reklama

Jak zmienia się psychika na starość?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak zmienia się psychika na starość? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestylePraca w opiece w Niemczech jest zadaniem specyficznym i wymagającym – i nie mamy tu na myśli konieczności porozumiewania się w obcym języku. Co więcej, nie chodzi nam też o wysiłek fizyczny, choć nie ma wątpliwości co do tego, że siła mięśni również przydaje się podczas opieki nad seniorami z ograniczeniami ruchowymi. W tym artykule pochylamy się nad aspektem psychologicznym. Trzeba bowiem pamiętać, że ludzka psychika zmienia się na starość. Czasem znacząco.

Interesuje Cię praca w opiece w Niemczech? Dowiedz się, co dzieje się z psychiką seniora

To poradnik dla osób, które interesuje praca dla opiekunek w Niemczech, ale też dla tych, których po prostu los postawił przed wyzwaniem, jakim jest opieka nad starszymi rodzicami czy dziadkami. To, że psychika na starość się zmienia, jest całkowicie naturalne. Wynika to bowiem z naturalnego starzenia się ludzkiego organizmu – procesu, który zaczyna przyspieszać już po ukończeniu 40 roku życia. W mózgu dochodzi do utraty komórek i połączeń między nimi. Starzenie się umysłu objawia się stopniowo poprzez:

  • pogorszenie pamięci krótkotrwałej i długotrwałej,
  • problemy z racjonalnym i logicznym myśleniem,
  • zmiany nastroju i osobowości,
  • trudności z wysławianiem się.
Dużym problemem bywa również demencja. Jest to schorzenie, w wyniku którego następuje obniżenie sprawności umysłowej i osłabienie funkcji wykonawczych u poznawczych. Demencja występuje najczęściej po 65 roku życia i może objawiać się zaburzeniami rozumowania i myślenia, „nienadążaniem” za rozmową czy zapominaniem czynności do zrobienia lub imion osób. Demencji mogą sprzyjać takie czynniki jak palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej czy bezczynność umysłowa.

Opieka osób starszych w Niemczech – najczęstsze choroby u seniorów

Zmiany psychiczne u seniorów mogą być związane również z innymi chorobami. Należy tu wspomnieć między innymi o chorobie Alzheimera czy chorobie Parkinsona (poza charakterystycznymi symptomami ruchowymi może objawiać się też apatią i problemami z koncentracją), a także udarze, który – w zależności od stopnia uszkodzenia mózgu – może w różny sposób wpłynąć na psychikę.

Innym problemem jest depresja w wieku senioralnym, często bagatelizowana. Osamotnienie, utrata współmałżonka czy poczucie upływającego czasu i nieuchronność śmierci mogą powodować nieuzasadnione poczucie winy i bezużyteczności, a także ogólny pesymizm.

Praca dla opiekunek w Niemczech z Caring Personnel

Jeżeli interesuje Cię opieka osób starszych w Niemczech, zapoznaj się z ofertą agencji Caring Personnel na stronie https://caringpersonnel.pl/oferty-pracy/. Firma oferuje między innymi atrakcyjne oferty z największych niemieckich miast, takich jak Hamburg: https://caringpersonnel.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-hamburg/.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE