Właściwe warunki cieplne to podstawa dla komfortu wszystkich mieszkańców domu. Aby je zapewnić trzeba zamontować odpowiednie instalacje grzewcze i chłodzące. Istnieje wiele, praktycznych rozwiązań łatwo dostępnych na rynku.
Jak jednak wybrać najlepsze z nich oraz znaleźć naprawdę wydajne i praktyczne urządzenia? O tym opowiemy poniżej.
Komfort cieplny w domu – od czego zależy?
Kiedy mówimy o komforcie cieplnym, zazwyczaj przychodzi nam na myśl zapewnienie odpowiedniego ogrzewania do domu. Jednak to nie wszystko. Oprócz instalacji grzewczych na komfort cieplny składa się bowiem szereg innych elementów.
W okresie letnim do zapewniania właściwych warunków przydają się bowiem choćby rozmaite urządzenia chłodzące, jak klimatyzacje lub klimatyzery. Poza tym nie powinno się zapominać o roli termoizolacji oraz rozmaitych innych rozwiązań, które pomagają regulować wysokość temperatury w domowych wnętrzach.
Jaka jest optymalna temperatura w domach? Zakłada się, że powinna ona wynosić około 18-22 stopni w większości pomieszczeń domowych. Nieco wyższa powinna być w łazienkach (22-24 stopnie), dla zmniejszenia dyskomfortu po wyjściu z kąpieli. Niższa temperatura może występować w pomieszczeniach gospodarczych, na strychach i w piwnicach, choć również tam warto utrzymywać stałą temperaturę, nie niższą niż 14-16 stopni. Dlaczego? W innym razie możemy doprowadzić do pojawienia się wilgoci, a z nią niebezpiecznych grzybów i pleśni.
Najważniejsze rozwiązania dla komfortu cieplnego
Wszystkie omówione powyżej elementy wpływają bezpośrednio na temperaturę w domowych wnętrzach. Optymalne warunki udaje się uzyskać, jeżeli postawimy na rozwiązania wydajne, a przy tym ograniczymy do minimum straty ciepła, za co odpowiada termoizolacja budynku.
Co warto wiedzieć o ociepleniu domów?
Straty cieplne wpływają na odczucie temperatury we wnętrzach oraz oczywiście na wydajność urządzeń grzewczych. Najwięcej ciepła ucieka przez dach, fundamenty i okna. Dlatego trzeba zadbać o to, żeby te obszary były odpowiednie zaizolowane.
W jaki sposób tworzy się termoizolację? W przypadku okien najczęściej wiąże się to z uszczelnieniem szczelin oraz ewentualną wymianą całych konstrukcji okiennych na nowe.
Ocieplenie dachów odbywa się na dwa sposoby. Można ocieplić same połacie dachowe lub w przypadku nieużywanego poddasza – samą podłogę. Do najczęściej używanych materiałów ociepleniowych zalicza się styropian oraz wełnę mineralną.
Nie zapominajmy o dociepleniu samych ścian. Najchętniej wykorzystuje się do tego technologię lekką-mokrą, czyli ETICS. Polega ona na położeniu kilku warstw różnych materiałów, w tym izolacji (płyty styropianowe), które łączy się klejem oraz specjalną siatką, utrzymującą konstrukcję w całości.
Odpowiednie przeprowadzenie ocieplenia budynku potrafi zmniejszyć straty cieplne nawet o 60%, co przekłada się na większy komfort oraz solidne oszczędności dla domowego budżetu.
Ogrzewanie budynku – różne oblicza komfortu w okresie chłodów
Gdy przygotujemy odpowiednią termoizolację, można zainwestować w wydajne systemy grzewcze. W wielu miejscach wciąż najczęstszym wyborem jest ogrzewanie centralne z kotłem opalanym paliwami stały. Jest to opcja najtańsza, niestety należy też do najmniej przyszłościowych.
W wielu miejscach już teraz pojawiają się nakazy odejścia od tego typu ogrzewania jako szkodliwego dla środowiska naturalnego. Podczas spalania paliw stałych dochodzi bowiem do wysokiej emisji pyłów i gazów, które zanieczyszczają powietrze.
Ciekawą alternatywą staje się obecnie ogrzewanie gazowe – dające komfort, generujące niskie koszty oraz mniej szkodliwe dla natury niż na przykład ekogroszek.
Coraz większą popularnością cieszą się też inne rozwiązania, jak na przykład elektryczne tanie ogrzewanie domu z Econovli. Nowoczesne grzejniki elektryczne pobierają niewiele energii, a przy tym są wyposażone w termostaty. Szybko nagrzewają pomieszczenia, zapewniając optymalne warunki do codziennego funkcjonowania lub skutecznego dogrzania wnętrz używanych okazjonalnie.
Chłodzenie – komfort w okresie letnim
Samo ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym to jeszcze nie wszystko. Trzeba też zastanowić się nad odpowiednimi urządzeniami chłodzącymi do używania na wiosnę i w lecie.
Klimat w Polsce zmienia się z roku na rok. Temperatury w miesiącach wakacyjnych potrafią być naprawdę wysokie. Dlatego urządzenia chłodzące zaczynają być standardem w nowoczesnym budownictwie.
Na etapie planowania domu lub mieszkania można oczywiście zdecydować się na wydajne systemy klimatyzacyjne, które zapewniają idealną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Jeżeli jednak nie chcemy korzystać z rozbudowanej klimatyzacji, można zamiast niej zakupić małe, praktyczne i przenośne klimatyzery.
Urządzenia te są przyjazne środowisku naturalnemu, są lekkie i wygodne w użyciu, a przy tym zużywają naprawdę niewiele energii elektrycznej, potrzebnej tylko do uruchomienia wentylatora, który przeprowadza gorące powietrze przez panel chłodzący z wodą.
Idealne warunki termiczne przez cały rok
Wykorzystanie energooszczędnych systemów grzewczych i chłodzących do domów warto również połączyć z dodatkowymi urządzeniami, jak choćby rolety zewnętrzne oraz system czujników. Całość rozwiązania można nawet dołączyć do domowej instalacji typu Smart House.
Co wówczas zyskujemy? Optymalne warunki termiczne o każdej porze dnia i nocy. Dzięki temu żyje się zdecydowanie przyjemniej oraz oszczędniej.