Jakie zabiegi wykonuje się na polach w czerwcu?

Opublikowano:
Autor:

Jakie zabiegi wykonuje się na polach w czerwcu? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Czerwiec to ważny miesiąc w kalendarzu każdego rolnika. To czas przygotowań do zbliżających się zbiorów. Jakie zabiegi wykonuje się na polach w czerwcu?

Czerwiec na polach – powitanie lata

W czerwcu pogoda sprzyja. To tradycyjny czas powitania lata, gdy temperatury idą w górę, a słońce świeci znacznie częściej niż w poprzednich miesiącach.

W kalendarzu rolniczym czerwiec jest miesiącem, który pełni bardzo ważną rolę. To głównie miesiąc, w którym następuje intensywny wzrost roślin, dlatego też bardzo duże znaczenie mają właściwa aura, a także ochrona przed zagrożeniami.

Szczególne niebezpieczeństwo dla nadchodzących zbiorów stanowią choroby oraz szkodniki zbóż. Rolnik powinien pamiętać zatem o zastosowaniu odpowiednich środków, które pozwalają na uzyskanie maksymalnych plonów w ciągu nadchodzących miesięcy.

Walka z chorobami i szkodnikami zbóż

W czerwcu przeprowadza się szereg procesów polegających na walce z chorobami oraz chwastami zbóż. Zabezpiecza się wtedy przede wszystkim liść flagowy oraz kłos w zbożach ozimych, a ponadto w pszenicy jarej.

Bardzo ważne jest zatem dokładne skontrolowanie upraw, aby ocenić, czy są one zagrożone schorzeniami, a także chwastami intensywnie rozwijającymi się w zbożach.

Choroby zbóż

Mogą pojawić się choroby pszenicy ozimej, w tym między innymi choroby grzybicze, na przykład mączniak prawdziwy, rdze zbóż jak rdza brunatna, brunatna plamistość liści, septorioza liści i plew zbóż czy łamliwość podstawy źdźbła.

W celu ochrony oraz zwalczania chorób stosuje się specjalne fungicydy, na przykład Syngenta, które zawierają starannie skomponowane składniki o działaniu grzybobójczym.

Chwasty w zbożach

Również w czerwcu zaczyna się intensywny wzrost chwastów, które mogą spowodować zmniejszenie plonowania. Rolnicy przeprowadzają wtedy oprysk na chwasty. Zagrożenie niosą zarówno chwasty jednoliścienne, jak i dwuliścienne, na przykład nadmierny rozrost miotły zbożowej i przytulii czepnej.

Zastosowanie kompleksowych środków ochrony pozwala wtedy na usunięcie chwastów bez szkody dla plonów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE