Reklama

Jazda samochodem na kursie i towarzyszące jej emocje

Opublikowano:
Autor:

Jazda samochodem na kursie i towarzyszące jej emocje - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Nastolatkowie wyczekują prawa jazdy oraz własnego samochodu z ogromną niecierpliwością. Nic dziwnego, bowiem daje to poczucie niezależności oraz samodzielności, które tak bardzo cenią sobie młodzi ludzie. Nauka jazdy samochodem to jednak ogrom emocji, które potrafią przytłoczyć nawet najwytrwalszych kursantów.

Kurs prawa jazdy w młodym wieku

Obecnie kurs nauki jazdy można rozpocząć na aż 3 miesiące przed 18 rokiem życia. Do egzaminu teoretycznego oraz praktycznego w WORD można z kolei podejść już po osiągnięciu pełnoletności. Oznacza to, że nastolatkowie w wieku 17 lat już rozpoczynają swoją przygodę z prowadzeniem auta. To bardzo młody wiek, który rządzi się swoimi prawami. Kurs to z kolei nowe, emocjonujące doświadczenie. Ci, którzy rozpoczynają naukę dużo później, również mierzą się z tym problemem. Wydawać by się mogło, że to tylko ci najmłodsi kierowcy mogą być zestresowani przed i w trakcie kursu. Nic bardziej mylnego! To uczucie towarzyszy również starszym uczniom.

Nowa umiejętność oraz strach przed nieznanym

To naturalne, że nowe doświadczenia są z jednej strony fascynujące, a z drugiej zaś wzbudzają w nas lęk. Obawiamy się rzeczy nieznanych i potencjalnego ryzyka. Dotyczy to szczególnie jazdy samochodem, ponieważ w gruncie rzeczy niedoświadczeni kierowcy wprowadzają niebezpieczeństwo na drogach. Najbardziej stresująca wydaje się być pierwsza jazda, podczas której dowiadujemy się wielu nowych rzeczy i po chwili wyjeżdżamy na ulicę. Faktem jest jednak, że z każdym kolejnym spotkaniem z instruktorem kursant nabiera pewności siebie. Trafne jest w tym przypadku powiedzenie "pierwsze koty za płoty".

Strach przed instruktorem

Część praktyczna kursu na prawo jazdy trwa aż 30 godzin zegarowych. W przypadku, gdy instruktor wzbudza przed uczniem strach, trwają one niemal wieczność. Młody kierowca obawia się każdych jazd i z niechęcią podchodzi do nauki. To bardzo ważne, aby nauczyciel miał nie tylko duże doświadczenie, ale także odpowiednie podejście. Dobry kontakt na linii instruktor-kursant to niemal podstawa. Więcej szczegółów dotyczących przebiegu kursu znajdziesz na stronie: naukajazdy-poznan.eu.

Przytłoczenie ogromem informacji

Kursanci bardzo często czują się przytłoczeni ilością nowych informacji oraz czynności, które muszą wykonywać niemal w jednym momencie. Zmiana biegów, stała obserwacja otoczenia oraz manewrowanie pedałami w pierwszym momencie wydają się niezwykle skomplikowane. Zdarza się, że brak doświadczenia i wyczucia powodują zgaśnięcie samochodu, co dodatkowo potęguje stres ucznia. Emocje narastają, gdy przytrafi się to w korku w centrum miasta. Kursant ma wówczas wrażenie, że wszyscy kierowcy z pobliskich samochodów się na niego patrzą. To zgubne myślenie! Każdy z nas kiedyś zaczynał swoją przygodę z prowadzeniem pojazdu, dlatego nie należy czuć się zawstydzonym czy też wystawionym na śmiech.

Wzloty i upadki

Podczas jazd zdarza się, że któryś z manewrów nie wychodzi kursantowi tak, jak powinien. Wówczas pojawia się złość, żal, a czasami nawet łzy wynikające z bezsilności. Nie należy się załamywać podczas różnorodnych błędów. Szkolenie z nauki jazdy jest właśnie najlepszym momentem na popełnianie błędów i wyciąganie wniosków. To czas, w którym dopiero uczymy się wszelkich niezbędnych manewrów, dlatego drobne potyczki są całkowicie normalne.

Presja rodziców oraz rówieśników

Nastolatkowie odczuwają dużą presję ze strony rówieśników. Ci nieco starsi już przyjeżdżają do szkoły samochodem, a na korytarzach szkolnych co rusz słychać rozmowy o zdanym za pierwszym razem egzaminie. Młodzi ludzie czują dużą potrzebę odniesienia sukcesu już przy pierwszym podejściu, aby móc chwalić się znajomym i nie odstawać od pozostałych. To bardzo szkodliwe podejście, ponieważ nakłada na nastolatka zbyt wielką presję, która niestety znacznie potęguje stres.

Nie mniejszą presję nakładają rodzice. Nie jest tajemnicą, że każde podejście do państwowego egzaminu na prawo jazdy wiąże się z wydatkiem. Rodzice, chcąc uniknąć dodatkowych kosztów, naciskają na swoje dziecko, aby te jak najlepiej przykładało się do kursu. Nastolatek skupia się wówczas tylko i wyłącznie na tym, aby nie zawieść rodziców, a nie na wyciągnięciu ze spotkań jak najwięcej wiedzy oraz umiejętności.

 

Nauka jazdy samochodem to cenna umiejętność, która jest potrzebna niemal całe życie. Warto podejść do nauki jazdy samochodem z dystansem i nie poddawać się emocjom. Kurs to najlepszy czas na popełnianie błędów i zdobywanie pierwszego doświadczenia. Stres, lęk oraz różne obawy odbierają nam pewność siebie, która jest tak istotna podczas prowadzenia samochodu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE