reklama

Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Opublikowano:
Autor:

Jak wziąć kredyt hipoteczny? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleJeżeli marzymy o własnym „gniazdku”, to niezależnie od tego, czy kupujemy gotowy dom lub mieszkanie od developera, czy też nabywamy nieruchomość na rynku wtórnym, zapewne będziemy korzystać z kredytowania zakupu. Proces otrzymania decyzji kredytowej jest szybki i nieskomplikowany. Do zaciągnięcia kredytu w banku, np. BZ WBK, potrzebny będzie poprawnie wypełniony wniosek, karta informacyjna klienta oraz dokumenty dotyczące nieruchomości i zdolności kredytowej. Kredyt udzielany jest w PLN, a wystąpić o niego można nawet przez telefon. Po rozmowie z doradcą, który określi zdolność kredytową i poinformuje jakie konkretnie dokumenty należy przygotować, umowę podpiszemy w placówce banku, po czym środki zostaną przelane na wskazane konto. Gratulacje, właśnie otrzymaliśmy kredyt hipoteczny. Uzyskanie kredytu nie jest trudne, warto jednak przyjrzeć się mu bliżej, by podjąć właściwą decyzję.

Na ile lat pożyczyć pieniądze pod hipotekę?

Standardowy poziom wkładu własnego wynosi minimum 10%. Oczywiście im wyższy wkład własny, tym mniejsza miesięczna rata. Istnieje jednak możliwość uzyskania kredytu z zerowym wkładem własnym. Taki kredyt hipoteczny można zaciągnąć na spłatę kredytu zaciągniętego w innym banku. Długość okresu kredytowania także wpływa na wysokość miesięcznej raty. Im dłuższy kredyt hipoteczny, tym większe odsetki, dlatego najbardziej korzystne dla przyszłego posiadacza nieruchomości będzie zaciągnięcie kredytu na jak najkrótszy okres. Wtedy więcej zaoszczędzimy w dłuższej perspektywie, ale niestety miesięczna rata urośnie do sporych rozmiarów. Najczęściej wybierane okresy kredytowania to 20-30 lat. Na dłuższy okres nie otrzymamy kredytu hipotecznego. Wysokość marży zależy m.in. od siły nabywczej klienta oraz współczynnika LTV (loan to value), używanego przy ocenie ryzyka kredytowego. Minimalna marża to 1,79%, dostępna dla klientów banku posiadających konto osobiste, na które miesięczne wpływy wynoszą minimum 2 tys. zł. Spłata kredytu rozpoczyna się miesiąc po uruchomieniu środków.

Kiedy otrzymamy pieniądze?

Zabezpieczeniem kredytu, który właśnie otrzymaliśmy jest hipoteka na nabywanej nieruchomości. Jeżeli nabywany dom lub mieszkanie jest nadal w fazie realizacji, wypłata kredytu nastąpi w transzach. Wypłata transz nie może trwać dłużej niż przez 24 miesięcy od otrzymania pierwszej z nich. W razie zakupu gotowej nieruchomości, cała kwota kredytu jest wypłacana jednorazowo. Warto pamiętać, że nieruchomość musi być ubezpieczona od ognia i innych zdarzeń losowych. Kredyt hipoteczny umożliwia także refinansowanie nakładów poniesionych na zakup nieruchomości nie wcześniej niż rok od daty podjęcia decyzji kredytowej. Innymi słowy, kredyt może służyć do częściowego opłacenia innego kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny obejmuje również zakup lub refinansowanie nabycia miejsca postojowego, jeżeli tylko stanowi część jednej inwestycji z zakupem lokalu mieszkaniowego. Co istotne, takie miejsce postojowe posiadać musi odrębną Księgę Wieczystą, aby móc ustanowić tam hipotekę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo