reklama

Kiedy zdecydować się na studia podyplomowe?

Opublikowano:
Autor:

Kiedy zdecydować się na studia podyplomowe? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleStudiowanie w Polsce w porównaniu z krajami zachodnimi wyróżnia się pod wieloma względami – większość programów studiów jest bezpłatnych. Jednocześnie zmienia się nieco sytuacja na rynku pracy, który wymaga od przyszłych pracowników nie tylko podstaw teoretycznych, ale przede wszystkim przygotowania do wykonywania danego zawodu oraz posiadania w nim doświadczenia.

Wraz z biegiem lat, zdobywanym doświadczeniem i podejmowanymi pracami zyskujemy pewność, czym faktycznie chcielibyśmy zajmować się zawodowo w swoim życiu. I wtedy przychodzi czas na studia podyplomowe.

Kiedy studia podyplomowe?

Wraz z wprowadzeniem dwuetapowej ścieżki nauczania wyższego, czyli tytułów licencjata i magistra, pojawiły się na rynku pracy nowe możliwości. Tytuł magistra przestał być ceniony tak bardzo jak dawniej, a jego miejsce zajęło posiadanie dyplomu studiów wyższych oraz dodatkowo posiadane doświadczenie na danym stanowisku.

Ważne! Naukę na studiach podyplomowych mogą rozpocząć jedynie osoby, które ukończyły studia wyższe.

Studia podyplomowe to szansa na zdobycie ścisłej wiedzy teoretycznej i praktycznej z określonej dziedziny. Wykładowcami na kierunkach podyplomowych są przeważnie osoby posiadające praktyczne doświadczenie w zawodzie, dlatego są w stanie przedstawić realne problemy i informacje dotyczące wykonywania przyszłego zawodu. To sprawia, że na rynku pracy studia podyplomowe są coraz bardziej doceniane, ponieważ pozwalają poszerzyć kwalifikacje zawodowe.

Dla kogo studia podyplomowe?

Na studia tego rodzaju mogą wybrać się osoby w dowolnym wieku, zazwyczaj program studiów podyplomowych dotyczy konkretnych zagadnień i trwa przez rok, opcjonalnie – dwa lata. Są to studia zaoczne, a przez to płatne, ale nie kolidujące z życiem zawodowym, co również jest ich ogromną zaletą. Paradoksalnie, to właśnie praca – chęć polepszenia kwalifikacji, zdobycia awansu czy rozszerzenia obowiązków i uzyskania podwyżki – jest impulsem do podjęcia tego rodzaju studiów.

Dzisiejszy rynek pracy wymaga od nas elastyczności i ciągłego doskonalenia swoich umiejętności. Bardzo często osoby kończące studia wyższe i rozpoczynające życie zawodowe decydują się na przebranżowienie, a to właśnie ten rodzaj studiów umożliwia zdobycie potrzebnych umiejętności.

Dużą zaletą studiów podyplomowych jest również ich praktyczny charakter - większość zajęć ma formę ćwiczeń, projektów, pracy w grupach lub wykładów omawiających konkretne przypadki (tzw. case study), a nawet zajęć prowadzonych w siedzibach firm współpracujących z uczelnią.

Jak wybierać studia podyplomowe?

Przy wyborze studiów dobrze jest kierować się kwestiami racjonalnymi. Z uwagi na swój charakter, studia podyplomowe powinny dotyczyć wąskiej dziedziny wiedzy i warto, aby zawierały informacje niepowielane na innych etapach nauczania wyższego.

W przypadku studiów, które dają kwalifikacje zawodowe, dobrze jest przyjrzeć się liście wykładowców oraz programowi nauczania, a także uzyskiwanym po zakończeniu nauki kwalifikacjom. Wybór miejsca pod względem np. łatwości dojazdu powinien być kwestią drugorzędną, choć oczywiście pozostaje istotny zwłaszcza w przypadku osób, które pracują na pełen etat czy zajmują się rodziną.

Więcej o studiach podyplomowych i dostępnych kierunkach przeczytasz tutaj: http://handlowa.eu/pl/kierunki/studia-podyplomowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo