Reklama

Kalendarz pylenia - sposób na złagodzenie objawów alergii

Opublikowano:
Autor:

Kalendarz pylenia - sposób na złagodzenie objawów alergii - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Alergia to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Kalendarz pyleń może być sposobem na złagodzenie objawów alergii. Czy wiesz, jak z niego korzystać?

Z roku na rok w gabinetach lekarzy pojawia się coraz więcej osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Prof. Ewa Czarnobilska, alergolog, twierdzi, że w ostatnich latach liczba alergików w Europie podwoiła się, co świadczy o negatywnym wpływie uczulających substancji chemicznych obecnych w atmosferze. Ich reakcje z naturalnymi alergenami powodują tzw. reakcje krzyżowe, które dają wyjątkowo przykre objawy. Sposobem na ich uniknięcie jest śledzenie kalendarza pyleń. Harmonogram pomoże ustrzec się problemu i ułatwi przetrwanie najtrudniejszych dla alergika momentów w ciągu roku.

Co to jest kalendarz pylenia?

Kalendarz pylenia, nazywany także kalendarzem pyłkowym jest zbiorem informacji na temat stężenia pyłków roślin w powietrzu na przestrzeni roku, w poszczególnych regionach geograficznych. Za skomponowanie takiego harmonogramu odpowiadają pracownicy regionalnych stacji monitoringu aerobiologicznego, które działają na wybranych obszarach kraju lub regionu geograficznego. Komunikaty pyłkowe skierowane do alergików są oparte o wartość stężeń ziaren w 1 m³ powietrza na dobę. Kalendarz pylenia jest ważnym aspektem profilaktyki alergii wziewnych, ponieważ pozwala na uniknięcie bezpośredniego kontaktu z alergenem. Rośliny wiatropylne są bowiem aktywne od połowy lutego aż do końca października, co sprawia, że wiele osób cierpiących na alergie ma problemy z codziennym funkcjonowaniem. Warto jednak pamiętać, że poszczególne gatunki uaktywniają się tylko w wybranych regionach, dlatego śledzenie kalendarza pyłkowego (dowiedz się więcej na temat kalendarza pylenia https://www.claritine.pl/pl/prognoza-dla-alergikow/kalendarz-pylenia/) pomaga w unikaniu bezpośredniej ekspozycji na szkodliwe cząsteczki.

Alergia i geografia - czy mają ze sobą coś wspólnego?

Z pewnością każdy alergik dostrzega różnicę w nasileniu objawów choroby w zależności od tego, gdzie aktualnie przebywa. Wiele osób cierpiących na uczulenie odczuwa ulgę, przebywając nad morzem lub wysoko w górach, ponieważ w tych regionach ekspozycja na pyłki roślin jest znacznie mniejsza niż na łąkach czy w lasach. Do jednych z najczęściej diagnozowanych alergenów należą bowiem drzewa takie jak leszczyna, olsza, brzoza, topola i dąb, które występują pospolicie w polskich ekosystemach. Znaczna część osób boryka się także z uczuleniem na pyłki niektórych traw i zbóż. Na liście najczęściej uczulających roślin znajdują się, m.in. mietlica, kostrzewa czerwona, tomka wonna, życica trwała, tymotka łąkowa, wiechlina łąkowa oraz żyto. Wśród alergików nie brak także osób uczulonych na pyłki gatunków takich jak babka, komosa, szczaw, pokrzywa, bylica, ambrozja. Wielu alergików źle reaguje również na spory grzybów. Nadwrażliwość na niektóre organizmy sprawia, że natężenie objawów alergii jest ściśle związane z geografią, dlatego, np. przed wyjazdem na wakacje warto prześledzić kalendarz pylenia.

Jak łagodzić objawy alergii?

Jednym z wielu sposobów na łagodzenie trudnych do zniesienia objawów alergii jest wspomniane już śledzenie kalendarza pyłkowego oraz, co za tym idzie, unikanie narażania się na największe stężenie wybranych alergenów. W profilaktyce uczuleń istotna jest również farmakoterapia oparta w dużej mierze na preparatach antyhistaminowych, jakich zadaniem jest hamowanie dystrybucji mediatorów odczynu zapalnego (m.in. histaminy, prostaglandyny, leukotrieny). Wspomniane substancje odpowiadają bowiem za wywoływanie alergicznego procesu zapalnego w organizmie. Ważnym aspektem profilaktyki chorób alergicznych jest również znalezienie przyczyny dolegliwości. We wskazaniu alergenów pomocne są testy skórne polegające na podanie pod naskórek niewielkich ilości substancji uczulających. Warte uwagi są także badania krwi pod kątem przeciwciał IgE, które umożliwiają określenie alergii na poszczególne substancje. Ponadto w profilaktyce alergii trzeba pamiętać o:

 • utrzymywaniu w pomieszczeniach wilgotności na poziomie 40-50% i temperatury nieprzekraczającej 21oC;
 • odkurzaniu mieszkania przynajmniej cztery razy w tygodniu, nie później niż dwie godziny przed zaśnięciem;
 • pozbyciu się zasłon, dywanów, mebli tapicerowanych;
 • regularnym zmienianiu pościeli i ręczników,
 • unikaniu w domu zwierząt futerkowych, ptaków oraz rybek;
 • spacerów w lesie lub na łące w słoneczny i suchy dzień.

Unikanie kontaktu z alergenami z pewnością w dużej mierze pomoże uniknąć przykrych dolegliwości.

Bez wątpienia każdy alergik wie, że łagodzenie objawów uczulenia to twardy orzech do zgryzienia. Nie sposób także pozbyć się choroby, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest śledzenie kalendarza pylenia i stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego. Regularne (także profilaktyczne) zażywanie leków przeciwhistaminowych oraz ograniczanie ekspozycji na poszczególne alergeny mogą być niezwykle pomocne w przetrwaniu trudnych dla alergika okresów w ciągu roku. Warto jednak pamiętać, że niezbędne jest także kontrolowanie swego stanu zdrowia u specjalisty, który pomoże nie tylko dobrać właściwe leczenie, ale przede wszystkim pomoże zapobiec nasileniu uciążliwych dolegliwości.

Źródła:

 • https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/uwaga-alergicy-zaczyna-sie-sezon-pylenia
 • https://www.odetchnijspokojnie.pl/grzyby-i-plesnie/
 • https://www.doz.pl/czytelnia/a1100-Marsz_alergiczny_alergie_krzyzowe_-_co_nas_uczula
 • https://www.ptca.pl/index.php/baza-wiedzy/roznosci-do-sciagniecia/download/5-pliki-rozne/63-kalendarz-pylenia-roslin-w-polsce-w-2017-r-aktualizacja-maj
 • https://www.forumzdrowia.pl/artykul/uproszczony-kalendarz-pylenia-roslin-drzew-i-krzewow-bedacych-zrodlem-najczestszych-alergenow-na-t;5757089.html
 • http://swiatalergii.pl/problem-alergii-liczby/
 • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C409128%2Calergolog-rosnie-liczba-osob-cierpiacych-na-alergie.html
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_pylenia_roślin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE