Reklama

Jakie drzewko wybrać na choinkę świąteczną?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jakie drzewko wybrać na choinkę świąteczną? - Zdjęcie główne

Drzewko na choinkę świąteczną.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Choinka świąteczna to jeden z ważniejszych elementów Świąt Bożego Narodzenia, bez którego nie moglibyśmy poczuć tej niezwykłej atmosfery towarzyszącej nam przez kilka grudniowych dni. Zakup odpowiedniej choinki to nie lada wyzwanie. Wiele internetowych sklepów ogrodniczych ma naprawdę bardzo bogatą ofertę świątecznych choinek. Jeszcze do niedawna w naszych domach gościł przede wszystkim świerk pospolity, który odznacza się przepięknym, żywicznym zapachem. Obecnie zaczynamy sięgać również po inne gatunki świątecznego drzewka - jodłę kaukaską, świerk conica, świerk kłujacy zielony, czy świerk Kaibab. Jakie drzewko na choinkę powinniśmy wybrać? Czym należy się kierować? Oto kilka cennych porad!

Jakie drzewko na choinkę?

Internetowy sklepy ogrodnicze mają bardzo bogatą ofertę, jeśli chodzi o wybór żywych drzewek na choinkę. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej warto dobrze zastanowić się nad tym, jakie drzewko na choinkę wybrać, ponieważ poszczególne gatunki choinek różnią się między sobą, nie tylko wyglądem, ale również właściwościami oraz zasadami pielęgnacji. Obecnie w internetowych sklepach ogrodniczych największą popularnością cieszą się takie drzewka na choinkę jak:

Jakie drzewko na choinkę powinniśmy zatem wybrać? Aby się o tym przekonać, należy przede wszystkim spojrzeć na charakterystykę poszczególnych choinek.

Świerk kłujący i świerk pospolity

Wybór żywego drzewka na świąteczną choinkę.

Najczęściej wybieranym drzewkiem na choinkę świąteczną jest świerk pospolity, jednak coraz chętniej zaczynamy wybierać również świerk kłujący zielony. Choć świerk kłujący zielony jest znacznie droższy od tego pierwszego, to jednak zainteresowanie nim w internetowych sklepach ogrodniczych jest na prawdę spore.

Świerk kłujący charakteryzuje się intensywnym żywicznym zapachem, a także stożkowym przekrojem.

Czym jednak różnią się między sobą te dwie odmiany świerka?

Świerk pospolity stosunkowo szybko zaczyna gubić igły (już po kilku tygodniach pozostaje ich niewiele) w odróżnieniu od świerka kłującego zielonego, który znacznie dłużej powinien cieszyć nasze oko. W przypadku tego drzewka musimy jednak liczyć się z tym, iż jak sama nazwa wskazuje, ma ono dosyć kłujące igły.

Świerk conica

Świerk conica to odmiana świerka kłującego, która odznacza się regularnym stożkowym pokrojem i całą masą zbitych blisko siebie igiełek. Świerk ten polecany jest w szczególności zwolennikom klasycznego kształtu choinki, a także osobom, które mają dosyć wąskie pomieszczenia. Choć z powodzeniem na świerku tym zawiesimy różnego rodzaju ozdoby świąteczne, to jednak najpiękniej prezentuje się przyozdobione samymi lampkami.

Świerk Kaibab

Świerk Kaibab to również odmiana świerka kłującego o regularnym stożkowym pokroju, którego cechą charakterystyczną jest dosyć duża regularność poszczególnych pięter, a także srebrzystoniebieska barwa igieł. Drzewko to z pewnością wytrzyma dłużej w domu od świerka pospolitego, jednak w odróżnieniu od niego ma mniej intensywny zapach. Idealnie sprawdzi się w naszym salonie, stanowiąc bardzo oryginalną jego ozdobę.

Jodła kaukaska

Jodła kaukaska nie bez powodu zaliczana jest do grona tzw. ekskluzywnych choinek, ponieważ musimy zapłacić za nią znacznie więcej, niż np. za świerk. Jednak w przypadku Świąt Bożego Narodzenia warto sobie pozwolić na taki wydatek.

Czym jednak charakteryzuje się jodła kaukaska? Przede wszystkim wytrzymałością, ponieważ w mieszkaniu może stać nawet przez 2 miesiące, nie gubiąc swoich igieł.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym drzewku? Odznacza się ono mocno zielonymi igiełkami, które nie są kłujące, a także regularną koroną. Jodła ma jednak dla wielu osób dosyć sporą wadę, a mianowicie jej gałązki nie pachną zbyt intensywnie, a podczas świąt zależy nam przecież na tym, aby stojące w salonie drzewko wydzielało przepiękny aromat. Możemy go sobie zapewnić jednak w inny sposób, wykorzystując w tym celu przepięknie pachnące olejki zapachowe.

Sosna pospolita

Sosna pospolita nie cieszy się zbyt dużą popularnością i dosyć rzadko wybierana jest na świąteczną choinkę, ponieważ ma dosyć rzadkie igły i w porównaniu z jodłą lub świerkiem nie prezentuje się przez to zbyt ładnie. Ma jednak dwie dosyć istotne zalety, a mianowicie jej cena jest dość atrakcyjna, a do tego odznacza ją intensywny, żywiczny zapach igiełek, który stosunkowo długo utrzymuje się na gałązkach.

Choinka cięta a może doniczkowa?

Jeśli zdecydujemy się już na to, jakie drzewko trafi do naszego salonu, to w następnej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, czy świąteczna choinka ma być cięta, czy może doniczkowa. Obydwa rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady, dlatego też warto nieco bliżej im się przyjrzeć.

Choinki cięte

Największą popularnością podczas Świąt Bożego Narodzenia cieszą się choinki cięte, ponieważ są z reguły znacznie większe od tych doniczkowych, dzięki czemu idealnie prezentują się w każdym salonie. Decydując się jednak za zakup ciętego drzewka świątecznego, musimy zaopatrzyć się w specjalny stojak, dzięki któremu choinka będzie stabilnie stać na podłodze. Taki stojak powinien dodatkowo być wyposażony w zbiornik na wodę, dzięki któremu choinka zbyt szybko nie zwiędnie, gdyż będzie mogła samodzielnie pobierać sobie wodę utrzymującą ją w dobrym stanie. W sklepach wybór takich stojaków jest naprawdę bardzo duży - od takich prostych po eleganckie, które nie rzucają się zbytnio w oczy. Podczas zakupu stojaka na świąteczną choinkę powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną kwestią, a mianowicie na to, aby taki stojak nie był wykonany z plastiku, tylko z nieco mocniejszego materiału, który nie rozpadnie się pod wpływem ciężaru choinki. Dokładne informacje, na temat odpowiedniego doboru stojaka do choinki, znaleźć można w artykule na http://www.buduj.net/choinka-swiateczna-jaka-wybrac-i-jaki-stojak-do-niej-dobrac.

Choinki doniczkowe

Coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się choinki doniczkowe, które wprawdzie nie są tak okazałe, jak choinki cięte (są znacznie niższe), a jednak mają wiele bardzo istotnych zalet. Choinka doniczkowa, w odróżnieniu od tej ciętej, znacznie dłużej będzie cieszyć nasze oko, ponieważ ma do tego odpowiednie warunki.

Dzięki temu, że nie jest ona pozbawiona korzeni, to znacznie lepiej radzi sobie z poborem wody, a także składników mineralnych znajdujących się w ziemi. Musimy tylko pamiętać o tym, aby w odpowiedni sposób o nią dbać, regularnie ją podlewając. Gdy okres świąteczny zbliża się powoli ku końcowi, to w przypadku choinki ciętej niestety musimy ją wyrzucić, ponieważ do niczego się już nie nada. Natomiast jeśli chodzi o choinkę doniczkową, to z powodzeniem możemy ją albo pozostawić w doniczce, albo też wkopać do ogródka.

Wybór drzewka na świąteczną choinkę może w pierwszej chwili wydawać się dosyć skomplikowany, jeśli jednak dokładnie przyjrzymy się najpopularniejszym gatunkom świątecznych drzewek i poznamy ich wady i zalety, to z pewnością dokonamy właściwego wyboru. Jeśli zależy nam na przepięknie prezentującej się choince to jodła kaukaska lub świerk kłujący będzie w tym przypadku najlepszym wyborem. Jeśli poszukujemy czegoś tańszego i mniej okazałego to powinniśmy wówczas zdecydować się na sosnę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy