Łóżka dębowe - najważniejsze zalety
Dębowe łóżka są z pewnością doskonałym wyborem dla wszystkich miłośników klasyki. Cenione są z uwagi na swoją trwałość i solidność. To jednak nie jedyne ich zalety.
- Dębowe łóżka wyróżniają się wysoką twardością. Dlatego można je bez obaw użytkować przez wiele lat. Niekiedy są nawet przekazywane z pokolenia na pokolenie. Przez cały czas prezentują się zresztą doskonale.
- Dębina jest materiałem twardym, ale jednocześnie dość prostym w obróbce. Dlatego cieszy się tak dużą popularnością wśród meblarzy. Łóżka dębowe mogą tym samym przyjmować naprawdę różne formy, niekiedy bardzo oryginalne.
- Dobrze wykonane łóżka dębowe wraz z upływem czasu nie tracą swoich pierwotnych właściwości. Nie odkształcają się i nie wypaczają. Trzeba jednak o nie w odpowiedni sposób dbać.
- Dębowe drewno to materiał wyjątkowy, bo z biegiem lat prezentuje się coraz lepiej. Zyskuje bowiem szlachetną, nieco ciemniejszą barwę. Jego kolor się nie zmienia, ale ulega pogłębieniu. Zresztą w razie potrzeby dębowe meble można zawsze pomalować, aby zmienić aranżację danego wnętrza.
Jak należy dbać o dębowe łóżka?
Dębowe meble to inwestycja na lata. Są one solidne, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że drewno naturalne jest materiałem, który wymaga odpowiedniego traktowania. Co to oznacza w praktyce?
- Przede wszystkim mebli z drewna nie należy stawiać blisko źródeł ciepła np. pieców czy kaloryferów. Jeśli w sypialni znajduje się kominek, łóżko dębowe musi dzielić od niego minimum 1 metr. W sytuacji, gdy w mieszkaniu lub domu zamontowany jest system ogrzewania podłogowego, pod łóżko należy podłożyć specjalne podkładki filcowe.
- Dębowe meble np. łóżka nie przepadają za wysoką temperaturą. Optymalna temperatura panująca w pomieszczeniu to dla nich od 15 do 30 stopni Celsjusza. Spore znaczenie ma także wilgotność powietrza, która nie powinna przekraczać 60%. Warto pamiętać o regularnym wietrzeniu wnętrz, w których znajdują się meble z drewna dębowego.
- Dębowe łóżka nie są oczywiście narażone zbyt mocno na wilgoć. Inaczej jest w przypadku dębowych stołów czy krzeseł znajdujących się w kuchni. Jednak także i w sypialni dojść może do kontaktu mebla z płynami np. w czasie spożywania śniadania w łóżku. Jeśli dojdzie do zalania drewna, trzeba go natychmiast wytrzeć do sucha. Płyny mają to do siebie, że szybko się wchłaniają i prowadzić mogą nawet do wypaczenia drewna.
- Okazuje się, że w strukturę drewna dębowego wnikać może nie tylko wilgoć, ale i kurz czy innego typu zabrudzenia. Dlatego ramę łóżka należy regularnie przecierać. Czysty mebel prezentuje się o wiele lepiej, jednak jest to ważne także z punktu widzenia swojego własnego zdrowia. W kurzu obecne są bowiem roztocza, które wywołują reakcje alergiczne. Do czyszczenia dębowego łóżka doskonale nadaje się zwykła ściereczka z mikrofibry.
- Kluczem do sukcesu jest nie tylko odpowiednia pielęgnacja dębowych łóżek, ale i ich regularna konserwacja. Przeprowadzana powinna być co kilka miesięcy. Służą do tego specjalne woski. Cały proces zaczyna się od usunięcia z mebla kurzu i innych zabrudzeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na zagłębienia i zdobienia, bo tam gromadzi się na ogół najwięcej brudu. Potem można przystąpić do aplikacji na drewno wosku zgodne z instrukcją producenta podaną na opakowaniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.