reklama

Klinika Bocian w Łodzi pomaga ocenić drożność jajowodów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Klinika Bocian w Łodzi pomaga ocenić drożność jajowodów - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleNiedrożność jajowodów to częsty powód zaburzenia płodności u kobiet. Niejednokrotnie to schorzenie zostaje zdiagnozowane dopiero podczas wystąpienia komplikacji z zajściem w ciążę. Zazwyczaj nie daje ono charakterystycznych objawów, nie sprawia bólu, a blokuje możliwości zapłodnienia komórki jajowej. Jednym ze sposobów pozwalających ocenić jajowody i zweryfikować czy to właśnie ich niedrożność powoduje trudności z poczęciem dziecka, jest badanie sono-HSG. W Łodzi przeprowadza taką diagnostykę Klinika Bocian, która specjalizuje się w leczeniu niepłodności.

Po co wykonuje się badanie sono-HSG?

Zazwyczaj badanie sono-HSG, inaczej nazywane też sonohisterosalpingografią, wykonuje się podczas diagnostyki w kierunku leczenia niepłodności. W sytuacji, gdy kobieta ma trudności z zajściem w ciążę, lekarz może chcieć sprawdzić, czy nie odpowiada za to właśnie niedrożność jajowodów, także gdy dostrzega nieprawidłową budowę macicy. W przypadku niedrożności jajowodów dochodzi do całkowitego zamknięcia światła jajowodu. To utrudnia, a wręcz uniemożliwia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej. Nawet, gdyby udało się plemnikowi zapłodnić komórkę jajową i powstałby zarodek, to przez zablokowany jajowód nie zostanie on przetransportowany do jamy macicy, żeby móc się tam rozwijać. Tym samym pojawia się ryzyko ciąży pozamacicznej.

Co sprawdza badanie sono-HSG i jak wygląda?

Badanie sono HSG polega na przepuszczeniu płynu kontrastującego przez jamę macicy oraz jajowody za pomocą specjalnego cewnika. Pod kontrolą USG lekarz obserwuje przemieszczający się kontrast, w celu sprawdzenia czy jajowody puszczają go do jamy brzusznej. Oprócz samej oceny drożności jajowodów, niekiedy badanie, poprzez przepływający pod ciśnieniem środek kontrastujący, może pełnić funkcję udrażniającą. Co więcej, dzięki sono-HSG lekarz jest w stanie ocenić kształt macicy, zaobserwować, czy pojawiły się ewentualne wady w jej budowie lub rozpoznać nieprawidłowe zmiany takie jak mięśniaki, zrosty, polipy czy guzy.

Jak przygotować się do badania sono-HSG?

Sono-HSG powinno wykonać się w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, między 8 a 12 dniem. Należy też mieć prawidłową mikroflorę w pochwie, dlatego wskazane jest zrobienie biocenozy pochwy, czyli sprawdzenie jej czystości. Sonohisterosalpingografia może wywołać niekomfortowe uczucie, z tego powodu na godzinę przed sono-HSG zaleca się przyjęcie środka przeciwbólowego.

Gdzie wykonać sono HSG w Łodzi?

Badanie sono-HSG najlepiej wykonać w specjalistycznym miejscu takim jak klinika leczenia niepłodności. Jedną z takich placówek w Łodzi jest Klinika Bocian zlokalizowana w samym centrum miasta przy ul. Piotrkowskiej 157a. Ośrodek jest wyposażony w nowoczesne i komfortowe sale zabiegowe, dzięki czemu pacjentki mogą czuć się dobrze zaopiekowanie podczas badania. W Klinice Bocian w Łodzi wyniki wydawane są w postaci opisu od razu po wykonaniu sonohisterosalpingografii.

Aby umówić się na konsultację do jednego z lekarzy w Klinice Bocian w Łodzi należy kontaktować się bezpośrednio z placówką telefonicznie +48 42 620 00 20 lub mailowo: lodz@klinikabocian.pl.



Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE