reklama

Koenzym Q10 i jego znaczenie w diecie

Opublikowano:
Autor:

Koenzym Q10 i jego znaczenie w diecie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleZnany także pod nazwą ubichinolu, jest popularnym suplementem diety i składnikiem wielu jakościowych kosmetyków. Chemii znany jest jako związek rozpuszczalny w tłuszczach, który ma żółtą barwę i charakterystyczny zapach. Rynek biofarmaceutyczny wysoko ceni sobie koenzym Q10, jako substancję bardzo kompleksową dla ludzkiego zdrowia. Czy warto sięgnąć po suplement diety – ubichinol?

Działanie koenzymu Q10

Z ubichinolem nie trudno zetknąć się w sklepach – jego witalne działanie stało się narzędziem marketingowym bardzo wielu firm. Jak naprawdę działa suplement koenzym Q10? Zacznijmy od tego, że ludzki organizm sam produkuje ten związek w wątrobie. Jednak intensywny tryb życia oraz starzenie się komórek może powodować z czasem zmniejszenie się ilości koenzymu Q10. W takich okolicznościach zaleca się suplementację. Ubichinol (wartościowa forma koenzymu Q10) odpowiedzialny jest za prawidłowy przebieg łańcucha oddechowego. Oznacza to, że bez rzeczonego składnika w organizmie przemiany energetyczne zachodzą mniej efektywnie.

Jeśli zagłębimy się nieco w przebieg przemian łańcucha oddechowego, to szybko znajdziemy punkt charakterystyczny dla działania koenzymu Q10. Przede wszystkim jest nim błona komórkowa, gdzie koenzym Q10 odpowiada za transport elektronów i bezpośrednio także za wytworzenie wysokoenergetycznej postaci ATP – adenozynotrójfosforanu.

Fot. Szukaj na: Sklep.kenayag.com.pl

Zastosowanie koenzymu Q10 w codziennej diecie ma zatem bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie, energię i witalność. Ponadto cenione są jego silne właściwości antyoksydacyjne. Ubichinol pomaga w walce z wolnymi rodnikami, czyli wspomaga organizm zapobiegając stanom zapalnym oraz zmianom nowotworowym. Całkiem istotne jest także działanie koenzymu Q10 w parze z witaminą E. Organizm odtruwa się, lepiej się regeneruje i wolniej starzeje. Dlatego też koenzym Q10 jest tak częstym składnikiem kremów – jego miejscowe nakładanie na skórę niweluje zmarszczki, przebarwienia i inne defekty.

Niedobór koenzymu Q10

Jeśli nasz organizm posiada niedobory rzeczonego związku, to przejawi się to zmęczeniem, brakiem sił i chęci do codziennych zajęć. Niestety są to objawy, które można połączyć z bardzo wieloma źródłami. Dlatego też warto działać profilaktycznie, dbając o prawidłowy przebieg oddychania komórkowego poprzez suplementację koenzymem Q10. Jest on szeroko dostępny w różnych formach jako składnik wzbogacający dietę oraz jako kosmetyk, do stosowania miejscowego.

Stosując suplement koenzym Q10 można wesprzeć organizm do walki z takimi chorobami jak AIDS czy cukrzyca. Zalecany jest także dla osób borykających się z chorobami cywilizacyjnymi, jak znaczna nadwaga lub przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo