Przekątna i rozdzielczość — podstawowe parametry
Przekątna oraz rozdzielczość to parametry, które często podawane są jako pierwsze przy opisywaniu konkretnych modeli monitorów. Rzeczywiście, mają one ogromny wpływ na komfort oglądania oraz jakość rozrywki.
Chociaż filmy można oglądać nawet na niewielkim ekranie, kupując monitor przeznaczony specjalnie do tego celu, warto zainwestować w większą przekątną. Dzięki niej uzyskasz efekt kina domowego i poczujesz prawdziwe filmowe emocje. Dobrym rozwiązaniem będzie model mający powyżej 20 cali — tutaj sprawdzisz jak wybrać dobry monitor 27 cali. Istotne są również same proporcje ekranu; świetnym wyborem będą modele o układzie panoramicznym lub ultrapanoramicznym, które najbardziej przypominają wyglądem ekran kinowy.
Oczywiście nie sposób zapomnieć o rozdzielczości. Generalnie im wyższa, tym lepiej; chociaż w przypadku niewielkich wymiarów ekranu bardzo wysoka rozdzielczość nie wpłynie pozytywnie na komfort oglądania. Rozdzielczość Full HD (1920 x 1080) jest wystarczająca, jednak naprawdę optymalną jakość zapewni Ci tzw. rozdzielczość 4K (3840 x 2160).
Co zapewni dobrą jakość obrazu?
Przy wybieraniu monitora do oglądania filmów kluczowe są parametry związane z jakością obrazu.
Jednym z nich jest kontrast. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że decydujący jest kontrast statyczny, nie dynamiczny — to właśnie informacji o nim trzeba poszukać. Niezwykle istotna jest głęboka czerń, a także szerokie kąty widzenia oraz krótki czas reakcji matrycy. Krótki czas reakcji matrycy to parametr, który pozwala uniknąć tzw. smużenia, które potrafi popsuć najbardziej emocjonujące, dynamiczne sceny.
Jaki rodzaj matrycy wybrać?
Na rynku znajdziemy głównie monitory typu LCD, które różnią się między sobą m.in. technologią wykonania ekranu. Parametry najbardziej korzystne z punktu widzenia oglądania filmów posiadają matryce typu IPS.
Matryce IPS, czyli In-Plane Switching, zapewniają nie tylko świetny kontrast i głębokie odwzorowanie czerni czy szerokie kąty widzenia, ale także odpowiedni czas reakcji matrycy oraz atrakcyjne odwzorowanie kolorów. Wszystko to sprawia, że oglądanie filmów na takim ekranie będzie dla Ciebie czystą przyjemnością. Jedynym minusem tego rozwiązania jest stosunkowo wysoka cena.
Jeżeli zależy Ci na bardziej ekonomicznej opcji, możesz zdecydować się na matrycę MVA czy PVA. Są one nieco lepsze pod względem jakości od tanich monitorów TN, a chociaż do matryc IPS sporo im brakuje, zapewnią komfortowe oglądanie w przystępnej cenie.
Jasność też ma znaczenie
Wybierając monitor do oglądania filmów, warto również postawić na model o wysokiej jasności, takiej jak np. 300 cd/m2. Standardowe modele monitorów mają z reguły nawet o połowę niższą jasność, jednak w jasnym pomieszczeniu bądź przy oglądaniu filmów może ona okazać się niewystarczająca.
Możesz wybierać spośród tańszych monitorów z tzw. podświetleniem krawędziowym; lepszy kontrast oraz równomierne podświetlenie zapewnią jednak nieco droższe monitory z tzw. podświetleniem pełnym.