Jak wygląda dzień pracy opiekunki?

Opublikowano:
Autor:

Jak wygląda dzień pracy opiekunki? - Zdjęcie główne

Jak wygląda dzień pracy opiekunki?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Praca w roli opiekunki osoby starszej wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród pań. To praca wymagająca dużej odpowiedzialności i zaangażowania, a jednocześnie całkiem satysfakcjonująca. Wszak ułatwiamy i umilamy codzienne życie drugiemu człowiekowi- bez nas często całkowicie by sobie nie poradził. Dość satysfakcjonujące są także zarobi, dlatego opiekunki chętnie wyjeżdżają do Niemiec, Włoch, Holandii czy krajów skandynawskich. A jak wygląda typowy, przykładowy dzień pracy opiekunki osób starszych?

Przykładowy dzień z życia opiekunki osoby starszej

Praca opiekunki zaczyna się zazwyczaj około godziny 7-8, w dużej mierze zależy to od trybu życia podopiecznego. Zakres obowiązków jakie trzeba będzie przy nim wykonać także jest uzależniony od jego stanu zdrowia i możliwości poruszania się, własnego troszczenia się o swoje potrzeby, etc. Pierwszy punkt dnia to poranna toaleta. Jeśli podopieczny jest osobą leżącą, trzeba go umyć na łóżku oraz dokonać zmiany środków higienicznych. Jeśli zaś podopieczny jest sprawny, czasem jedynie wystarczy pomóc mu przejść do łazienki czy pomóc we wzięciu prysznica- np. umyć włosy lub ogolić brodę.

Kolejny punkt dnia to oczywiście przygotowanie i zjedzenie śniadania. Po posiłku podopieczny ma czas dla siebie, z kolei opiekunka wykorzystuje przedpołudnie na wykonywanie obowiązków domowych, sprzątanie lub zrobienie zakupów. W tym czasie może także podjąć się wszelkich innych obowiązków- np. opłacenie rachunków czy umówienie wizyt lekarskich podopiecznemu. Opiekunka bowiem nie tylko zajmuje się podopiecznym, ale w dużym zakresie prowadzi jego gospodarstwo domowe oraz organizuje mu codzienność. 

Między godziną 12 a 14 podawany jest najczęściej przez opiekunkę obiad, który zjada zazwyczaj wraz z podopiecznym. Po wykonaniu przed południem domowych obowiązków i pozmywaniu po obiedzie i opiekunka i podopieczny mogą sobie pozwolić po obiedzie na chwile relaksu. Osoby starsze często ucinają sobie poobiednią drzemkę, opiekunki zaś dzwonią do swoich rodzin, czy zajmują się czymś, co sprawia im przyjemność i daje chwile odpocząć.

Po drzemce podopiecznego dobrze jest jakoś go zaktywizować- może to być np. wspólny spacer, czytanie ulubionych książek czy czasopism lub wyjście do znajomych. Około godziny 18-19 czas na kolację. Po kolacji oczywiście wieczorna toaleta, podanie leków. Po wypełnieniu wszystkich tych obowiązków, opiekunka ma swój czas wolny- zazwyczaj od godziny 20- 21, kiedy to osoby starsze chodzą już często spać. Kolejny dzień pracy rozpocznie się następnego dnia, około 7 rano. 

Tego opiekunka nie robi

Warto wiedzieć, czego od opiekunki nie wolno wymagać. Przede wszystkim nie należą do niej żadne obowiązki pielęgniarskie, czyli medyczne. Robienie zastrzyków, zmienianie opatrunków i tym podobne kwestie należą jedynie do personelu medycznego. Opiekunka nie rozdziela także leków, a może je co najwyżej podać. To, że opiekunka prowadzi dom podopiecznego nie oznacza, iż można traktować ją jak osobę sprzątającą. Powinna utrzymywać porządek w częściach domu, w których na co dzień mieszka z podopiecznym (łazienka, kuchnia, pokoje), lecz nie można jej kazać wykonywania prac w ogrodzie, sprzątania strychu czy porządkowania piwnicy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE