłyną znacząco na poprawę jakości snu i zabezpieczą układ oddechowy przed wieloma zagrożeniami.

Klimatyzatory przenośne a rachunki za prąd

Równie istotna przy wyborze klimatyzatora jest jego klasa energetyczna. To urządzenia, które pobierają sporo energii, a więc mogą generować wysokie rachunku za pobór prądu. Jednak istnieje bardzo wiele modeli o klasie energetycznej A, a nawet A+, a więc wysoko energooszczędnej.

Wybierających mogą także zainteresować aspekty ekologiczne. Co „wydala” z siebie taki sprzęt, jak wybrać klimatyzator przenośny będący przyjazny dla środowiska?

  1. zwrócić uwagę na czynnik chłodniczy; w jego formie wykorzystywane są przeróżne gazy. Kiedyś popularny był pod tym względem freon, jednak miał negatywny wpływ na środowisko i został zastąpiony mieszankami dwóch gazów; R407C oraz R410A. Kolejnym wyjątkowo ekologicznym czynnikiem chłodzącym jest R290, będący czystym propanem.

Klimatyzator przenośny do pokoju dziecięcego

Młodzi odkrywcy wymagają specjalnej opieki pod każdym względem. Dzieci są wyjątkowo narażone na negatywne skutki smogu i wszelkie inne zanieczyszczenia; mniej odporny organizm z łatwością zamienia je na choroby układu oddechowego i budzi alergie.

Wybierając więc klimatyzator przenośny do pokoju dziecięcego, należy zwrócić szczególną uwagę na to, by był wyposażony w funkcję oczyszczania powietrza. Trzeba także pamiętać o tym, by przestrzegać wszystkich zaleceń producenta i odpowiednio dostosowywać temperaturę, by nie narazić malucha na przeziębienie. Różnica między temperaturą w pomieszczeniu a na zewnątrz nie powinna wynosić więcej niż 7°, a w przypadku dziecka nawet 5-6.

Ważnym czynnikiem będzie również poziom generowanego hałasu. O ile w przypadku osób dorosłych za duża ilość decybeli będzie po prostu irytująca, o tyle u dzieci może negatywnie wpływać na słuch.

Jak przygotować się do umiejscowienia klimatyzatora przenośnego?

Niezależnie od tego, czy będzie to pokój dziecięcy, salon czy sypialnia dorosłych, pomieszczenie zawsze musi mieć dostęp do okna. Urządzenia są wyposażone w agregat lub elastyczną rurę (a czasami nawet dwie) odpowiadające za wpuszczanie i wypuszczanie powietrza na zewnątrz. Okno musi się więc uchylać; będziemy nim wypuszczać rurę. Umiejscowienie rury w uchylonym oknie wymaga montażu specjalnej uszczelki, która zapobiegnie napływaniu do pomieszczenia gorącego powietrza z zewnątrz. Często trzeba dokupić ją osobno, jednak pojawia się coraz więcej modeli, które zawierają uszczelkę w zestawie.

W przypadku sypialni trzeba także zwrócić uwagę na to, w jakiej odległości od okna znajduje się łóżko; w przypadku salonu – kanapa czy zestaw wypoczynkowy. Jeśli blisko, to należy umiejscowić klimatyzator w taki sposób, by strumień wypływającego powietrza nie był skierowany bezpośrednio na mebel. Zapobiegnie to wyziębieniu organizmu, któremu może towarzyszyć przeziębienie czy inne dolegliwości. Efekt będzie taki sam jak przy przeciągu.

Istotne – i bardzo podstawowe – jest także zweryfikowanie czy nasza instalacja elektryczna jest dostosowana do użytkowania klimatyzatora, który nas zainteresował. Jeśli zdecydowaliśmy się na urządzenie o dużej mocy, to może pojawić się konieczność przyłączenia trzeciej fazy, jednak zdarza się to raczej rzadko.

Zapraszamy do kontaktu w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących dobrania odpowiedniego klimatyzatora przenośnego do Państwa domu; chętnie pomożemy w wyborze idealnego modelu. Warto także zajrzeć na https://goodair.pl/klimatyzatory-przenosne-blaupunkt, gdzie dostępnych jest wiele interesujących modeli klimatyzatorów idealnych do domu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE