Co grozi za jazdę po alkoholu?
Eksperci zniechęcają kierowców do zasiadania za kierownicą, nawet gdy mają minimalną ilość alkoholu we krwi. Zaznaczają jednak, że nie każdy ułamek promila naraża nas na poważne konsekwencje prawne. Zgodnie z przepisami dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Z badań wynika, że wspomniana wartość nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu.Jeśli stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,2–0,5 promila (lub 0,1–0,25 mg w 1 ㍹ wydychanego powietrza), stwierdza się stan wskazujący na spożycie alkoholu. Kierowcy grozi wówczas grzywna do 5000 zł, kara aresztu i czasowe zatrzymanie prawa jazdy. W takiej sytuacji zostaje wydany zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jeśli zawartość alkoholu przekracza wspomniane wartości, mówimy o stanie nietrzeźwości. Osoba kierująca pojazdem musi liczyć się z koniecznością uiszczenia grzywny lub odbycia kary pozbawienia bądź ograniczenia wolności do 2 lat.
Jak działa kalkulator alkoholu?
Zastanawiasz się, jak sprawdzić trzeźwość bez alkomatu? Skorzystaj z kalkulatora alkoholu. W ten sposób ustalisz, kiedy możesz bezpiecznie usiąść za kierownicą. Narzędzie pomoże ci oszacować ilość alkoholu etylowego we krwi. Wirtualny alkomat pozwala również sprawdzić, kiedy wytrzeźwiejesz. Dzięki temu ustalisz, ile możesz wypić, aby o danej godzinie siąść za kierownicą, nie zagrażając przy tym bezpieczeństwu ruchu drogowego. Wystarczy, że podasz kilka danych:
- płeć;
- waga (w kg) i wzrost (w cm);
- jedzenie podczas picia alkoholu;
- czas rozpoczęcia i zakończenia spożywania napojów alkoholowych;
- rodzaj i moc wypitego alkoholu;
- liczba porcji wypitego alkoholu i objętość pojedynczej porcji.
Czy można wierzyć wirtualnemu alkomatowi?
W wielu aptekach i drogeriach dostępne są jednorazowe testy umożliwiające sprawdzenie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeśli jednak nie masz ich pod ręką, skorzystaj z kalkulatora alkoholu. Pamiętaj, że wyniki mają charakter szacunkowy, który warto potwierdzić na najbliższym komisariacie policji, zanim wybierzesz się w drogę. Możesz też skorzystać z osobistego alkomatu, pod warunkiem że jest on skalibrowany. Taką usługę zleć profesjonalistom – dzięki temu zyskasz pewność, że wyniki są wiarygodne. W przeciwnym razie wyświetlone dane mogą wprowadzić cię w błąd, a tym samym narażą cię na poważne konsekwencje.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.